יוסי כהן: "אם אכנס לפוליטיקה זה יהיה כדי להנהיג את המדינה"

בריאיון לחדשות 13, ראש המוסד לשעבר התייחס להמשך המלחמה בדרום ובצפון, לעסקת החטופים המתגבשת, להסכם נורמליזציה אפשרי עם סעודיה - ולהאשמות כי הוא חלק מהקונספציה שהביאה לאסון 7 באוקטובר. על העברת הכסף לחמאס בתקופתו כראש המוסד: "התנגדתי למנגנון הזה פומבית". על עתידו הפוליטי: "לא עשיתי סקרים ולא דיברתי עם בנט על חיבורים". על נתניהו: "הציבור יחליט אם הוא יישאר"

זמן צפייה: 18:48

בריאיון שהעניק הערב (שישי) לזמן שישי, ראש המוסד לשעבר יוסי כהן התייחס לשלל הסוגיות הניצבות על הפרק, הביע תמיכה בתשלום מחירים גבוהים לחמאס למען השבת החטופים, הביע את דעתו על סגירת אל-ג'זירה בישראל והדיווחים על הסכם הנורמליזציה הנרקם עם סעודיה  - וחשף את המטרה שישים לעצמו אם יחליט באופן סופי להיכנס לפוליטיקה.

בפתח הריאיון, בהתייחסות למגעים לעסקת חטופים והמשך המערכה בעזה, כהן אמר: "אנחנו בשעות קריטיות. נראה שהמלחמה בין קיפאון להמשך. כנראה שהמערכה למיטוט חמאס לא מתנהלת במלוא עוצמתה, כשלצדה יש את המטרה החשובה להחזיר את החטופים. אני בעד לסגור את העסקה מהר ולהחזיר את כולם הביתה".

"בשל נקודת הפתיחה החלשה שלנו אנחנו משלמים מחירים יוצאי דופן, בעקבות הרצון שלנו לשחרר את החטופים - אבל יהיה נכון לשלם אותם", המשיך, אך סייג: "המדינה לא יכולה לוותר על מטרת מיטוט חמאס. אי-אפשר להסכים לתנאי בעסקה שיחייב הפסקת אש. מדינת ישראל לא יכולה להפסיק להילחם בארגון טרור שרוצה להשמידה".

צה"ל היערכת כוחות אוגדה 162 ואוגדה 98 להמשך הלחימה בעזה
היערכת כוחות אוגדה 162 ואוגדה 98 להמשך הלחימה בעזה | צילום: דובר צה"ל

בנוגע לעימות סביב סגירת ערוץ אל-ג'זירה בישראל הוסיף: "לא ניתן באמת לעצור תקשורת, גם אם סוגרים את המשרדים שלה. הניסיונות להעיף מכאן רשת זרה כדי שהכתבים שלה לא יהיו נוכחים לא באמת יפסיקו את השידורים שלה". בהמשך מתח ביקורת על הדיון בסגירת הערוץ דווקא כעת: "ראוי שהמהלך יעלה לדיון, אבל לא בעת הזו. צריך שקטר לא תסיט את הקשב שלה מקידום עסקת החטופים".

כשנשאל מה עמדתו בנוגע להסכם עם סעודיה בחסות ממשל ביידן, אשר מותנה לפי דיווחים בהסכמה ישראלית לקידום הקמת מדינה פלסטינית, כהן הביע אופטימיות. "נוכל לעבור את המשוכה הפלסטינית עם הסעודים", אמר בקשר לסגירת הסכם בין ירושלים ריאד, וחשף: "היינו קרובים לכך מאוד בעבר".

ראש ממשלת קטר מוחמד בן עבד א-רחמן אאל ת'אני
ראש ממשלת קטר מוחמד בן עבד א-רחמן אאל ת'אני | צילום: רויטרס

בנוגע לחלקו כראש המוסד לשעבר ביצירת מנגנון העברת הכספים הקטריים לחמאס, כהן אמר: "הייתי חלק מביצוע המדיניות הזו של ישראל, המוסד לא קובע את המדיניות - ואני התנגדתי למנגנון הזה פומבית". עוד טען: "חלק קטן מהכסף שעבר היה של קטר, אף אחד לא העביר כסף לחמאס - הוא השתלט על מה שעבר. העברות הכספים מקטר היו חלק קטן מהקונספציה".

בהתייחסות לאפשרות שיצטרף בעתיד הקרוב למערכת הפוליטיות, כהן טען כי הוא לא ביצע סקרים עד עתה ולא שוחח עם ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט או ח"כ גדעון סער בנוגע לחיבורים אפשריים. "כשאחליט להצטרף זו תהיה החלטה שלא ניתנת לפרשנות. אני לא מפחד להיכנס לפוליטיקה", אמר. בתשובה לשאלה האם רה"מ בנימין נתניהו יכול להישאר בתפקידו הוסיף: "הציבור יחליט, הוא לא הולך לשום מקום". לסיום הכריז: "אם וכאשר אכנס לפוליטיקה, זה יהיה כדי להנהיג את המדינה".