יעלון על ההתנהלות בליכוד: גם חמאס נבחר בבחירות דמוקרטיות

בכיר כחול לבן תקף בריאיון לערוץ הכנסת את המפלגה, וטען כי קיים בה "מאזן אימה" כלפי חברי כנסת. הליכוד: "מפלגת לפיד-גנץ ממשיכה בהסתה נגד יותר ממיליון מצביעינו"

זמן צפייה: 01:48

בווידאו: משה יעלון בריאיון לערוץ הכנסת

ישראל בוחרת: בכיר מפלגת כחול לבן, חבר הכנסת משה (בוגי) יעלון, תקף היום (שני) בחריפות את ההתנהלות בליכוד ואמר כי "נוצר בה מאזן אימה כזה, שהוא דומה יותר לדמוקטטורה ולא לדמוקרטיה. אז בוחרים שם בבחירות דמוקרטיות, גם חמאס נבחר בבחירות דמוקרטיות". את הדברים אמר בריאיון לערוץ הכנסת, כאשר נשאל אם מפלגתו תמשיך בהתעקשותה שלא לשבת בממשלה עם הליכוד.

יעלון הסביר כי עמדת מפלגתו לא נובעת מהתנגדות לליכוד, אלא לנתניהו. "יש פה ביביזם שהפך להיות משהו מאוד מסוכן, הערצה לאיש אחד", אמר ותקף את ראש הממשלה. "רק בזכותו קיימת המדינה? יש לו הישגים, אבל בין זה לבין להפוך את זה לדמוקטטורה שבה הוא דואג לעצמו, כל צעד ושעל. גם הקדמת הבחירות וגם פיזור הכנסת, ושימוע או לא שימוע – הוא דואג לאינטרים האישיים שלו. זו הסכנה ואיתה צריכים להתמודד".

עוד בחדשות 13:

גנץ על השותפות: "לפיד שילם מחיר פוליטי על המהלך הזה"

בכירים בליכוד: רה"מ הבטיח לנו שדרוג ולא קיים, מרגישים מרומים

רם בן ברק: "בליכוד הציעו לי להיות שר הביטחון ומ"מ רה"מ"

ח''כ בוגי יעלון בראיון באולפן חדשות 13
ח''כ בוגי יעלון בראיון באולפן חדשות 13 | צילום: החדשות 13

מהליכוד נמסר בתגובה: "בוגי יעלון מזמן איבד את זה. להשוות בין הליכוד לבין חמאס? מפלגת השמאל של לפיד-גנץ ובוגי ממשיכה בהסתה נגד למעלה ממיליון מצביעי ליכוד שבחרו בבנימין נתניהו להנהגת המדינה. איזו בושה".

מפלגת תל"ם, שבראשה עומד יעלון, הגיבה לסערה שנוצרה ומסרה כי "בשקרים ובמניפולציות אתם גדולים, אין ספק. לעוות את דברי יעלון כאילו השווה בין חמאס לליכוד זה לא יותר מעלבון לאינטיליגנציה, אבל מה הטעם באמת כשיש חשוד להציל? יותר ויותר מאזרחי ישראל ורבים מהליכודניקים האמיתיים בתוכם, מבינים שדמוקרטיה זה לא רק בחירות. ביבי מקריב את דרכו של הליכוד המפואר של בגין, שמיר וז'בוטינסקי וערכיו לטובת ה'ביביזם' בדרך לדמוקטטורה רק כדי להציל את עורו. הליכודניקים ישרי הדרך בעצמם, ישימו לחרפה הזו סוף. הסדקים ב'קיר הברזל' המדומה כבר נפערו. כחול לבן לא תיתן שישראל תהיה ביביסטאן".

על אף הביקורת של הליכוד על דבריו של יעלון, השוואה לחמאס כחלק מתעמולת בחירות אינה זרה למפלגה. במהלך מערכת הבחירות ב-2015, פרסמה המפלגה סרטון שבו נראים נציגי ועד הנמלים, חברות הסלולר, רשות השידור וחמאס מתלוננים על עשייתו של נתניהו. בסוף הסרטון הבטיח ראש הממשלה להיאבק בכל הארבעה.

לפני כשבוע התייחס יו"ר כחול לבן, בני גנץ, לבחירות שיתקיימו בחודש ספטמבר ואמר: "אנחנו ניצבים בפני פארסה אחת גדולה, שערורייה, ביזיון, בדיחה לאומית רעה ששווה 5-4 מיליארד שקלים. עכשיו ברור לנו שיש עוד 5-4 מיליארד סיבות לא להצביע לנתניהו".

גנץ הוסיף כי "אזרחי ישראל יודעים שאנחנו יוצאים לבחירות מסיבה אחת בלבד – כי ביבי רוצה להציל את עצמו. נתניהו יכול היה להחזיר את המנדט לנשיא ואנחנו היינו מרכיבים ממשלה. הוא לא עשה את זה מסיבה פשוטה, כי הוא חייב לעמוד בראש - כי כשהוא עומד בראש, מחלל בחליל וכולם הולכים אחריו, הוא שולט בעניינים. הוא חייב לחוקק את חוקי החסינות ופסקת ההתגברות בעקבותיו, הוא חייב לייצר לעצמו מבצר משפטי, גם במחיר מיליארדי שקלים ששייכים לנו".

יו"ר כחול לבן המשיך וטען כי "גם את הבחירות הקודמות נתניהו הקדים בגלל אותו שיקול משפטי פרוצדוריאלי שיאפשר לחסום תהליכים שיכולים להתרחש מולו. זו בעיניי אגואיסטיות מוחלטת שמובילה לטירוף מערכות ארצי. שלוש כנסות באותה שנה, שתי מערכות בחירות - שנה אבודה בכלכלה הישראלית. באנו לעצור את הטירוף הזה", והוסיף: "אני מציע לא להתבלבל, גוש הימין מונה 48-47 מנדטים כי מצמידים אליו את החרדים באופן אוטומטי, זה לא צריך להיות כך. אנחנו מפלגת מרכז ענקית, נדע לקרוא למי שצריך להתחבר אלינו. אנחנו באים לפתור את הבעיה".

יו''ר כחול לבן, בני גנץ | צילום: החדשות 13

לפני כעשרה ימים התייחס חבר הכנסת רם בן ברק לפיזור הכנסת וסיפר כי מעט לפניה קיבל הצעה מבכיר בליכוד המקורב לנתניהו. "הוא הציע לי להיות שר הביטחון, ממלא מקום ראש הממשלה ואחראי על המשא ומתן עם הפלסטינים בעקבות 'תוכנית המאה'. אך סירבתי כי מבחינתי נתניהו הוא המשחית הלאומי והמפלג הלאומי, אין מצב שאשב בממשלה איתו. כל מה שהוא גורם לו זה שנאה אחד כלפי השני". את הדברים אמר באירוע "שבתרבות" בכפר סבא.

עוד אמר בן ברק: "ראש הממשלה עשה כמה עבירות בטחוניות. למשל במסיבת העיתונאים שהציג את המבצע באיראן, או כשהוא החליט בהחלטה של רגע להפסיק מדיניות עמימות של 70 שנה לאחר אחד המבצעים בסוריה. ברגע שהוא פנה לעם האיראני ואמר 'תקפנו אתכם', הוא חייב את השלטון להגיב. היום חושבים באיראן איך להחזיר לנו על הבושה שגרמנו להם".