סמוטריץ': "מקווה שבקרוב יועברו הסמכויות, נאזרח את החיים ביו"ש"

סיעת הציונות הדתית קיימה את ישיבת הסיעה במאחז גבעת הראל, אותו הוחלט השבוע להכשיר, ויו"ר המפלגה אמר כי "הממשל האמריקאי יודע שאנחנו מחויבים להתיישבות". השרה סטרוק: "כל הממשלות גיבו את המתנחלים, גם האמריקנים יודעים להבין למרות שלא צריך את ההבנה שלהם"

זמן צפייה: 00:38

סיעת הציונות הדתית קיימה הבוקר (שלישי) את ישיבת הסיעה בגבעת הראל, מאחז שהוחלט להכשיר השבוע, וישיבת הסיעה נפתחה בדקה דומיה לזכרו של לוחם מג"ב סמ"ר אסיל סועאד. בפתח הישיבה אמר יו"ר המפלגה ושר האוצר בצלאל סמוטריץ': "הממשל האמריקאי יודע שאנחנו מחויבים להתיישבות. אני מקווה שבימים הקרובים יסיים ראש הממשלה את סוגיית העברת הסמכויות אליי, אנחנו נאזרח את החיים פה ביהודה ושומרון".

"אני מודה לראש הממשלה ולכל חבריי לממשלה על הובלת המהלך הזה, אבל אנחנו מחויבים להסדיר את ההתיישבות כולה, ואנחנו מחויבים להסיר לחלוטין את המגבלות על הבנייה ביהודה ושומרון ולצאת לתקופת בנייה ופיתוח כי זו ארצנו. האזור הזה חייב להתנהג כמו כל אזור אחר במדינת ישראל וכך יהיה".

שרת ההתיישבות אורית סטרוק אמרה: "לא יכול להיות שחלוצים בני דורנו שנשלחו בשליחות כל הממשלות כולן והלכו אל השטחים הריקים והמפחידים ונטולי התנאים המינימלים כדי לייצג שם את כולנו ובנו את הישובים האלה עבור כולנו, יופקרו כאילו הם עשו את זה על דעת עצמם. יש על זה דו"ח מפורט של טליה ששון שכותבת כמה זה נורא שכל הממשלות גיבו אתכם. גם האמריקנים יודעים להבין למרות שלא צריך את ההבנה שלהם".

[brightcove_iframe video_id='news-flash-part-2302141037' autoplay='0' credit='' desc='סמוטריץ': "נאזרח את החיים פה ביהודה ושומרון"' poster='' kid='1_10td589g' duration='']

אמש גינתה ארצות הברית את החלטת הקבינט על הרחבת ההתיישבות ביהודה בשומרון והכשרת המאחזים. ישראל עדכנה מראש את האמריקנים שזעמו על המהלך, וגורמים בכירים בישראל אומרים כי ממשל ביידן עדכן את ישראל מראש על הכוונה להוציא גינוי פומבי.

בהודעה מטעמו של מזכיר המדינה אנתוני בלינקן נמסר: "אנו מוטרדים מאוד מהחלטתה של ישראל אתמול לקדם על פי הדיווחים קרוב ל-10 אלף יחידות דיור בהתנחלויות ולהתחיל בתהליך להכשרת רטרואקטיבית של תשעה מאחזים בגדה המערבית שבעבר היו בלתי חוקיים על פי החוק הישראלי".

"כמו ממשלים קודמים, דמוקרטים ורפובליקנים, אנו מתנגדים בתוקף לצעדים חד-צדדיים כאלה, שמחריפים את המתיחות ומערערים את הסיכויים לפתרון שתי מדינות במשא ומתן", הוסיף בלינקן, "כפי שציינתי בעבר, כל דבר שמרחיק אותנו מהחזון של שתי מדינות לשני עמים פוגע בביטחונה ארוך הטווח של ישראל, בזהותה כמדינה יהודית ודמוקרטית ובחזון שלנו בדבר שוויון אמצעים של ביטחון, חירות, שגשוג וכבוד לישראלים ולפלסטינים כאחד. אנו קוראים לכל הצדדים להימנע מפעולות נוספות שעלולות להסלים עוד יותר את המתיחות באזור ולנקוט בצעדים מעשיים שיכולים לשפר את רווחתו של העם הפלסטיני".

מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן
מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן | צילום: רויטרס

גורם מדיני ישראלי בכיר מסר בתגובה: "לא הופתענו מעמדת ארה"ב. יש בינינו חילוקי דעות כבר עשרות שנים בנושא זה, על אף שלא מדובר ביישובים חדשים אלא בהסדרת יישובים שקיימים במשך שנים רבות, חלקם עשרות שנים. חילוקי דעות אלה לא פגעו ולא יפגעו בברית האיתנה בין ישראל לארה"ב".