אחרי כשעה וחצי: תמה פגישת כחול לבן-הליכוד - ללא הבנות

מפלגתו של גנץ הבהירה בתום הפגישה כי הוא רה"מ המיועד והוסיפה: "לוין ואלקין התעקשו שהם מייצגים את הבלוק ואינם מוכנים לשום פשרה". הליכוד: "נציגי כחול לבן סירבו לקבל את מתווה הנשיא"

זמן צפייה: 00:22

הפלונטר הפוליטי: הפגישה הראשונה של צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד התקיימה היום (ראשון) בכפר המכבייה, לראשונה מאז שח"כ בני גנץ קיבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ראובן ריבלין. בתום הפגישה, מכחול לבן נמסר כי "נציגי הליכוד המשיכו להתעקש לאורך הפגישה שהם מייצגים את בלוק החסינות של ה-55, ואינם מוכנים לשום פשרה בנושא". מהליכוד נמסר כי "נציגי כחול לבן סרבו פעם נוספת לקבל את מתווה נשיא המדינה".

עוד נמסר מכחול לבן כי "הפגישה התקיימה ברוח טובה, ובמהלכה ביקשו צוותי המו"מ של כחול לבן לתאם פגישות המשך כבר לימים הקרובים בכדי לדון באפשרויות להרכבת הממשלה וקווי היסוד, וכן על בסיס ההבנה, שהמנדט נמצא כרגע בידי יו"ר כחול לבן, בני גנץ, ולכן הוא ראש הממשלה המיועד".

הליכוד טענו כי "השר לוין הזהיר מפני הקמת ממשלת מיעוט הנשענת על המפלגות הערביות בהיותה מסוכנת לישראל. נציגי כחול לבן סירבו להתחייב כי לא יקימו ממשלת מיעוט מסוכנת זו. הצדדים הסכימו להמשיך בשיחות, והשר לוין הביע תקווה כי בישיבות הבאות תשתנה הגישה של כחול לבן, תיזנח האופציה הסהרורית של הקמת ממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות, יתקבל מתווה הנשיא והדיונים יהיו מעשיים ומהירים".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

בכיר בצבא האמריקני מאשר: מנהיג דאע"ש חוסל – גופתו זוהתה

ההתעללות בתינוקת באשקלון: בן זוגה של האם חשוד ברצח

תחקיר ירי הנ"ט בצפון: המג"ד וסגנו ננזפו, המח"ט זומן להבהרה

[brightcove_iframe video_id='news-politics-state-policy-20191027-1442' autoplay='0' credit='' desc='יריב לוין בפתח ישיבת המו"מ' kid='1_zr59uouz' duration='134'']

צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד
צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד

בפגישה השתתפו ראש צוות המשא ומתן מטעם כחול לבן, ד"ר יורם טורבוביץ ולצידו שלום שלמה. מטעם הליכוד משתתפים שר התיירות יריב לוין ועורך הדין מיכאל ראבילו.  בעוד כמה שעות צפוי גנץ להיפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בקריה.

בתוך כך, צוות המשא ומתן של כחול לבן נפגש גם עם צוות המו"מ של ישראל ביתנו, ובתום הפגישה נמסר מטעם ישראל ביתנו: "הבהרנו כבר בעבר וגם היום כי בתקופת המעבר נתנהל באופן שקול, אחראי וממלכתי. משמעות הדבר - לא נתמוך בשום יוזמה מרחיקת לכת ושנויה במחלוקת. אנו סבורים שעד להקמת ממשלה חדשה חייבים להסתפק במינימום הכרחי של חקיקה וגם היא תוך כדי הסכמה רחבה בנושאים שמחייבים פתרון מיידי".

מטעם כחול לבן נמסר: "הפגישה התקיימה באווירה טובה וחיובית מתוך רצון של שני הצדדים לקדם הסכם קואליציוני. בפגישה, נציגי ישראל ביתנו הציגו את סך דרישותיהם בתחומים השונים, והפגישה נדונה בעיקר בנושאי התוכן והמהות של הממשלה העתידית. יקבעו פגישות המשך בימים הקרובים".

