העסקה שהוסתרה: שני האסירים הסורים שוחררו והועברו לצלב האדום

זידאן טויל וחמיס אחמד הוצאו מהכלא הישראלי, הובאו למעבר קוניטרה ברמת הגולן והועברו לידי הארגון הבין לאומי, שיחזיר אותם לסוריה. זאת, בתמורה להשבת החייל הנעדר לפני כחודש

זמן צפייה: 01:10

שני האסירים הסורים, זידאן טויל וחמיס אחמד, הובאו הבוקר (ראשון) למעבר קוניטרה ברמת הגולן והועברו לידי הצלב האדום. זאת, בתמורה להחזרת גופתו של החייל זכריה באומל, נעדר קרב סולם יעקוב מ-1982.

טויל, יליד 1962, כלוא על רקע פלילי מאז 2008 בגין עבירת הברחת סמים, והיה צפוי להשתחרר ביולי השנה. אחמד, יליד 1984, הוא פעיל פתח שכלוא מאז 2005 לאחר שניסה לבצע פיגוע הסתננות לבסיס צה"ל ופגיעה בחיילים. אחמד נשפט למאסר עד שנת 2023.

האסירים הסורים זידאן טויל וחמיס אחמד
האסירים הסורים זידאן טויל וחמיס אחמד | צילום: עמית מגל, ynet, ידיעות אחרונות

בגלל הנסיבות - היועץ המשפטי לממשלה אישר את המהלך ללא אישור הממשלה. בעקבות כך, חתם נשיא המדינה על החנינה. גורמים בכירים בישראל הכחישו את קיומה של העסקה. לדבריהם, הרוסים לא התנו את החזרת גופתו של באומל בשחרור אסירים, אך לאחר מסירת הגופה ביקש פוטין מנתניהו שישראל תנקוט מחווה כלשהי, והוא נענה.

מקורות יודעי-דבר מסרו לעיתון "אל-וטן" הסורי, המקורב למשטר, כי שני אסירים סורים או יותר צפויים להשתחרר מהכלא הישראלי וציינו כי שחרור האסירים הסורים נובע מלחץ של סוריה על רוסיה על כך שהעברת גופתו של זכריה באומל לא תהיה ללא מחיר. כמו כן, דווח כי הרוסים החלו במגעים עם ישראל להעברת מספר אסירים סורים מהכלא בישראל לסוריה.

מוקדם יותר אתמול אישר פקיד ישראלי בכיר את דבריו של השליח הרוסי לסוריה, והצהיר כי ישראל תשחרר שני אסירים סורים בתמורה להשבת גופתו של זכריה באומל, נעדר קרב סולטן יעקוב.  שני שרים בקבינט מסרו לחדשות 13 כי לא התקיימו דיון או הצבעה בקבינט על שחרור שני האסירים הסורים.

ביבי ופוטין בקרמלין
ביבי ופוטין בקרמלין | צילום: רויטרס

לדברי הגורם הבכיר, רק לאחר השבת גופתו של באומל החליטה ישראל בימים האחרונים על שחרור שני אסירים כמחווה של רצון טוב, והנושא לא עלה מראש. זאת, לאחר שבמהלך נסיעתו של ראש הממשלה נתניהו למוסקבה, לאחר פרסום דבר מציאת הגופה, הדגישו ראש הממשלה ואנשיו כי החזרת גופת באומל אינה חלק מעסקה עם רוסיה או סוריה.

אתמול בלילה הצהיר השליח הרוסי לסוריה, אלכסנדר לברנטייב, כי הפעולה להשבת עצמותיו של באומל הייתה בעלת אינטרס גם לצד הסורי ולא הייתה חד צדדית. לדבריו, "ישראל קיבלה החלטה לשחרר חלק מהאזרחים הסורים שנמצאים בבתי הכלא הישראליים, ותצטרך לבצע זאת בהמשך". את הדברים אמר בריאיון לרשת RT.

האסירים הסורים זידאן טויל וחמיס אחמד
האסירים הסורים זידאן טויל וחמיס אחמד | צילום: עמית מגל, ynet, ידיעות אחרונות
רב-סמל זכריה באומל ז״ל
רב-סמל זכריה באומל ז״ל | צילום: דובר צה''ל

לפני כשלושה שבועות הובא באומל למנוחות, 37 שנים לאחר מותו. זאת, לאחר שיום קודם לכן פורסם כי במסגרת מבצע צבאי גופתו אותרה והוחזרה לישראל. רב-סמל באומל נעדר לאחר קרב סולטן יעקוב שאירע ב-1982 בלבנון.  עם הגעתה ארצה, זוהתה הגופה באופן ודאי במכון לרפואה משפטית באבו כביר וכן על ידי הרב הצבאי הראשי. בימים הקרובים יובא באומל למנוחות. הגופה הועברה לישראל במבצע של אגף מודיעין המכונה "זמר נוגה" באמצעות רוסיה, ובשיתוף פעולה עם המוסד ושב"כ.

בווידאו: רגע שחרור האסירים אל תוך שטח סוריה

[brightcove_iframe video_id='news-domestic-20190428-1319' autoplay='0' credit='' desc='' kid='1_4kxvu4q3' duration='26'']

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ספד לבאומל: "לפני 37 שנים, ימים מספר לפני הקרב שבו נפלת, כתבת להוריך: 'אל תדאגו, הכול בסדר, אך נראה שלא אבוא הביתה בקרוב'. 37 שנים חלפו מאז, אבל היום שבת הביתה. שבת לאדמת ארצנו. עלם חמודות, חובב כדורסל ובעל נפש רגישה. חלמת להיות פסיכולוג. אלא שאז פרצה המלחמה. חבריך נושקים לגיל 60 אבל אנחנו טומנים אותך לוחם צעיר בן 22 בסך הכל".

מצה"ל נמסר כי נמשכים המאמצים לאיתור שני הנעדרים הנוספים מהקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן. דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, מסר כי "זכריה באומל שב הביתה. גופתו זוהתה באבו כביר, וראש אכ"א עדכן את המשפחה. נעשו מאמצים רבים לאורך השנים, והם התעצמו בשנים האחרונות. אנו מחוייבים להבאת פלדמן וכץ, שעדיין נעדרים, והאירוע הזה מוכיח שמעולם לא עזבנו את הנושא".