סמוטריץ': "מתבקש שהרב פרץ ואני נתפוס את מקומם של בנט ושקד"

בכיר איחוד מפלגות הימין טען כי על מפלגתו לקבל את תיקי החינוך והמשפטים. לשכת רה"מ: "ימונו ממלאי מקום תוך 48 השעות". ע"פ חוות הדעת של היועמ"ש, ניתן למנות שרים רק מבין ח"כים מכהנים

זמן צפייה: 05:40

מספר 2 ברשימת איחוד מפלגות הימין, ח"כ בצלאל סמוטריץ', התייחס היום (ראשון) להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את השרים נפתלי בנט ואיילת שקד, והצהיר כי "בנסיבות שנוצרו, שבהן רה"מ החליט לפטר את בנט ושקד שכיהנו מטעם הציונות הדתית, מתבקש שהרב פרץ ואני נתפוס את מקומם במשרדי החינוך והמשפטים. אני לא רואה מצב שחמישה חודשים הציונות הדתית לא תיוצג בממשלה". את הדברים אמר סמוטריץ' בריאיון ל"לפני החדשות".

סמוטריץ' הדגיש כי "לא ביקשנו את הפיטורים האלה ולא היינו מעורבים במהלך הזה, זאת החלטה של נתניהו כראש ממשלה, ואני לא מתערב בה". עם זאת, הוסיף, "אני לא רואה מצב שבו התיקים האלה יוצאים מידיה של הציונות הדתית".

עוד הצהיר סמוטריץ': "היינו שותפים עם נתניהו בכל המשא ומתן האחרון, ואנחנו מצפים להמשיך להיות שותפים איתו בקדנציה הבאה. זה סוג של מבחן – אם הוא מתייחס בכבוד לציונות הדתית, או שזה רק בא לידי ביטוי בבחירות". לקראת הבחירות הקרבות, אמר, "אני קורא לכולם להתאחד, לרוץ ביחד ולעשות את מה שיהיה הכי נכון לציונות הדתית. המטרה היא למקסם את הכוח הפוליטי של כולנו כדי שנוכל להרכיב ממשלת ימין טובה בבחירות הבאות – גם בלי ליברמן".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

נתניהו פיטר את נפתלי בנט ואיילת שקד מהממשלה

ללא בנט ושקד: נתניהו שוקל לשנות את הרכב ממשלת המעבר

סמוטריץ': "איילת שקד נטשה ופילגה – למה שתהיה מספר אחת?"

סמוטריץ, שקד ובנט
סמוטריץ, שקד ובנט | צילום: חדשות עשר, רויטרס

מוקדם יותר היום, מסר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לראש הממשלה נתניהו את חוות דעתו, לפיה הממשלה תוכל למנות שרים מבין חברי הכנסת המכהנים ללא צורך באישור הכנסת. מכיוון שפרץ וסמוטריץ' לא כיהנו בעבר כשרים, הרי שנתניהו יוכל למנותם רק במידה שמדובר במינוי קבוע - ולא כממלאי מקום. עם זאת, מלשכת רה"מ נמסר כי "ראש הממשלה עדיין לא החליט על מינוי השרים החדשים. רה"מ ימנה ממלאי מקום ב-48 השעות הקרובות ואין לו שום כוונה להחזיק באחד מהתיקים שהתפנו. הוא ידע מראש שהשר לוין לא מעוניין במילוי מקום. כל פרסום אחר בעניין מינוי השרים הוא ספקולציה". כלומר, אין בכוונתו של נתניהו למנות שרים במינוי קבוע, ולכן נראה כי פרץ וסמוטריץ' לא יקבלו את התיקים האמורים.

נתניהו, שקד ובנט
נתניהו, שקד ובנט | צילום: רויטרס

כאמור, מוקדם יותר היום הודיע ראש הממשלה על העברתם של השרים איילת שקד ונפתלי בנט מתפקידיהם כשרים בממשלה ובקבינט. זאת, כפי שפורסם אמש בחדשות 13. הנימוק הרשמי של נתניהו להחלטה היה שהיות שהשניים כבר לא מיוצגים בכנסת, הרי שהם חסרי גיבוי פוליטי לכהן בתפקידים הבכירים.

השרים בנט ושקד מסרו בתגובה: "אנו מודים מעומק הלב לציבור הישראלי על הזכות הנדירה שנפלה בחלקנו לשרת אותו בתפקידינו כשרי החינוך והמשפטים. כל שעשינו היה למען טובת מדינת ישראל ואזרחיה. נעביר בצורה סדורה את המשרדים שבראשם עמדנו לידי השרים שיחליפו אותנו, על מנת לקיים תפקוד רציף וטוב של משרדי החינוך והמשפטים, ועל מנת ששנת הלימודים הבאה תיפתח כסדרה״.

הבוקר ביקש ראש הממשלה מבכירי איחוד מפלגות הימין, רפי פרץ ובצלאל סמוטריץ', שיכתבו מכתב ובו ידרשו את פיטורי בנט ושקד. השניים סירבו להיענות לבקשה.

בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ
בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ | צילום: חדשות 13

אתמול, כאמור, פורסם לראשונה בחדשות 13 דבר כוונתו של ראש הממשלה לבצע שינויים בממשלת המעבר שתכהן עד הבחירות שיתקיימו בספטמבר. כפי שדווח, נתניהו שוקל להעביר את התפקידים הבכירים של בנט ושקד לחברי מפלגתו – צעד ששקל לבצע גם בממשלת המעבר הקודמת, אך לא הוציא לבסוף לפועל.

בשיחות פנימיות עם יועציו עלתה האפשרות למנות את זאב אלקין לשר העלייה והקליטה – זאת במסגרת מלחמת החורמה שהכריז ראש הממשלה על יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. אלקין דובר רוסית ומגיע מקהילת יוצאי ברית המועצות לשעבר, ויהיה לו יתרון בשכנוע העולים במרכזי הקליטה על פני יואב גלנט המכהן כיום בתפקיד. גלנט יאלץ לוותר על התיק שניתן לו בתמורה לעריקתו ממפלגת "כולנו" לפני כמה חודשים, וככל הנראה יקבל תפקיד בכיר יותר - אשר לא ידוע לפי שעה.

מוקדם יותר היום, התייחס בכיר איחוד מפלגות הימין, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', לאפשרות כי שרת המשפטים איילת שקד תעמוד בראש המפלגה בבחירות הקרובות ואמר: "לא ברור למה שאיילת תהיה מספר אחת. נניח שהיא רוצה לחזור - בסדר, מאיפה הציפייה הזו? נטשת, ריסקת, פילגת, עשית טעות שכתוצאה ממנה כל מדינת ישראל נמצאת בסחרור, את רוצה לחזור? אפשר לשקול זאת חיובית, אני לא חושב שיש סיבה בעולם כמספר אחת". הדברים נאמרו בריאיון לגלי צה"ל.

בריאיון, הבהיר סמוטריץ' כי הוא בעד חיבורים בין סיעות ימין, ואמר כי לדעתו מפלגתו צריכה להיות הבסיס לכל חיבור כזה. "אי אפשר לדעת איך נרוץ בבחירות, אני מקווה שמימין לליכוד תהיה מפלגה אחת בלבד ושאחרים שלא יצליחו להשתלב בה לא יכניסו את כולנו להרפתקאות נוספות. הפיצולים האלה גרמו לנו נזקים גדולים", אמר חבר הכנסת.