השר לוין אמר בפתח ישיבת המשא ומתן של נציגי הליכוד עם כחול לבן: "אנחנו מייצגים את כל גוש הימין המונה 55 חברי כנסת. כפי שאמרנו כל הזמן - אין דרך אחרת חוץ ממשלת אחדות על פי מתווה נשיא המדינה, ולכן אנו חושבים שנכון היה לקיים משא ומתן מואץ כדי להגיע להסכם. רצינו לעשות את זה כשהמנדט היה בידינו, ואנחנו נכונים לעשות את זה גם כשהמנדט בידיו של בני גנץ".

"אני מתכוון להעלות בפתח הישיבה שני נושאים שלטעמי מחייבים תשובה והם הבסיס לכל הדיון", הסביר שר התיירות. "לקבל סוף סוף תשובה אם כחול לבן מקבלת את מתווה הנשיא, שהוא הדרך היחידה להקים ממשלת אחדות. השאלה השניה היא אם המשא ומתן שמתקיים הוא אמיתי, או שזו הצגה כאשר המשא ומתן מתקיים בעצם במקום אחר עם איימן עודה ועם הרשימה המשותפת להקמת ממשלת מיעוט".

לאחר שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ראובן ריבלין בשבוע שעבר, גנץ הציע לנתניהו להיפגש, ואילו השני השיב לו ש"יחזור אליו בנושא". מהליכוד נמסר כי "נתניהו הבהיר לגנץ שהוא מנהל את המשא ומתן בשם כל 55 חברי המחנה הלאומי. השניים ייפגשו בימים הקרובים".

נשיא המדינה ראובן ריבלין מעניק את המנדט ליור כחול לבן בני גנץ
נשיא המדינה ראובן ריבלין מעניק את המנדט ליור כחול לבן בני גנץ | צילום: חיים צח/ לע''מ

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 13 כי בכחול לבן עשו עבודת הכנה משפטית מעמיקה בכל מה שקשור לנבצרות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אם וכאשר יוגש נגדו כתב אישום. להחלטה על יציאה לנבצרות יכולות להיות שלל השלכות. אם נתניהו ידרוש שהנבצרות תיושם רק כשיוקרא כתב אישום, הפרישה עלולה לקחת חודשים ארוכים, שכן הוא עשוי להגיש בקשה לחסינות מהכנסת, ודיון שכזה יכול לארוך זמן רב. במפלגת כחול לבן אמרו לחדשות 13 כי הם לא מוכנים לקבל את העיקרון הזה מראש, אך באים לנהל משא ומתן על הכול ולשמוע את כול הדברים שימסרו מהליכוד.

לאחר שקיבל את המנדט אמר גנץ כי יעשה כל מאמץ להקים ממשלת פיוס, והוסיף: "אני מקבל את הזכות להרכבת ממשלה בידי מדינת ישראל בחרדת קודש. הבטחתי ממשלת אחדות ליברלית - וכך יש לעשות". עוד אמר יו"ר כחול לבן כי "אפנה קודם כול לליכוד ולנתניהו, ואציע לו להיות חלק ממהממשלה". לאחר מכן פנה לנתניהו ואמר: "אני מכיר בזכויותיך הרבות. הובלנו ביחד פעילויות רבות. אני מאחל לך לצאת זך ונקי מהמצב המשפטי, המצב המשפטי מחייב שינוי". גם נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם ואמר: "הזמן קצר, והימים הרי גורל. גודל השעה מחייב להקים ממשלה לעם בישראל".

פגישה ראשונה של צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד
פגישה ראשונה של צוותי המשא ומתן של כחול לבן והליכוד

הליכוד הגיבה לנאום גנץ ומסרה: "מברכים על קריאתו החוזרת של הנשיא ריבלין להקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה לפי המתווה שהציע. מתווה הנשיא הוא הדרך היחידה להקים ממשלת אחדות ולמנוע בחירות".

אם גנץ ייכשל גם הוא בהרכבת ממשלה בתום הזמן הניתן לו, או שיודיע לנשיא שאין בידו להרכיב ממשלה או שהכנסת תדחה את הצעתו לממשלה, תחל תקופה של 21 ימים שבה רשאים חברי הכנסת ברוב של 61 ח"כים לבקש מהנשיא בכתב להטיל את התפקיד על ח"כ אחר שהסכים לכך בכתב.

גנץ ונתניהו
גנץ ונתניהו | צילום: רויטרס