סמוטריץ' נפגש עם נתניהו: דורש את משרדי התחבורה והתפוצות

יו"ר האיחוד הלאומי מעוניין שרה"מ יעניק לו שני תיקים. האחרון, שרוצה להשלים במהירות את ממשלת המעבר, הטיל וטו על תיק התפוצות והציע למנות את סמוטריץ' גם לשר לעניינים אסטרטגיים

זמן צפייה: 00:58

לאחר שהעניק את תיק המשפטים לאמיר אוחנה, ראש הממשלה נתניהו מפעיל לחצים על חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' להצטרף לממשלת המעבר. סמוטריץ' ששאף לקבל את תיק המשפטים, דורש כעת את תיקי התחבורה והתפוצות. נתניהו מצידו הודיע הערב (שני) בפגישה עם חבר איחוד מפלגות הימין, כי הוא מטיל וטו על הדרישה לתיק התפוצות. זאת ברקע דברי סמוטריץ' בשבוע שעבר, שאמר כי "יש להשיב את משפט התורה", עמדה שעלולה להוות מכשול בקשר של ישראל עם יהדות התפוצות. במקום זאת, הציע נתניהו לסמוטריץ' את המשרד לעניינים אסטרטגיים, אותו צפוי השר גלעד ארדן לפנות בקרוב. סמוטריץ' הביע עניין בהצעה, אך נכון לשעה זאת המשא ומתן בנושא תקוע.

בשבוע שעבר הודיע נתניהו כי הוא החליט למנות את ח"כ אמיר אוחנה לתפקיד שר המשפטים - ובכך הוא יהיה השר הגאה הראשון. זאת, שעות לפני המועד האחרון של נתניהו למנות שר לתפקיד.

בתגובה למינוי מסר אוחנה: "כיהודי, כישראלי, כבן זוג של אהבת חיי הנצחית אלון חדד ואבא לאלה ודוד שהם המשפחה שלי, כמזרחי, כליכודניק, כבאר שבעי וכליברל (הכל בא יחד!), אחרי אלפי שעות בימ"ש כעורך דין, זו זכות גדולה לשרת את מדינת ישראל בתפקיד שר המשפטים. תודה לרה"מ על האמון העצום, ותודה למברכים. ריגשתם מאוד".

שר המשפטים אמיר אוחנה בנאומו הראשון
שר המשפטים אמיר אוחנה בנאומו הראשון | צילום: יוסי זמיר

ח"כ בצלאל סמוטריץ', שדרש להתמנות לשר המשפטים, בירך את אוחנה ותקף את נתניהו: "אמיר אוחנה הוא חבר ואיש ראוי ואני כמובן מאחל לו הצלחה גדולה. אבל לא הוא הסיפור. הסיפור הוא נתניהו שלא היה מתייחס לאף אחד מהשותפים האחרים שלו כמו שהוא מרשה לעצמו להתייחס לציונות הדתית. הגיע הזמן שנפיק לקחים". את הדברים כתב בחשבון הטוויטר שלו.

כזכור, במהלך חגיגות יום ירושלים במרכז הרב, אמר סמוטריץ' כי הוא מעוניין בתיק המשפטים וכי מפלגתו רוצה "להשיב את משפט התורה".  אתמול חזר סמוטריץ' על הדברים בריאיון לרשת ב'. "בוודאי שרצונותיי בטווח הארוך הם שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה", אמר. "אני סמוך ובטוח שעם ישראל יראה כמה משפט התורה הוא נכון, צודק, מוסרי והומני. זו מדינה יהודית, בעזרת ה' היא תחזור להתנהל כפי שפעלה בימי דוד ושלמה, על פי משפט התורה, כמובן בהתאמה לימינו אנו". לאחר שסירב במשך מספר ימים להגיב לאמירתו של סמוטריץ', כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "מדינת ישראל לא תהיה מדינת הלכה".

לאחר פיטורי בנט ושקד, אמר סמוטריץ' כי "בנסיבות שנוצרו, שבהן ראש הממשלה החליט לפטר את בנט ושקד שכיהנו מטעם הציונות הדתית, מתבקש שהרב פרץ ואני נתפוס את מקומם במשרדי החינוך והמשפטים. אני לא רואה מצב שחמישה חודשים הציונות הדתית לא תיוצג בממשלה". את הדברים אמר סמוטריץ' בריאיון ל"לפני החדשות".

בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ' | צילום: חדשות עשר

סמוטריץ' הדגיש כי "לא ביקשנו את הפיטורים האלה ולא היינו מעורבים במהלך הזה, זאת החלטה של נתניהו כראש ממשלה, ואני לא מתערב בה". עם זאת, הוסיף, "אני לא רואה מצב שבו התיקים האלה יוצאים מידיה של הציונות הדתית".

עוד הצהיר סמוטריץ': "היינו שותפים עם נתניהו בכל המשא ומתן האחרון, ואנחנו מצפים להמשיך להיות שותפים איתו בקדנציה הבאה. זה סוג של מבחן – אם הוא מתייחס בכבוד לציונות הדתית, או שזה רק בא לידי ביטוי בבחירות". לקראת הבחירות הקרבות, אמר, "אני קורא לכולם להתאחד, לרוץ ביחד ולעשות את מה שיהיה הכי נכון לציונות הדתית. המטרה היא למקסם את הכוח הפוליטי של כולנו כדי שנוכל להרכיב ממשלת ימין טובה בבחירות הבאות – גם בלי ליברמן".