ריבלין קיבל את תוצאות הבחירות: "המתווה שהצעתי מונח לפניכם"

נשיא המדינה קיבל מיו"ר ועדת הבחירות את התוצאות הסופיות, קרא לראשי הסיעות לפעול להקמת ממשלה, והתייחס ברמיזה ליחס כלפי האזרחים הערבים: "יש חילוקי דעות עמוקים, אבל אין חצאי אזרחים"

זמן צפייה: 06:38

נשיא המדינה ראובן ריבלין קיבל היום (רביעי) לידיו את תוצאות הבחירות לכנסת ה-23 מידי יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ניל הנדל, והדגיש כי המתווה לממשלת אחדות שהציע אחרי הבחירות הקודמות, תקף גם כעת.

"מכובדי, זו הפעם הרביעית שאני מקבל לידי את תוצאות הבחירות לכנסת ישראל, והפעם השלישית שאנו נפגשים כאן בתוך אחד עשר חודשים", אמר. "מערכת בחירות היא תמיד נקודת זמן של חוסר יציבות, שמאיימת לזעזע את הסולידאריות החברתית שהיא הבסיס לקיומה הבריא של המדינה הדמוקרטית שלנו. זוהי נקודת זמן שבה המחלוקות והשסעים מועלים על נס, שבה מרחב ההסכמה הרחב כל כך ביננו נדחק לשולי השיח, והכל הופך פוליטי".

ראובן רובי ריבלין
ראובן רובי ריבלין | צילום: חדשות 13

"בנקודת הזמן הזו, שהתמשכה לה בשנה האחרונה לכדי שנת בחירות מתישה, מצלקת, ועדת הבחירות המרכזית הייתה לעוגן יציב, ועדת הבחירות המרכזית הייתה לשומר הסף של הממלכתיות הישראלית ושל המנגנונים הדמוקרטיים הרגישים והיקרים כל כך של מדינתנו האהובה", המשיך. הוועדה, בראשותו של השופט ניל הנדל, עמדה איתנה מול שלל האתגרים הצפויים והבלתי צפויים שהתגלגלו לפתחה, אפילו כשנדרשו למצוא פתרון לאלפי ישראליות וישראלים שהונחו להימצא בבידוד בשל החשש מהתפשטותו של נגיף הקורונה, ושאכן הובטחה, בסופו של דבר, זכותם הדמוקרטית להשתתף בבחירות לכנסת".

"הוועדה הקפידה לתת לכל קול וקול את הזכות להישמע, להיספר, להיחשב", הדגיש. "במשוואה היהודית והדמוקרטית, כל קול נחשב. 'תוֹרָה אַחַת וּמִשְׁפָּט אֶחָד יִהְיֶה לָכֶם וְלַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם' (במדבר ט"ו, פס' ט"ז). אין במדינת ישראל חצאי אזרחים. יש חילוקי דעות עמוקים, אבל אין חצאי אזרחים. בשם העם בישראל, בשמם של אזרחי ישראל כולם, אני מבקש להודות לכם על עבודתכם המסורה, על המשימה שלקחתם על עצמכם מתוך תחושת שליחות אמתית ומחויבות למנגנון הדמוקרטי והערכים הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ
הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ | צילום: עמוס בן גרשום/ לע''מ

"כאן המקום להזכיר לראשי הסיעות ונבחרי הציבור כי אני ובית זה, עומדים לרשותכם בכל שיח רציני וכן שתרצו לנהל. כל מתווה אותו תצליחו לגבש עבור ממשלה יציבה שתקבל את אמון הכנסת - יבורך. בין היתר, מונח לפניכם המתווה אותו הצעתי בבחירות הקודמות", הבהיר. "אני קשוב בהחלט לביקורת הרבה שספג המתווה, אותו אני הצעתי בזמנו, לרובה אני מסכים, ועם זאת חשבתי שלא הייתה דרך אחרת ונראה שגם היום לא השתנה המצב בהרבה. רבים נושאים לכאן עיניים בתקווה שמבית זה תבוא הישועה - הישועה בידכם, מי שהעם בחר כמנהיגיו, והריני מוסרה לפתחכם שוב".

"כולי תקווה שהכנסת העשרים ושלוש שתושבע בשבוע הבא תאריך ימים בניגוד לקודמותיה, ושהנשיא שיעמוד כאן במעמד הגשת תוצאות הבחירות לכנסת העשרים וארבע יהיה אדם אחר", סיכם נשיא המדינה.