השרים יאשרו הפללת צרכני זנות?

הצעת החוק שגיבשו זהבה גלאון ושולי מועלם תעלה להצבעת השרים ביום ראשון - למרות שטרם הושגו הסכמות על נושא הקנס

אילוסטרציה
אילוסטרציה | צילום: רויטרס
ועדת השרים לחקיקה צפויה לתמוך ביום ראשון בחוק להפללת צרכני זנות - הצעת החוק של חברות הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי) וזהבה גלאון (מרצ). לפי הצעת החוק צריכת זנות תהיה אסורה, ומי שיעבור על החוק יקנס ב-1250 שקלים או יעבור קורס הדרכה מונעת. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת שרת המשפטים איילת שקד הקימה ועדה לבחינת הנושא בראשות מנכ"לית משרדה אמי פלמור, אך עדיין לא הושגה הסכמה האם לתת קנס. כרגע ההבנה היא שהחוק יעבור וגם יחולו עליו שינויים במהלך הדיונים בוועדות בהתאם למסקנות הוועדה וההמלצות של משרדי הממשלה.
''אמירה ערכית''. ח''כ שולי מועלם
''אמירה ערכית''. ח''כ שולי מועלם | צילום: פלאש 90
יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, הסבירה: "הצעת חוק הפללת לקוחות זנות ושיקום נשים בזנות היא אמירה יהודית, ערכית, מוסרית ואנושית, שנאמרה על ידי 71 חברי כנסת ושרים התומכים בה. אנו מצפות מהשרים החברים בוועדה לשאת את אותה אמירה ברורה ולתמוך במהלך ההיסטורי הזה. השעה כשרה לאישורו של החוק והתקדמות המאבק". ח"כ מועלם רפאלי הוסיפה כי "במקביל נהיה חייבים להגביר תהליכי חינוך, הסברה ושינוי תודעה בציבור שבשל למהלך".
זהבה גלאון, ארכיון
זהבה גלאון, ארכיון | צילום: Hadas Parush/FLASH90
יו"ר מרצ, ח"כ גלאון, ציינה כי "זנות, כמו סרסור ושידול, היא סחר בנשים ואלימות מינית. לא מדובר בסקס, אלא ביחסים של כוח ושליטה בין המינים. לקוחות הזנות, כמו הסרסורים, הם המקור לניצול המיני של נשים והכוח הכלכלי שמניע את התעשייה הזו, ומייצרים לה את הביקוש, ולכן הם צריכים להיענש. אין קשר בין זנות ובין הטענות לזכות הנשים על גופן, לחופש הבחירה של נשים בעידן של חופש מיני ולזכותם של גברים לרכוש שירותי מין. הממשלה תעשה היסטוריה כשתצביע בעד הצעת החוק ביום ראשון, ותוציא אמירה ערכית חשובה ומצילת חיים". לדברים הצטרפה גם מנהלת המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות, עו"ד אביטל רוזנברגר סרי. לדבריה "אנחנו בפתחה של שעה מכוננת לחברה הישראלית כולה, שמצטרפת לשורה ארוכה של מדינות שהבינו שבמקום שמוכרים נשים לא יכול להתקיים שוויון אמיתי, ושנשים בזנות אינן הפקר. אנחנו מברכות את חברות הכנסת שולי מועלם רפאלי וזהבה גלאון, ואיתן את כל השותפות למאבק על קידום הצעת החוק. אין ספק שהפללת לקוחות לצד מענה שיקומי ראוי הם, ורק הם, יכולים להביא למיגור הזנות בישראל".