הקמת ועדת חקירה בפרשת הצוללות אושרה - יו"ר הכנסת ביטל אותה

לאחר ש-25 ח"כים הצביעו בעד הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת הפרשה, לוין ביטל את ההצבעה והחליט לקיימה מחדש. חברי האופוזיציה עזבו במחאה את האולם - וההצעה נפלה. "מעשה שלא ייעשה"

זמן צפייה: 07:57

ההצעה להקמת ועדת חקירת פלרמנטרית על פרשת הצוללות נפלה היום (רביעי), זאת לאחר שמליאת הכנסת אישרה אותה ברוב של 25 חברי כנסת - אך יו"ר הכנסת יריב לוין ביטל את ההצבעה והחליט לקיים הצבעה שמית לבקשת הקואליציה.

חברי האופוזיציה עזבו במחאה את האולם ו-44 חברי כנסת הצביעו נגד ההצעה, בעוד אף אחד לא הצביע בעדה. בהצבעה הראשונה רבים מחברי הקואליציה נכחו בקבינט הקורונה, ואחרי שההליך בוטל הם הגיעו להצביע.

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הסביר את ההחלטה להצביע בשנית, ואמר כי "אבי דיכטר, יריב לוין, דוד ביטן, חיים כץ ואני לא הצבענו משום שביקשתי הצבעה שמית. הם לא הצביעו כי חיכו שיקראו בשמם. ברגע שביקשתי הצבעה שמית היה צריך להקריא שמות חברי הכנסת. יו"ר הישיבה הפעיל את כפתור ההצבעה האלקטרונית למרות שביקשתי הצבעה שמית ואנשים ישבו על כיסאם ולא הצביעו".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

קבינט הקורונה התכנס; כ"ץ ידרוש לפתוח חנויות ומספרות ביום א'

הירי באיאד אל חלאק: אחד השוטרים יואשם בהמתה בקלות דעת

ביקורת על מתווה משרד הבריאות לפתיחת בתיה"ס: "מחמיר ולא סביר"

[brightcove_iframe video_id='news-part-2010211456' autoplay='0' credit='' desc='ההצבעה הראשונה בכנסת' poster='' kid='1_5rkezjk3' duration='71'']

יו״ר הכנסת אמר לאחר ההצבעה השנייה כי "לא אאפשר מחטפים ועיוות של תוצאות הצבעות ודריסת התקנון במליאת הכנסת. בהתאם לתקנון הכנסת, סגן היו"ר מנסור עבאס חייב היה להכריז על הצבעה שמית כשהתבקש לעשות כן, ולא עשה זאת".

"מעבר לכך", הוסיף לוין, "כאשר מתקיימת הצבעה אלקטורנית, יש להודיע על כך באופן ברור ולציין את שם הנושא העומד להצבעה, וכן לאפשר לחברי הכנסת לשבת במקומותיהם. אף אחד מהדברים הבסיסיים הללו לא נעשה. מדובר באירוע חמור שאיני מתכוון לעבור עליו לסדר היום. בכוונתי לזמן את סגן היו"ר עבאס לבירור מיידי עוד היום".

שעה קלה לאחר מכן, נועדו לוין ועבאס על האירוע, ומהודעה מטעמם נמסר: "עבאס הסביר כי לא שמע את הבקשה הראשונה להצבעה שמית, אלא שמע רק את הבקשה השנייה, לאחר שהפעיל את ההצבעה האלקטרונית. לכן אף כאשר הופיעו תוצאות ההצבעה האלקטורנית על הלוח, לא הכריז על תוצאות רשמיות עד שיברר את חוקיות ההצבעה". השניים צפו בסרטון הווידאו ממליאת הכנסת, והסכימו כי "היה נכון לבטל את תוצאות ההצבעה ולערוך אותה מחדש".

יו''ר הכנסת יריב לוין
יו''ר הכנסת יריב לוין | צילום: ערוץ הכנסת

מטעם כחול לבן נמסר בתגובה: "לא נשתף פעולה עם ניסיונות שבועיים של האופוזיציה להביך את הקואליציה, ולהעלות הצעות שאין להן היתכנות. גנץ התבטא השבוע ואמר כי מדובר בפרשה חמורה שצריכה להיבדק, ומסיבה זו הנחה שר הביטחון כי הוא בוחן בימים אלה ועדת בדיקה של מערכת הביטחון בנושא זה, כפי שנכון וצריך לעשות".

יוזמת ההצעה תמר זנדברג מסרה: "מליאת הכנסת קבעה באופן מפורש לפתוח בוועדת חקירה על פרשת הצוללות. החלטת היו"ר לבטל את התוצאות הן כתם על הדמוקרטיה. אם צריך - נעתור לבג"ץ". בהמשך, פנתה חברת הכנסת לייעוץ המשפטי של הכנסת בדרישה להציג את הווידאו של ההצבעה מכל הזויות.

לטענתה, אם התבקשה הצבעה שמית מידי הממשלה - "זה קרה אחרי שההצבעה התחילה", לשון ההודעה. זנדברג הסבירה כי "אם תיפסל ההצבעה כיוון שהי"ור לא הקריא את ההצעה במלואה לפני שהחל בהצבעה, אבקש לבחון את כל ההצבעות שעברו במליאת הכנסת בהן לא הקריא לוין את שמה המלא של ההצעה".

ח''כ תמר זנדברג
ח''כ תמר זנדברג | צילום: ערוץ הכנסת

גם התנועה לאיכות השלטון הודיעה כי בכוונתה לעתור לבג"צ, ובהודעה שמסר ראש האגף המשפטי בתנועה עו"ד תומר נאור, נמסר: "פעם נוספת שיו"ר הכנסת שאמור להיות הגורם הממלכתי, המאוזן וההגון פועל כשליח של הממשלה ומעקר ומבטל את הרשות המחוקקת במדינת ישראל עליה הוא מחויב להגן".

"אין לי מילים להביע את האכזבה שלי על כך שכחול לבן נעלמו מהמליאה גם הפעם", כתב יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד. "כחול לבן הם לא קו ההגנה האחרון של הדמוקרטיה, הם קו ההגנה האחרון של נתניהו. אנשיו של נתניהו ירו היום בדמוקרטיה מטווח אפס, וכחול לבן שוב ברחו".

מיקי זוהר
מיקי זוהר | צילום: החדשות 13

יו"‏ר מרצ ניצן הורוביץ כתב בטוויטר לאחר ההצבעה השנייה: "ביזיון בכנסת. רוב לאופוזיציה להצעת ⁦‪זנדברג להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לפרשת הצוללות. עכשיו לוין עושה מעשה שלא ייעשה ומבטל את ההצבעה. ואחרי שהגיעו חברי כנסת מהקואליציה הוא מקיים הצבעה חוזרת. בושה וחרפה. לא היה דבר כזה בכנסת".

חבר הכנסת עפר שלח ממפלגת יש עתיד-תלם, זעם על הנעשה בכנסת, ואמר: "החרפה של ביבי וגנץ שברה שיא חדש. הכנסת אישרה הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות, ויו"ר הכנסת ביטל את ההצבעה בטענות מופרכות. כי בדמוקרטיה של ביבי ובני הכנסת קובעת רק כשהיא קובעת לטובתם. ואם לא, נבטל אותה".