נתניהו לקושנר: "הייתה תקרית קטנה אמש – נמשיך לפעול עם ארה"ב"

במהלך פגישתו עם היועץ הבכיר של טראמפ התייחס ראש הממשלה לפיזור הכנסת, והבטיח: "נמשיך במאמצים להביא לשגשוג, ביטחון ושלום". קושנר: "מעריכים את המאמצים לקירוב בין המדינות"

זמן צפייה: 01:24

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (חמישי) עם ראש צוות השלום של הבית הלבן, ויועצו הבכיר של הנשיא, ג'ארד קושנר. עמו הגיעו לפגישה גם השליח האמריקני למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ונציג הממשל לענייני איראן, בריאן הוק. בתום הפגישה התייחס נתניהו להקדמת הבחירות. "הייתה לנו תקרית קטנה אתמול בלילה", אמר בפגישה שהתקיימה בלשכתו שבירושלים. "זה לא יעצור אותנו. נמשיך לעבוד יחד עם ממשל טראמפ ונמשיך במאמצים לשגשוג ביטחון ושלום".

קושנר הודה לנתניהו על הכנסת האורחים, והתייחס להצהרת הנשיא טראמפ על הכרה בריבונות ישראל על רמת הגולן, שניתנה בביקורו האחרון של נתניהו בוושינגטון בחודש מארס האחרון. "זוהי הפעם הראשונה שאני מבקר בישראל מאז הודעת הנשיא. זה נושא שחשוב לביטחון ישראל וקריטי ליחסים בין שתי המדינות", אמר ולאחר מכן פנה לנתניהו: "אני מעריך את מאמציך לקרב ולחזק את הקשר, הקשר בינינו מעולם לא היה חזק יותר. אנחנו מאוד נרגשים לקראת ההזדמנויות לשיתוף פעולה שמחכות לנו בעתיד".

הבכירים האמריקנים הגיעו לישראל על רקע הבחירות החוזרות, מתוך החשש שפיזור הכנסת לא יאפשר לאמריקנים לקדם את השקת תוכנית השלום של טראמפ, שתצא לדרך בוועידה בבחריין בחודש הבא. בטרם ההכרזה על הבחירות החוזרות, התערב ביום שני הנשיא טראמפ באופן פומבי וחריג במשבר הקואליציוני בישראל, ובציוץ בחשבון הטוויטר שלו הביע תמיכה בראש הממשלה נתניהו ואמר כי הוא מקווה שניתן יצליח להקים קואליציה. בהמשך השתמש נתניהו בהצהרות הנשיא האמריקני כדי להפעיל לחצים נוספים על יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו וג'ארד קושנר, יועצו של נשיא ארהב דונלד טראמפ בפגישה בישראל
ראש הממשלה בנימין נתניהו וג'ארד קושנר, יועצו של נשיא ארהב דונלד טראמפ בפגישה בישראל | צילום: קובי גדעון/לע''מ

כזכור, לפני כשבועיים הודיע הבית הלבן כי ב-25 ביוני תתקיים ועידה בת יומיים בבחריין, לעידוד השקעה כלכלית בעזה ובגדה המערבית. לראשונה צפויה להגיע למדינה משלחת של אנשי עסקים ועיתונאים ישראלים. הוועידה תהיה חלק מתוכנית השלום של טראמפ, שחלקה הכלכלי יתפרסם באמצע חודש יוני. הפרק המדיני בתוכנית יפורסם במועד מאוחר יותר.

הלילה נפגש שליח מיוחד מטעם מלך בחריין, חמד אבן עיסא אל-חליפה, עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן וביקש ממנו להשתתף בוועידה הכלכלית שתיערך במדינתו בחודש יוני, במסגרת תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. אבו מאזן דחה את הבקשה והבהיר כי לא ייקח חלק במפגש.

השליח הבחרייני אמר לאבו מאזן כי מדינתו לא ארגנה את הוועידה הכלכלית, אלא רק נענתה לבקשת ארה"ב והסכימה לארח אותה. השליח הבהיר ליו"ר הרשות הפלסטינית כי בחריין מחויבת למדינה פלסטינית בקווי 1967 - שבירתה מזרח ירושלים. למרות זאת, כאמור, אבו מאזן סירב להגיע לפגישה.