דיווח: ממשל טראמפ מקדם מכירת ארבעה מל"טים מתקדמים למרוקו

ברקע ההודעה על כינון היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי נשיא ארה"ב המכהן מקיים משא ומתן עם הממשל ברבאט על עסקת כלי טיס. ההסכם יובא בימים הקרובים לקונגרס

זמן צפייה: 00:27

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הערב (חמישי) כי ממשל טראמפ מקדם מכירה של לפחות ארבעה מל"טים מתקדים למרוקו. עם זאת, לא ברור אם העסקה, שהייתה באוויר מספר שבועות, היא חלק מההסכם לכינון היחסים הדיפלומטיים המלאים עם ישראל. הנשיא האמריקני צפוי להביא את המכירה לאישור הקונגרס בימים הקרובים.

מוקדם יותר היום הודיע נשיא ארצות הברית כי ישראל ומרוקו סיכמו על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים. "פריצת דרך היסטורית נוספת", כתב טראמפ בחשבון הטוויטר שלו. "התפתחות משמעותית לקראת שלום במזרח התיכון".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

טראמפ הודיע: ישראל ומרוקו הסכימו על כינון יחסים דיפלומטיים

רה"מ על הסכם היחסים עם מרוקו: "אור גדול"; גנץ: "צעד משמעותי"

"ההתבססות האיראנית בסוריה – במגמת האטה": צה"ל מסכם את 2020

דונלד טראמפ, מלך מרוקו ובנימין נתניהו
דונלד טראמפ, מלך מרוקו ובנימין נתניהו | צילום: רויטרס

המהלך יתרחש בעקבות הודעת טראמפ לפיה ארצות הברית תכיר בסהרה המערבית הכבושה חלק ממרוקו. גם על כך כתב הנשיא בטוויטר. בהכרזה חתומה על ידי טראמפ נכתב כי ארצות הברית לא מאמינה שמדינה עצמאית בסהרה המערבית היא אופציה ריאלית לפתרון הסכסוך, וכי אוטונומיה תחת ריבונות מרוקנית היא הפתרון היחיד שהוא בר ביצוע. על פי גורם מרוקני, הממשל האמריקני יפתח קונסוליה בסהרה.

בתדרוך שנערך בבית הלבן, הצהיר יועצו המיוחד וחתנו של הנשיא, ג'ארד קושנר, כי הסכם עם סעודיה הוא "רק עניין של זמן". לדבריו, המשמעויות יהיו חידוש קשרים רשמי טיסות ישירות, ובעתיד גם שגרירויות הדדיות. עוד הוסיף קושנר: "ההכרה בסהרה המערבית היא מעשה בלתי נמנע, ובשורה חיובית לתושבי החבל".

סוכנות הידיעות הרשמית של מרוקו דיווחה כי מלך מרוקו, מוחמד השישי, קיים היום שיחה טלפונית עם הנשיא האמריקני. במהלך שיחה זו עדכן טראמפ את מלך מרוקו כי הוציא צו נשיאותי, בעל תוקף חוקי מדיני ומיידי, ובו מכירה ארה"ב ,בפעם הראשונה בהיסטוריה, בריבונות הממלכה המרוקנית על כל אזור הסהרה המערבית. לא הוזכר בדיווח ההסכם עם ישראל.