טראמפ: "אני לא מאמין שישראל מרגלת אחר ארצות הברית"

נשיא ארה"ב נשאל על הדיווח כי י-ם עומדת מאחורי הצבת אמצעי האזנה בכמה מקומות בוושינגטון, ביניהם בסמוך לבית הלבן, ואמר: "היחסים שלי עם ישראל מעולים. הכל אפשרי, אבל אני לא מאמין לזה"

זמן צפייה: 01:52

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (שישי) כי "אני לא מאמין שישראל מרגלת אחר ארצות הברית. קשה לי להאמין שזה נכון". את הדברים אמר בשיחה עם כתבים, לאחר שנשאל על הדיווחים כי ישראל עומדת מאחורי הצבת אמצעי האזנה בכמה מקומות בוושינגטון, ביניהם בסמוך לבית הלבן.

"היחסים שלי עם ישראל מעולים", המשיך הנשיא האמריקני. "תסתכלו על רמת הגולן, על העברת השגרירות לירושלים שהוכרה כבירה, אפילו תסתכלו על ההסכם עם איראן. איראן מדינה הרבה יותר שונה עכשיו מאיך שהייתה לפני שנתיים וחצי. אז אני לא מאמין לכך, אני לא מאמין לסיפור הזה. הכל אפשרי אבל אני לא מאמין לזה".

כאמור, אתמול פרסם אתר "פוליטיקו" הערכה של שלושה בכירים אמריקנים לשעבר, הטוענים כי ככל הנראה ישראל עומדת מאחורי הצבת אמצעי האזנה. על פי הדיווח, בניגוד למקרים אחרים שבהם עלה חשש לריגול זר על אדמת ארצות הברית, ממשל טראמפ לא נזף בממשלת ישראל על המהלך - ולא היו לו כל השלכות, כך על פי אחד מהגורמים. ככל הנראה, סיפר הבכיר, המכשירים נועדו לרגל אחר הנשיא טראמפ ויועציו הבכירים, ולא ברור אם הניסיונות צלחו.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

הדיווח לפיו ישראל ריגלה אחרי ארה"ב – "פייק ניוז" • פרשנות

כתב "פוליטיקו": "לישראל יש תמריץ להשיג מידע סודי מהבית הלבן"

תחקיר: היום שבו ישראל כמעט תקפה את הכור הגרעיני באיראן

מחייה את היוזמה הסעודית. הנשיא טראמפ במעון ראש הממשלה
הנשיא דונלד טראמפ במעון ראש הממשלה | צילום: רויטרס

ראש הממשלה נתניהו התייחס לדיווח ואמר מיד לאחר נחיתתו בסוצ'י לקראת פגישה עם הנשיא פוטין: "הטענה לריגול היא שקר וכזב. אבל שקר מוחלט. יש לי הנחיה ברורה - לא אוספים מודיעין בארצות הברית וההנחיה הזו נאכפת לחלוטין".

לשכת ראש הממשלה דחתה את הדיווח גם כן ומסרה: "שקר מוחלט. קיימת התחייבות רבת שנים והנחיה גורפת של ממשלת ישראל שלא לעסוק בפעילות מודיעינית בארה"ב. ההנחיה הזו מיושמת באופן מוחלט ללא יוצא מן הכלל". גם ראש הממשלה נתניהו התייחס לדיווח עם נחיתתו בסוצ'י: "הטענה לריגול היא שקר וכזב מוחלט. יש לי הנחיה ברורה - לא אוספים מודיעין בארה"ב, וההנחיה הזו נאכפת לחלוטין".

עמוס ידלין, ראש אמ"ן לשעבר וראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, כתב בתגובה לדיווח כי "זהו פייק ניוז עם תבלין של אנטישמיות. מדיניות ישראל מזה עשרות שנים אוסרת חד משמעית על ריגול בארצות הברית. אני מתקשה מאוד להאמין שמדיניות זו השתנתה".

פגישת ראש הממשלה נתניהו הנשיא טראמפ יחד עם שרה נתניהו מלניה טראמפ
פגישת ראש הממשלה נתניהו הנשיא טראמפ יחד עם שרה נתניהו מלניה טראמפ | צילום: רויטרס

מוקדם יותר אמר דניאל ליפמן, כתב "פוליטיקו", בריאיון ל"החדשות" עם יעקב אילון, כי "לישראל יש תמריץ להשיג כמה שיותר מידע סודי, ואין מדינות רבות שיש להן את היכולת להתקין את המכשירים האלה במכוניות, סביב הבית הלבן ובמקומות אחרים כדי לנסות ולהאזין לשיחות סודיות ביותר".

"השאלה האמיתית היא מדוע ממשל טראמפ לא עשה דבר. המקורות שלי מספרים לי שכנראה שהם התעלמו מזה בנימוק שמדינות תמיד מרגלות אחת אחר השנייה, ומהסיבה שלטראמפ יש יחסים קרובים מאוד עם ראש הממשלה נתניהו והוא לא רצה לסכן את זה", הוסיף ליפמן. "יש אמון רב בין שתי המדינות, אבל אם תדבר עם גורמי ביטחון אמריקנים לשעבר, הם יגידו שהישראלים הם הטובים ביותר בעסק - הם מתוחכמים מאוד, המוסד עושה עבודה טובה מאוד, ולכן הם לא הופתעו שישראל עומדת מאחורי זה".

דניאל ליפמן, כתב ''פוליטיקו''
דניאל ליפמן, כתב ''פוליטיקו'' | צילום: החדשות 13

"ב-FBI יש יחידה לסיכול ריגול שכל מטרתה היא איתור מרגלים שפועלים בארה"ב, אז אלה האנשים שמבצעים ניתוחים כאלה. ב-FBI סירבו להגיב לפרסום, וזה לא מפתיע כי הם לא אוהבים לדבר על מקורות ושיטות עבודה. לפעמים הם לא רוצים שיריבם זרים יידעו את מה שהם מצאו. זהו מידע מסווג ביותר ולכן לא מפתיע שהם לא מוכנים להגיב. גם מהבית הלבן נמסר שהם לא מגיבים על ענייני ביטחון ומודיעין", סיכם ליפמן.