ארה"ב: טראמפ ונתניהו שוחחו על איראן "ונושאים קריטיים נוספים"

מהבית הלבן נמסר כי הנשיא האמריקני ורה"מ שוחחו על האיום האיראני, על יחסי שתי המדינות ועל עניינים אזוריים. מחר נתניהו ימריא ללונדון לפסגת מנהיגי נאט"ו, שם הוא צפוי לפגוש את פומפאו

זמן צפייה: 00:41

ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שוחחו אתמול בנוגע לאיום מצד איראן "ונושאים קריטיים נוספים", כך נמסר הבוקר (שני) מהבית הלבן. "מנהיגי שתי המדינות שוחחו גם בנושאים הנוגעים ליחסי שתי המדינות, כמו גם על עניינים אזוריים", נמסר.

לכתבות נוספות בחדשות 13:

נתניהו רמז לסיכול פיגוע ביו"ש: "הלוואי שיכולתי לשתף פרטים"

בשיא המשבר הפוליטי: נתניהו צפוי להיפגש עם פומפאו בלונדון

דרעי: אין טעם לחתום כעת על המלצה לנתניהו – זה משחק של ליברמן

טראמפ ונתניהו
טראמפ ונתניהו | צילום: רויטרס

השיחה היא השנייה בין נתניהו לטראמפ תוך שבועיים - אחרי נתק של חודשיים וחצי. השיחה מגיעה יממה לפני שנתניהו צפוי לטוס ללונדון שם תתקיים פסגת מנהיגי נאט"ו ושבה ישתתף גם טראמפ. עדיין לא ברור אם נתניהו וטראמפ ייפגשו בלונדון.

פקידים בכירים אמרו אתמול לחדשות 13 כי נתניהו צפוי להיפגש בלונדון עם שר החוץ של ארה"ב פומפאו בשולי פסגת מנהיגי ברית נאט"ו. נתניהו צפוי לשהות בלונדון יומיים ולהיפגש בלונדון גם עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשיא צרפת עמנואל מקרון ועם מנהיגים נוספים.

במוקד השיחות שיקיים נתניהו עם פומפאו ושאר המנהיגים יעמוד הנושא האיראני וזאת לאור שורת ההפרות האיראניות של הסכם הגרעין וההתבטאויות של כמה ממנהיגי אירופה בדבר הצורך לבחון הטלה מחדש של סנקציות על איראן.

נתניהו וטראמפ
נתניהו וטראמפ | צילום: רויטרס

בתוך כך , ממשרד החוץ נמסר כי "ביום שישי האחרון הצהירו שש מדינות אירופאיות על כוונתן להצטרף ל-INSTEX, מנגנון שנועד לאפשר לאיראן לעקוף את הסנקציות האמריקאיות. בלגיה, דנמרק, פינלנד, הולנד, נורבגיה ושבדיה לא יכלו לבחור תזמון גרוע יותר. מאות האיראנים החפים מפשע שנהרגו במהלך ההפגנות האחרונות מתהפכים בקברם".

"ידידותינו האירופאיות - איזה מסר בדיוק אתן שולחות לעם האיראני והאם לא יהיה זה יעיל ומוסרי יותר לעשות דזיגנציות לשליחי המשטר שרצחו את אותם חפים מפשע? איך אתם חושבים שהמשטר האיראני ומשמרות המהפכה יבינו את המחווה הזו שלכם?", כך לשון ההודעה.

בשבוע שעבר סייר נתניהו בגזרה הצפונית, יחד עם שר הביטחון נפתלי בנט ובכירים נוספים. במהלך הסיור קיבל נתניהו סקירה ממפקד פיקוד הצפון, אלוף אמיר ברעם, ומבכירי צה"ל.

"איראן מתכננת התקפות נוספות - אני יכול לאשר את זה", הצהיר רה"מ בהר אביטל. "התוקפנות של איראן באזורנו, וגם מולנו, נמשכת. אנחנו נוקטים את כל הפעולות הדרושות כדי למנוע מאיראן להתבסס כאן באזור. זה כולל גם את הפעילות הדרושה כדי לסכל העברות נשק קטלני מאיראן לסוריה, אם בדרך האוויר או דרך הקרקע. אנחנו גם נפעל לסכל את ניסיונה של איראן להפוך את עיראק ואת תימן לבסיסי שיגור של רקטות וטילים נגד מדינת ישראל".

ביקור יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארה״ב, הגנרל מארק א. מילי
ביקור יושב ראש המטות המשולבים של צבא ארה״ב, הגנרל מארק א. מילי | צילום: חדשות 13

עוד הדגיש נתניהו כי "המחויבות שלנו והנכונות שלנו להיאבק בתוקפנות האיראנית היא מוחלטת, ואנחנו פועלים בכל האמצעים כדי למנוע מאיראן להשיג את היעדים שלה. אני לא יכול לפרט יותר מזה, אבל זה תהליך שנמשך כל הזמן". בסיכום דבריו, הצהיר: "אני עושה כל מה שצריך כדי לקיים את עבודת הממשלה, עבודת הקבינט, שממנו אני בא עכשיו, בכל הדרכים הדרושות, כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל והדברים החיוניים למדינת ישראל".

שר הביטחון בנט נשא אף הוא דברים בסיור. "צה״ל פעל בשבוע שעבר בפעולה משמעותית נגד הכוחות האיראניים בסוריה", אמר. "המסר שלנו לאותם כוחות טרור איראניים בסוריה: אין לכם מה לחפש כאן, אין לכם מה לנסות להתבסס. כל מה שתנסו לעשות פה - אתם תיתקלו בצה"ל חזק ונחוש שיפגע בכם. למנהיגי איראן אנחנו אומרים: 'תתמקדו באזרחים שלכם, בשיפור החיים של אזרחי איראן ולא בניסיון בלתי מוצלח לפגוע באזרחי ישראל'".

דבריהם של נתניהו ובנט בצפון מגיעים כמה שעות לאחר שביקר בישראל ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב, הגנרל מארק מילי, שהגיע כאורח מיוחד של הרמטכ"ל אביב כוכבי. הביקור מתקיים בהמשך לביקורי קצינים בכירים נוספים מהצבא האמריקני בישראל חודש האחרון, שהגיעו כחלק משיתוף הפעולה בין הצבאות וההתפתחויות במזרח התיכון, בהן ההתבססות האיראנית והנסיגה האמריקנית מסוריה.