שר המשפטים אוחנה: הפרקליטות חיסלה קריירות של אנשי ציבור

שר המשפטים תקף את הפרקליטות, ומתח ביקורת על התנהלותה בפרשת חקירת כוורת רה"מ ותיקי נתניהו: "פרקליטות בתוך פרקליטות". היועמ"ש ופרקליט המדינה: איש לא ירתיע אותנו מלעשות מלאכתנו נאמנה

זמן צפייה: 04:07

שר המשפטים אמיר אוחנה תקף בחריפות הערב (שלישי) את הפרקליטות במסיבת עיתונאים שכינס, בעזרת ציטוט דבריו של נשיא המדינה ראובן ריבלין מהזמן שכיהן כיו"ר הכנסת. "אני מכיר היטב את הפרקליטות. מכהנים בה בחריצות ובמסירות פרקליטים רבים, שעושים עבודתם נאמנה. אך יש גם פרקליטות שבתוך פרקליטות - קריירות פוליטיות וציבוריות חוסלו בזו אחר זו", אמר אוחנה.

"יש מי שבאמצעות כת קטנה של עיתונאי חצר הצליחו לבסס את התפיסה כי מתחוללת מלחמה של בני אור בבני חושך, שבה הפרקליטות מגינה בגופה על הציבור מפני נבחריו", הסביר אוחנה. "הציבור מאמין שהפוליטקאים מושחתים, ושמוסדות השלטון רקובים".

אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים
אמיר אוחנה במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 13

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

אירוע חריג בדרום: מטוסי קרב של צה"ל יירטו מל"ט בשמי עזה

בעקבות המחאות: ראש ממשלת לבנון הודיע על התפטרותו

טראמפ הכריז: חיסלנו גם את סגנו של מנהיג דאע"ש

"כל תהייה ומילת ביקורת נהדפת מיד - מקהלה של עיתונאי חצר ופרשנים נחלצת תמיד להגנת הפרקליטות ומציגה את התהיות ככפירה בשלטון החוק", קבע שר המשפטים."איש לא העז לחשוף את הסימביוזה המסוכנת בין גורמים באגף החקירות, בפרקליטות והתקשורת".

לדברי אוחנה, "כדי לסלק שר משפטים שלא מצא חן בעיני המערכת, נשלפו תיקים מההקפאה והודלפו מהם פרטים לעיתונאים מסוימים, תמיד לאותם עיתונאים, כדי שהפוליטיקאים יזכרו שהחרב תמיד מעל ראשם - אם זו אינה סחיטה איני יודע סחיטה מהי".

בהמשך תקף אוחנה גם את בכירת הפרקליטות ליאת בן ארי ואמר כי "בעוד שרוב הפרקליטים קובעים לוחות זמנים באופן בלתי תלוי, הפרקליטות שבתוך הפרקליטות קובעים לפי לוח זמנים פוליטי, ובכך מציבים אותם כשחקן פוליטי". לדבריו, "‪ הפרקליטות שבתוך הפרקליטות נמצאת בחופשה במהלך שימוע, ועל פי פרסומים כבר גיבשה את דעתה". השר הוסיף כי "בפרקליטות שבתוך הפרקליטות קיימת שתיקה על הגשת תצהיר כוזב", שבו חשוד בן ארי.

אוחנה התייחס להדלפות בתיקי ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הציע "לערוך בדיקת פוליגרף לאיתור המדליפים בפרקליטות" - וסורב. לדבריו, במקרה זה היו "עשרות ואולי מאות הדלפות". בהמשך פנה שר המשפטים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וביקש הקמת "חקירה בלתי תלויה על ידי גורם נטול פניות, שבסופה תוצאה שהציבור יוכל לתת בה אמון".

Israel's Prime Minister Netanyahu Speaks With Cabinet Secretary Mandelblit During The Weekly Cabinet Meeting In Jerusalem
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

שר המשפטים התייחס לשאלת חדשות 13 בדבר האפשרות שראש הממשלה הוא זה שביקש שיתקוף את הפרקליטות: "אף אחד לא שלח אותי. אני הודעתי לראש הממשלה שאעשה זאת, היוזמה והדברים הם שלי". עוד אמר לכתב חדשות 13 בנוגע לתיקי נתניהו: "אני לא חושב שהיה תיק בתולדות מדינת ישראל שבו התנהלות המערכת היה כה לא הגון. יש התנהלות עבריינית ופושעת שאיננה נחקרת". אוחנה הוסיף כי הוא לא קורא לחקור עיתונאים, אלא את הגורם המדליף לטענתו, קרי עובדי הפרקליטות.

היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מסרו בתגובה לדברי אוחנה: "היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה מצרים מאד על דבריו של שר המשפטים הערב. אנו דוחים את הניסיון להטיל דופי בעבודתם של מי מגורמי המשטרה והפרקליטות ללא כל ביסוס עובדתי. מערכת אכיפת החוק לא תיגרר לשדה הפוליטי, כפי שלא נגררה בעבר. עצמאות התביעה הכללית היא עקרון יסוד של משטר דמוקרטי תקין. מערכת אכיפת החוק פעלה, פועלת ותמשיך לפעול בלא מורא באופן ענייני, מקצועי ולמען שלטון החוק והאינטרס הציבורי בלבד. איש לא ירתיע אותנו מלעשות את מלאכתנו נאמנה. איש לא יסיט אותנו מדרך הישר".

מאוחר יותר פרסמו פרקליט המדינה והיועמ"ש את המכתב ששלחו לפרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי, ולפרקליטים במחוז: "לליאת, כל צוותי תיקי האלפים וכל פרקליטי מחוז מיסוי וכלכלה! היועץ המשפטי לממשלה ואני מבקשים להביע את צערנו העמוק על עוגמת הנפש העצומה שנגרמת לכם עקב המתקפות האישיות חסרות הבסיס שמופנות כלפיכם מזה זמן רב, ובראש ובראשונה כלפייך ליאת, אשר לצערנו הן הולכות ומתגברות בימים אלה, בעיתוי שאינו מקרי כמובן. יש לשנינו אמון מלא בכם ואנו מודים לכם מעומק הלב על עבודתכם המסורה יומם ולילה לטובת האינטרס הציבורי, שאנו יודעים בודאות מלאה שהוא האינטרס היחיד העומד נגד עיניכם. יש להתעלם מההתקפות, ההשמצות וההכפשות ולהמשיך ולדבוק בעבודתכם לטובת המדינה. איש לא הרתיענו בעבר ואיש לא ירתיענו בעתיד!"