קרע בין מנכ"ל האוצר לאנשי אגף התקציבים: "שיטות של מאפיה"

ברקע הסכסוך המתמשך, נרשמו חילופי דברים קשים בין הצדדים. אנשי התקציבים טענו כי המנכ"ל פוגע בתפקודם. באב"ד כתב: "לבצע לינץ׳ תקשורתי ולאחר מכן להציע ללבן את המחלוקות הינה שיטה בזויה"

זמן צפייה: 00:50

מחריפות המהלומות הפנימיות במשרד האוצר: אחרי חילופי מכתבים בין מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, לבין סגני אגף התקציבים, נרשמת בשעות האחרונות התכתבות בין באב"ד לבין בכירי האגף בראשות שאול מרידור, אותו מעוניין באב"ד להדיח. ההתכתבויות נשלחו עם העתקים ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה. זאת ברקע סכסוך בין הצדדים שנמשך כבר כמה חודשים. אנשי האגף טוענים כי באב"ד ממדר אותם, ומנכ"ל המשרד מצדו טוען כי הם מדליפים נגדו ו"נוקטים בשיטות של מאפיה".

סגן הממונה על התקציבים, יוגב גרדוס, כתב: "שלום שי, צר לי שבחרת בדרך זו [מכתב התשובה התקיף ששלח לאנשי האגף] במקום לעצור ולשאול אם יש דברים בגו. בחרנו לפנות אליך באופן אישי כדי להימנע מפרסום הדברים ולחזור לפסים מקצועיים בלבד. ביום ראשון נשלח לבקשתך מסמך מפורט, שבו נעלה על הסברינו על הכתב עם התייחסות לטענותיך לגופן".

שי באבד ושאול מרידור
שי באבד ושאול מרידור | צילום: חדשות 13

באב״ד ענה בתגובה ישירות למרידור: "שאול, אין צורך להתחבא מאחורי הסגנים - כמנהל האגף, קח אחריות. הלינץ׳ התקשורתי שלכם מהבוקר רק מסגיר את המטרה האמיתית של המכתב. ההתנהלות שלך חוזרת על עצמה חדשות לבקרים, אי אפשר לעבוד כך".

שאול מרידור השיב: ״אני מציע שנשוחח בפורום אינטימי יותר, המכתב של הסגנים מיועד אליך וטוב היה לו נשאר כך. אשמח שנשב ביום ראשון ונפתור את המחלוקת כדי לחזור להתעסק בעיקר: תקציב המדינה וניהול המדיניות הכלכלית".

באב"ד ענה: "יש בעיית אמינות קשה בהצעתך, שכן בעודך כותב לי שורות אלה - אנשיך עוברים כתב-כתב ומתדרכים נגדי. לבצע לינץ׳ תקשורתי ולאחר מכן להציע ללבן את המחלוקות הינה שיטה פסולה ובזויה, שהנוקטים בה אינם ראויים לכהן במשרד האוצר ובתפקיד ציבורי".

כחלון
כחלון | צילום: לא ידוע

המנכ״ל שי באב"ד תכנן לפרוש מתפקידו לפני כמה שבועות ואף הודיע על כך לראשי האוצר שקבעו מסיבת פרידה לכבודו בסוף החודש. ואולם, בשל ההתפתחויות, באב"ד שוקל לדחות את פרישתו ולהשלים את העימות עם מרידור. בסביבתו אומרים כי ״משרד האוצר לא יוכל לתפקד כך״ - לכן הוא מתכוון לפנות לנציב שירות המדינה וליועמ״ש בדרישה לפתוח בהליכים משמעתיים להחלפת מרידור. הכל כמובן על רקע התמודדות האוצר עם הגירעון התופח בקופת המדינה.

מנגד, באגף התקציבים אומרים כי באב״ד מידר את מרידור ואנשיו מדיונים רגישים, במיוחד בנושא תקציב הביטחון, ואף נמנע מלהזמין אותם לדיונים בנושא הגירעון בתקציב; ניסה להשתלט על עבודת הדרג המקצועי במשרד ולהעביר לידיו את השליטה בתקציב המדינה. על כך אומרים בסביבתו של באב"ד: ״אגף התקציבים נוקט שיטות של מאפיה, הם מנסים לתפור אותו אישית ולבצע לינץ׳ תקשורתי כדי לשמור את הכוח בידיים שלהם. הם חוששים מבאב״ד שדרש להאריך את מסלול הקידום של הפקידים, לפתוח משרות למועמדים חדשים ולערוך רוטציה בין האגפים״.

כאמור, סגני אגף התקציבים במשרד האוצר שלחו מכתב למנכ"ל המשרד, בטענה שהוא פוגע באגף ובעובדיו. במכתב נטען שבאב"ד לא מזמן את אנשי האגף לישיבות מקצועיות, מעכב אישור התקשרויות עם גורמים מקצועיים, מעכב מינויים מקצועיים ומתבטא בחריפות נגד עובדי האגף בכלי התקשורת.

