הוועדה המסדרת אישרה לקיים דיון על החסינות ללא אישור אדלשטיין

אחרי דיון סוער, אושר להקים ועדת כנסת שתדון בבקשת רה"מ. חברי הליכוד יצאו בהפגנתיות מהדיון: "משנים את כללי המשחק בזמן המשחק". ניסנקורן לזוהר: "תפסיק עם הביזיון הזה"

זמן צפייה: 00:48

הקרב על החסינותהוועדה המסדרת אישרה היום (שני) ברוב של 16 חברי כנסת מול אחד, לקיים דיון על בקשת החסינות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ללא אישור יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. הוועדה תתכנס שוב בשעה 14:30 לדיון בהקמת ועדות הכנסת השונות.

הדיון היה סוער, כשחברי הליכוד שנכחו בוועדה הפריעו, ולבסוף יצאו מהדיון בהפגנתיות. ח"כ מיקי זוהר פנה לחברי הקואליציה וביקש מהם לא להשתתף בדיון: "הדיון ביזיון, הוא בניגוד לנהלי הכנסת, הוא לא מתבצע כדין, ולכן אני מבקש לא להשתתף בו עד שהטענות שלנו מושמעות". כמו כן, טען זוהר כי "משנים את כללי המשחק תוך כדי המשחק". יו"ר הוועדה, אבי ניסנקורן, נזף בו: "תפסיק עם הביזיון הזה", והוסיף כי "אני מצפה מחברי הכנסת שלא ינסו לעכב ולחבל בדיונים הענייניים בנושא החסינות".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

גורם בליכוד: בנט חייב לשים את האגו בצד ולאחד את מפלגות הימין

הרבש"צים בעוטף מאיימים: ננתק קשר עם הצבא – עד שנחדל לפעול

קצין בשב"ס נעצר: חשוד בהברחת טלפונים ניידים לאסירים ביטחונים

חבר הכנסת, מיקי זוהר
חבר הכנסת, מיקי זוהר | צילום: ללא קרדיט

ארבל אסטרחן, היועצת המשפטית של הוועדה, שמחליפה את איל ינון , שהליכוד טוענת שהוא מצוי בניגוד עניינים בנושא, הסבירה כי "כיוון שרוב הח"כים רוצים להקים את הוועדה, לא ניתן למנוע זאת", ובתגובה לזוהר הציגה דוגמא לשינוי כללים תוך כדי תנועה, והזכירה את חוק המצלמות. מיקי זוהר נכנס לדבריה וטען: "איזה שטות. הצלחנו לעצבן אתכם, אה?".

בתחילת הדיון, ניסנקורן אמר כי "אני רק אזכיר שגם אני וחברי ועדה נוספים רצינו להקים ועדות קבועות, ומי שהתנגד לכך זה הליכוד. אנחנו בימים שמחייבים ממלכתיות. קיימנו עד כה את כל הוועדות בצורה ממלכתית, ואני מצפה שזה ימשיך כך הלאה".

חברי הכנסת מהליכוד חזרו וטענו לאורך הישיבה כי היא אינה מאושרת על ידי יו"ר הכנסת. "אני מבקש לעצור את הישיבה, לקבל אישור ברור וכתוב מיו"ר הכנסת לקיומה", אמר זוהר. "אם זה יתקבל, אנחנו נשתתף בה. אם לא, אין טען לדון. הישיבה מבוצעת במחטף, בכפוף לגיבוי משפטי שקיבלתם, אך בניגוד לדעתו של יו"ר הכנסת".

הוועדה המסדרת בכנסת
הוועדה המסדרת בכנסת | צילום: חדשות 13

אמש פורסם כי בכחול לבן מתכוונים כבר בשבוע הקרוב להקים את ועדת הכנסת ולקיים בה במשך שבועיים או שלושה דיונים בחסינותו של ראש הממשלה, כשהמטרה שלהם היא לסיים אותם עד המחצית הראשונה של פברואר ולהביא את הנושא להצבעה.

בליכוד לא מתכוונים לשבת בצד, ויקיימו קרב התשה על כל פרט ועל כל מהלך שתעשה כחול לבן. המפלגה תעתור לבית המשפט העליון ככל שתוכל, ותנסה לנצל את תקנון הכנסת כדי למשוך זמן ולהעביר את ההכרעה עד לאחרי הבחירות.

הוועדה המסדרת בכנסת
הוועדה המסדרת בכנסת | צילום: חדשות 13

במקביל, בכחול לבן ינסו להפעיל מחדש את הכנסת ולהוציא אותה מאווירת הפגרה שבה היא נמצאת זה שנה, ולהקים את כל הוועדות – בריאות, חינוך, רווחה ועוד. המהלך הזה הוא חלק מקמפיין הבחירות שלהם, כאשר אם הליכוד ינסו למנוע את הקמת הוועדות, הרי שבכחול לבן יגידו שהליכוד מנסה למנוע ממדינת ישראל להתנהל כפי שצריך.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס אמש להחלטת היועץ המשפטי של הכנסת, לפיה ניתן להקים ועדת כנסת שתדון בעניין בקשת החסינות של נתניהו: "אני אומר בצער שאני חולק על עמדתו של ינון. לא אתן להפיכת הכנסת לזירה של תעמולת בחירות זולה של שום סיעה".