זריף: "העלאת הנוכחות הצבאית האמריקנית באזור - משחק מסוכן"

שר החוץ של איראן התייחס למתיחות במפרץ והבהיר כי מדינתו לא תנהל משא ומתן עם ארה"ב אם זו לא תכבד את הסכם הגרעין. רוחאני: "טראמפ נסוג מהאיומים על טהראן בשל אחדות אומתנו"

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ של איראן ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב | צילום: רויטרס

המתיחות במפרץ: שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר היום (שלישי) כי "איראן לא תנהל מו"מ עם הנשיא טראמפ, אלא אם ארצות הברית תפגין כלפינו כבוד ותכבד את הסכם הגרעין. ארה"ב משחקת משחק מאוד מסוכן כשהיא מעלה את נוכחותה הצבאית באזור". את הדברים אמר בריאיון ל-CNN.

בד בבד, התייחס נשיא איראן חסן רוחאני למתיחות במפרץ ואמר: "הנשיא טראמפ נסוג מהאיומים שלו על טהראן אחרי שראה את האחדות בקרב האומה האיראנית".

שר ההגנה האמריקני, פטריק שנהאן, נשאל לגבי איום מצד איראן וענה כי "נכון לעכשיו שמנו על השהיה את ההתקפות האפשריות נגד אמריקנים", אך הוסיף כי האיום נותר ממשי ויש לוודא כי אין אדישות בנוגע לאיראן. את הדברים אמר במהלך תדרוך שנערך היום לחברי הקונגרס האמריקני בנושא המתיחות בין המדינות.

לכתבות נוספות בנושא >> 

נשיא איראן: "אין טעם לשיחות עם ארה"ב במצב הנוכחי"

טראמפ מאיים: "אם איראן רוצה להילחם - זה יהיה הסוף הרשמי שלה"

"איראן הכפילה פי ארבעה את קצב העשרת האורניום ברמה נמוכה"

במהלך הלילה אמר רוחאני כי "במצב כיום, אין טעם בשיחות עם ארה"ב, לכן אנו בוחרים בהתנגדות. נשיא איראן הוסיף כי הוא בעד שיחות ודיפלומטיה, אך לא תחת התנאים הנוכחיים. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר כי אם איראן תנסה לפגוע באינטרסים של מדינתו במזרח התיכון, היא תיענה ב"עוצמה גדולה". עוד אמר טראמפ כי הוא מוכן לשיחות עם טהראן "כשיהיו מוכנים לכך".

נשיא איראן, חסן רוחאני, בהצהרה על הסכם הגרעין
נשיא איראן, חסן רוחאני, בהצהרה על הסכם הגרעין | צילום: חדשות 10 (ארכיון)

בתוך כך, בסעודיה דווח כי כלי טייס של החות'ים בתימן תקף מבנה אזרחי בסעודיה. כזכור, החות'ים השיעים הם בעלי בריתם של איראן. כמו כן, איראן הכפילה פי ארבעה את קצב העשרת האורניום ברמה נמוכה, כך אמר אתמול מנהל ההעשרה בכור הגרעיני בנתנז. הגורם האיראני הבהיר כי מדובר בהכפלת כמות החומר המועשר ברמה של 3.67%, אך לא באחוז ההעשרה עצמו או הגדלת כמות הצנטריפוגות או סוגן.

לפני כשבוע, שר הביטחון האמריקני בפועל, פטריק שנהאן, הציג בפגישה עם יועציו הבכירים של הנשיא טראמפ תוכנית צבאית לשליחת 120,000 חיילים אמריקנים למזרח התיכון, במקרה שאיראן תתקוף כוחות אמריקניים או תאיץ את תוכנית הגרעין שלה. כך לפי דיווח בניו יורק טיימס מפי גורמי ממשל. עם זאת, טראמפ הכחיש את הדיווחים.

כוחות צבא אמריקניים בסיור משותף עם "צבא סוריה החופשית
כוחות צבא אמריקניים בסיור משותף עם''צבא סוריה החופשית'' | צילום: רויטרס

בתוך כך, בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר ל-"וול סטריט ג'ורנל" כי שתי משחתות אמריקניות הוצבו במצר הורמוז הסמוך לאיראן. לדבריו, המהלך עבר ללא תגובה צבאית מצד טהראן. "זאת הייתה פריסת הכוחות השלווה ביותר זה זמן רב", אמר לעיתון. עוד פורסם כי על פי חומרים שאסף המודיעין האמריקני, בארצות הברית מאמינים כי ההנהגה באיראן חשבה שממשל טראמפ התכוון לתקוף ולכן נקטה צעדים מאיימים כלפי האמריקנים.

כמו כן, ביום שבת דווח בעיתון "א-שרק אל-אווסט" הרואה אור בלונדון, כי סעודיה ומדינות נוספות במפרץ הסכימו לבקשת ארה"ב לפריסה מחודשת של כוחות אמריקניים במפרץ ובמים הטריטוריאליים שלהן כדי להרתיע את איראן מפעולה אפשרית. עוד דווח כי התקיימו מגעים לקראת פסגה של מועצת מדינות המפרץ במכה, שתיערך במהלך השבועיים הקרובים.