באב"ד השיב לטענות בתגובה תקיפה ששיגר לעבר עובדי האגף. "ראשית אני שמח שסוף סוף אתם כותבים בשמכם ולא מדברים איתי דרך אמצעי התקשורת", כתב. "למרות שאין לי ספק שגם מכתב זה ימצא דרכו לאמצעי התקשורת, אבל עצם המכתב בשמכם הינה התקדמות משמעותית ומבורכת, יש רק להצר על כל שהממונה על התקציבים, שאול מרידור לא חתם על המכתב".

משרד האוצר

"מאחר ומשרד האוצר ותפקידי כמנכ״ל אינם עסק פרטי שלי, מכתב בעל אופן תלונות כמפורט עליו חתומים כל סגני האגף אינו מכתב אישי ומין הראוי שיובא לידיעת כל הגורמים הרלוונטיים מהשר ליועץ ולנציב שירות המדינה ולחברי הנהלת האוצר אותם אני מצרף בהעתק. במיוחד לאור העובדה שמכתבכם גם כך מהווה נדבך בפנייתי הקרובה לנציב וליועץ בנושא שיטת המכרזים הנהוגה באגף והשפעתה על אופן ההתנהלות במשרד", המשיך.

"מבלי להיכנס לעובי הקורה, שכן את הדברים אביא בצורה מסודרת ומפורטת, ברצוני רק לציין כי איני מבין את פשר טענתכם לגבי תפירת המכרזים באגף, שכן בעיני מכרז תפור הוא מכרז שבו עוד לפני סיומו תוצאותיו ידועות מראש, וכפי שאתם יודעים היטב, הדבר נכון לכל אחד מהמכרזים שבהם אתם זכיתם להיות סגנים. הממונה הנוכחי שאול מרידור תיאם איתי מראש עוד טרם קיומו של המכרז , את זכייתו של אמיר רשף, עדי חכמון ואלון מסר וההממונים הקודמים תאימו איתי את זכייתם של אריאל יוצר ויוגב גרדוס, טרם המכרז", אמר. "הדבר נכון גם לגבי המכרז שלטענתכם עיכבתי שבו הודיע לי הממונה הנוכחי שהתפקיד מיועד מראש לאסף וסרצוג. כך שגם עם הדבר נעשה עד היום בהתאם לנוהלי הנציבות, ואני מסופק עם זאת הייתה כוונת המשורר.  התיאור של המכרז כמכרז תפור הינו תיאור עובדתי מדוייק".

לסיכום כתב באב"ד: "כמו כן, אני מבקש כי ככל שיש עוד תלונות או דוגמאות, כעולה ממכתבכם אנא צרפו פירוט מלא לכל המכותבים ואל תכבדו את תפקידי שכן לא מדובר בעסק פרטי שבבעלותי".

משרד האוצר
משרד האוצר | צילום: חדשות עשר

כחלון מעוניין להדיח את ראש אגף התקציבים

לפני הבחירות האחרונות, שר האוצר משה כחלון החליט כי אם ישוב לכהן בתפקיד בממשלה החדשה, מרידור לא ימשיך בתפקידו. לפני חודשיים נקטו במשרד החלטת ממשלה שמטרתה להדיח את מרידור מהתפקיד. הסיבה לכך, לדברי מקורבי השר, היא אובדן האמון של כחלון ושל מנכ"ל המשרד שי באב"ד, במרידור - בעקבות הקלטות בני גנץ, שנחשפו בחדשות 13, לפיהן בכירים באוצר אמרו לו שמצב הקופה הוא "קטסטרופה".

בלשכת השר, בטוחים כי מרידור פגע בכחלון כשדיבר על הצורך לקצץ מיליארדים עוד במהלך מערכת הבחירות והדביק לו דימוי של שר כושל, כך לפי הטענות. כמו כן, בסביבת השר אף הזכירו את אביו של ראש אגף התקציבים, השר לשעבר דן מרידור, שהביע לפני הבחירות תמיכה במפלגת כחול-לבן.

מרידור, פקיד מקצועי ומוערך במשרד, כבר הבהיר במכתב כי פגישות עם ראשי מפלגות מכל קצוות הקשת הפוליטית הן נוהג מוכר באוצר וכי הוא פועל משיקולים ממלכתיים. האירועים האחרונים, מציבים את משרד האוצר במציאות של נתק מוחלט בין הפקידים הבכירים ביותר, לקראת גיבוש התקציב של 2020.

מרידור מסר בתגובה: "האגף בראשותי שוקד במלוא המרץ על הכנת התקציב, שיהיה מאתגר מאוד לנוכח המצב התקציבי והגירעון בקופת המדינה. כל ניסיון לייחס לעובדי האגף פעילות פוליטית - אינו ראוי". שר האוצר כחלון סירב להגיב לפרטי הידיעה.