קנסות למפגינים נגד אשכנזי, שקרא לבטלם: "הפגנה היא זכות יסוד"

מוחים נגד בכיר כחול לבן הפגינו מול ביתו בכפר סבא. המשטרה טענה כי הפרו את הנחיות משרד הבריאות וקנסה אותם ב-5,000 שקלים. העייריה חילקה דוחות - וביטלה אותם. "מטרת הדוחות – דיכוי מחאה"

זמן צפייה: 00:37

עיריית כפר סבא והמשטרה בעיר חילקו הבוקר (שני) דוחות למפגינים שמחו נגד בכיר כחול לבן, גבי אשכנזי, מול ביתו. אשכנזי קרא לבטל את הדוחות, ובציוץ בטוויטר כתב: "גם בימים אלה יש להבטיח את חופש הביטוי ואת זכות המחאה, בתנאי שהמפגינים מקיימים את תקנות משרד הבריאות. הפגנה היא זכות יסוד בדמוקרטיה. אני קורא לשר לביטחון פנים ולמ"מ מפכ"ל המשטרה לשקול את ביטול הדוחות שנרשמו למפגינים הבוקר".

ממארגני המחאה נמסר כי "במדינה דמוקרטית תפקידה של המשטרה הוא לאפשר את זכות המחאה לאזרחים, לא לדכא באמצעות קנסות עצומים שכל מטרתם היא לדכא מחאה. לא ניכנע ונמשיך להילחם על הדמוקרטיה הישראלית".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

ימינה: נתניהו התחייב שלא להתפשר מול גנץ בנושא מינוי שופטים

מספר המתים מקורונה עלה ל-110; 11,235 חולים – בהם 133 מונשמים

"אמא חולה, היא בחדר לבד כבר שבוע": המשפחות סוגרות חודש בהסגר

גבי אשכנזי
גבי אשכנזי | צילום: רויטרס

לאחר מכן, המשטרה טענה כי הדוחות על סך 5,000 שקלים חולקו בגין הפרת הנחיות משרד הבריאות. מנגד, עיריית כפר סבא בחרה לבטל את הדוחות שחילקה מטעמה, ומסרה כי "האירוע טופל על ידי משטרת ישראל במקום ובסמכותה הבלעדית של המשטרה. אנו קוראים לתושבים להמשיך ולהישמע להוראות משרד הבריאות גם בעת הפגנה".

במקביל, ח"כ משה יעלון קרא הבוקר ליו"ר כחול לבן בני גנץ להימנע מאחדות "בני, כבר ברור שכוונתך התמימה להתגייס לממשלת חירום, פוגשת נוכלות צינית של נאשם שנמלט מספסל הנאשמים. עדיין לא מאוחר להתחרט על הטעות בניווט".

אתמול הודיע הנשיא לגנץ כי לא יאריך לו את המנדט להרכבת הממשלה, למרות שביקש זאת יום לפני כן. הנשיא הדגיש כי אם גנץ וראש הממשלה בנימין נתניהו לא יחתמו על הסכם עד מחר בחצות ותמונת הממליצים לא תשתנה, מועד פקיעת המנדט של גנץ, ישוב המנדט לכנסת, ולא יעבור לנתניהו כפי שנהוג.

הפגישה המשולשת בין ריבלין, נתניהו וגנץ
הפגישה המשולשת בין ריבלין, נתניהו וגנץ | צילום: חיים צח, לע''מ

לאחר מכן, תחל תקופת 21 הימים שבהם יוכלו חברי הכנסת לגבש רוב להמלצה על מועמד מוסכם, לו יהיו 14 ימים להרכיב ממשלה. כמו כן, עוד ציין ריבלין בהודעתו כי אם ישתנו הנסיבות - וגנץ ונתניהו יבקשו להאריך את תקופת המנדט להרכבת הממשלה, כדי שיוכלו להגיע להסכם, הנשיא ישקול זאת בשנית. לאחר הודעת הנשיא הוגשה העתירה שמבקשת למנוע את הטלת המנדט על נתניהו, בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו.

מכחול לבן נמסר בתגובה להודעת הנשיא כי "מאמצי ההגעה לאחדות נמשכים גם בשעה זו על ידי צוותי המשא ומתן במטרה להשלים את נספחי החקיקה הנדרשים להסכם שגובש כבר בשבוע שעבר. הבהרנו לליכוד, כי לא נאפשר כל פגיעה בשלטון החוק ובעקרונות היסוד אותם הצגנו. גנץ אמר לנתניהו בשיחתם כי הוא מחוייב להסכמות ביניהם ונכון לקדם אותן בכל מקום ובכל שעה, לאחר שתושלם העבודה על נספחי החקיקה, בכדי להקים ממשלת חירום לאומית כפי שעם ישראל רוצה וצריך".

מהליכוד נמסר: "תנועת הליכוד שבה ומבקשת מהנשיא ריבלין להעביר את המנדט לראש הממשלה נתניהו, ראש המפלגה הגדולה בכנסת ועם 59 ממליצים, בדיוק כפי שנהג הנשיא ריבלין לאחר הבחירות הקודמות בספטמבר, כשהעביר את המנדט מראש הממשלה נתניהו לח״כ גנץ כשהיו לגנץ רק 54 ממליצים".

בהודעה משותפת מטעם ראשי מפלגות וסיעות הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ימינה וגשר, נמסר: "אנו, ראשי הסיעות והמפלגות, קוראים לך, נשיא המדינה ראובן ריבלין, להעביר את המנדט לראש הממשלה בנימין נתניהו שיש לו 59 ממליצים - בדיוק כפי שלאחר הבחירות הקודמות בספטמבר העברת את המנדט לידיו של ח״כ בני גנץ כשהיו לו 54 ממליצים בלבד".