זריף נפגש עם אסד: "הבית הלבן משרת את מטרות ישראל"

שר החוץ האיראני התייחס להכרת ארה"ב בגולן ולהגדרת משמרות המהפכה ארגון טרור, וטען כי מדובר במדיניות שמטרתה לסייע לנתניהו: "נדון עם סוריה בדרך הפעולה אל מול הצעדים הבלתי חוקיים הללו"

פגישה בין שר החוץ האיראני לנשיא סוריה
פגישה בין שר החוץ האיראני לנשיא סוריה | צילום: החדשות 13

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס היום (שלישי) למהלכיה האחרונים של ארה"ב וטען כי "ההכרה הבלתי חוקית בריבונות של ישראל ברמת הגולן, והכנסת משמרות המהפכה לרשימת הטרור של ארה"ב, מוכיחות כי מדיניות הבית הלבן משרתת את מטרות ישראל ואת מטרותיו של נתניהו באופן אישי". את הדברים אמר לערוץ הטלוויזיה האיראני אל-עאלם במהלך ביקורו בסוריה, שם נפגש עם הנשיא בשאר אסד.

זריף ציין כי הצעדים הללו "נחשבים כהוכחה לכישלונות הרצופים של ארה"ב", והוסיף כי לאור זאת, יש צורך לדון עם סוריה לגבי אופן הפעולה "אל מול הצעדים הבלתי חוקיים שנעשו", וכן לקדם את הפרויקט המשותף בנוגע להחזרת השלום והיציבות לסוריה.

בסוכנות הידיעות הסורית "סאנא" דווח כי בתחילת המפגש של זריף עם אסד, גינה הנשיא הסורי את "הצעד האמריקני הבלתי אחראי נגד משמרות המהפכה", והדגיש כי צעד זה הוא צעד משלים למדיניות השגויה של ארה"ב שנחשבת לאחד הגורמים לחוסר היציבות באזור. עוד טען זריף כי יש לחזק את התיאום בין שתי המדינות ברמה האזורית וברמה הבין-לאומית, כיוון שהדבר ישרת את האינטרס של שתי המדינות ויתרום לחיזוק הביטחון והיציבות בכל האזור. אסד וזריף הבהירו כי מדיניות ארה"ב לא מצליחה למנוע מאיראן, מסוריה ומבנות בריתן להמשיך ולהגן על זכויותיהן ועל האינטרסים שלהן.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

מחיכוך צבאי לבור כלכלי: המכה שהנחיתה ארה"ב על איראן • פרשנות

ארצות הברית הכירה במשמרות המהפכה של איראן ארגון טרור

פגישה בין שר החוץ האיראני לנשיא סוריה
פגישה בין שר החוץ האיראני לנשיא סוריה | צילום: החדשות 13

בשבוע שעבר הכריז הבית הלבן באופן רשמי על משמרות המהפכה של איראן, כולל כוח קודס, ארגון טרור זר. הנשיא דונלד טראמפ אמר כי הלחץ הכלכלי על הרפובליקה האסלאמית יגבר, וכי טהראן "תשלם על תמיכתה בפעילות טרור". זוהי הפעם הראשונה שבה ארגון של ממשלה זרה מוגדר באופן רשמי כיישות טרור. בתגובה, מועצת הביטחון של איראן הכריזה על צבא ארצות הברית ארגון טרור.

"במשך 40 שנה הארגון עסק בטרור. הוא מעמיד פנים כי הוא ארגון צבאי לגיטימי. מרגע היווסדו המנדט שלו היה לייצא את המהפכה בכל אמצעי אפשרי", אמר שר החוץ האמריקני פומפאו, "אנו פשוט מכירים במציאות. הארגון יתפוס את מקומו ליד ארגוני טרור בהם הוא תומך - כמו חזבאללה ועוד".

בטלוויזיה האיראנית פורסמה תגובה, בה נטען כי ההכרזה האמריקנית היא לא חוקית וכי "ההשפעה האיראנית באזור הביאה את ארה"ב להכניס את משמרות המהפכה לרשימה השחורה". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, קישר את ההחלטה האמריקנית לבחירות בישראל ולנתניהו, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "עוד מתנת בחירות לנתניהו. עוד החלטה מסוכנת של ארצות הברית באזור".

משמרות המהפכה באיראן
משמרות המהפכה באיראן | צילום: רויטרס

בהצהרה שפרסם הבית הלבן נכתב כי "הצעד הזה מכיר במציאות בה איראן היא לא רק מממנת טרור, אלא משמרות המהפכה לוקחים חלק פעיל בטרור ומקדם אותו כאמצעי מדיני. משמרות המהפכה משמשים כאמצעי העיקרי של הממשלה האיראנית לכוון וליישם את הקמפיין העולמי שלה".

"ההכרה תהיה הפעם הראשונה שבה ארצות הברית הכירה בגוף ממשלתי ארגון טרור. זה מדגיש את העובדה שפעולות איראן שונות ביסוד שלהן ממשלות אחרות. הדבר יחריב באופן משמעותי את הלחץ על המשטר האיראני. ישנו סיכון ברור בעשיית עסקים או תמיכה במשמרות המהפכה. אם אתם עושים עסקים עם משמרות המהפכה, אתם ממנים טרור. הצעד שולח מסר ברור לטהראן, שלתמיכתה בטרור יש השלכות רציניות. נמשיך להגביר את הלחץ הכלכלי ואת המחיר עליו תשלם איראן בתמיכתה בפעילות טרור, עד שהיא תנטוש את ההתנהגות הזדונית והלא חוקית".

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את ההחלטה האמריקנית, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "תודה לך ידידי היקר, נשיא ארה״ב דונלד טראמפ, על כך שהחלטת להכריז על משמרות המהפכה של איראן כעל ארגון טרור. תודה על שנענית לעוד בקשה חשובה שלי, שמשרתת את האינטרס של מדינותינו ושל מדינות האזור. נמשיך לפעול יחד בכל דרך נגד המשטר האיראני שמאיים על מדינת ישראל, על ארה״ב ועל שלום העולם".