"הימין החילוני": רון קובי הקים מפלגה ויתמודד בבחירות הקרובות

ראש עיריית טבריה בן ה-47, שהתפרסם בעקבות עמדתו הניצית נגד חרדים בעיר הצפונית והאיומים שקיבל על חייו בשל כך, מתכנן לרוץ בבחירות לכנסת ה-22 • פרסום ראשון

זמן צפייה: 04:27

פרסום ראשון: ראש עיריית טבריה, רון קובי, הקים מפלגה בשם "הימין החילוני" ומתכוון לרוץ בבחירות הקרובות לכנסת ה-22.

קובי, שעד לפני פחות משנה היה איש עסקים אנונימי, הצליח לכבוש את ראשות העיר בשידורים חיים ופרובוקטיביים בפייסבוק, בניחוח דונלד טראמפ, שהצליחו למכור לטבריינים את חזון לאס וגאס שעל שפת הכינרת. כראש עיר הוא מוביל קו אנטי חרדי מוצהר, בעקבותיו מקבל איומים על חייו באופן תדיר. קובי פתח בסוג של מהפכה חילונית בעיר, כאשר הפעיל עסקים ותחבורה ציבורית בשבת על מנת להנגיש את טבריה לתושביה ולמבקריה.

רון קובי
רון קובי, ראש עיריית טבריה | צילום: חדשות 13

ביום שישי פורסם בחדשות 13 כי מסתמן שאהוד ברק, לשעבר ראש הממשלה ושר הביטחון, החליט להתמודד בבחירות במפלגה עצמאית ולא במפלגת העבודה. ברק נפגש במהלך השבוע עם יאיר גולן, והשניים דנו בשיתוף פעולה במסגרת פוליטית חדשה. לברק יש יחסים טובים עם המתמודדים בפריימריז בעבודה, וצפוי שיתוף פעולה בין שתי המפלגות, אם אכן יקים ברק מפלגה חדשה.

ביום רביעי הודיע אבי גבאי, על פרישה מהחיים הפוליטיים. הסיבה לפרישה, כך הסביר בחשבון הפייסבוק שלו, היא הריבים הפנימיים וחוסר היכולת של המפלגה להתאחד. "אני מאמין שמפלגה שלא יכולה להתאחד וללכת קדימה, לא יכולה לבוא לציבור ולהציע לו שתנהל את המדינה", כתב. "בסוף מדובר בחיים ובאיכות החיים של אזרחי המדינה ולא רק במשחק פוליטי פנים מפלגתי".

אהוד ברק
אהוד ברק | צילום: חדשות עשר

"אני מאמין גדול בעמדות, בערכים ובתפיסות של המפלגה. מאמין שהעמדות שלנו משרתות את כלל החברה הישראלית", הוסיף. "אני יודע שחלק עצום בחברה הישראלית מאמין בעמדות הללו, כולל חלק גדול ממצביעי מפלגות הקואליציה. אבל הם לא מצביעים לנו, לעמדות שלנו ושלהם, בין השאר בגלל הריבים וההתעסקות הפנימית האינסופית, חוסר הנאמנות ההדדי והעובדה שאנחנו משדרים לציבור שאנחנו עוסקים רק בפוליטיקה. החלטתי ללכת עם הלב והאמת שלי ולא עם האינטרס הקר ולהסיר את עצמי מהרשימה לכנסת הבאה, בין אם מדובר בהקפאת הרשימה ובין אם יוחלט על פריימריס לחברי הרשימה".

מוקדם יותר באותו היום הודיע חבר הכנסת איציק שמולי, שהגיע בפריימריז האחרונים למקום הראשון במפלגת העבודה, כי יתמודד לראשות המפלגה בפריימריז הקרובים. בחשבון הפייסבוק שלו כתב: "הגיע הזמן לקחת את המושכות לידיים. אתמודד לראשות מפלגת העבודה ואוביל אותה לפרק חדש ומלא תקווה", עוד הוסיף: "זה הזמן שלנו להחזיר את האמון של רבים שאיבדנו בדרך, לחזק את הערכים עליהם גדלנו, לרקום שותפויות חדשות ולפרוץ יחד את גבולות המחנה כדי להגדיל את הסיכוי לשינוי עבור המדינה".

איציק שמוליק מתוך סרטון בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא מודיע כי יתמודד לראשות מפלגת העבודה
איציק שמוליק מתוך סרטון בעמוד הפייסבוק שלו בו הוא מודיע כי יתמודד לראשות מפלגת העבודה | צילום: עמוד הפייסבוק: איציק שמולי

בשבוע שעבר הודיעה חברת המפלגה, סתיו שפיר, כי היא מתמודדת על תפקיד יושבת ראש העבודה. יום קודם לכן אמרה בריאיון ל-"לפני החדשות": "נמצא מעלינו בהנהגה דור שהכשיל אותנו, שנבהל ואפשר לימין הקיצוני להשתלט על כל מוקדי הכוח", אמרה. "על המשפט, התקשורת והכנסת. חייבים לעצור את זה, והגיע הזמן לדור חדש של הנהגה שלא מפחד שלא מוכן לשבת ולשחק משחקים ולסגור קומבינות עם הימין הקיצוני אלא בא לדאוג לישראל".