המדינה: נדחה ריקון מיכל האמוניה

למרות שבית המשפט קבע כי המיכל יפונה עד תחילת חודש יוני, המדינה הגישה הערב את עמדתה, לפי היא תשקול דחיית ביצוע ההחלטה

מיכל האמוניה בחיפה

מיכל האמוניה לא יפונה, למרות החלטת בית המשפט: על פי עמדת המדינה כפי שהוגשה הערב (רביעי) לבית המשפט העליון, היא מודיעה כי יש להורות על עיכוב ביצוע פסק הדין עד 1.6, וכי ייתכן שאף תישקל תקופה נוספת של שימוש במיכל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עמדת המדינה סוכמה בישיבת הממשלה, ועל פי, "במאזן האינטרסים הכולל, יש להורות על עיכוב ביצועו של פסק הדין על מנת לאפשר תקופת התארגנות לצרכני האמוניה". סיבה נוספת לדחייה, לטענת המדינה, היא ש"בתקופת ההתארגנות מוסיפים גורמי המדינה לבחון אפשרויות נוספות לטובת מתן פתרון מקיף למערך ייבוא האמוניה – בטווח הקצר ובטווח הארוך – טרם הפסקה אפשרית של פעולת תעשיית הדשנים בישראל, על משמעויותיה".

מה גרם לנתניהו להתערב במשבר?
מה גרם לנתניהו להתערב במשבר? | צילום: הלל מאיר/TPS

"בחינות אלה טרם מוצו והמדינה סבורה שיש מקום לאפשר את השלמתן", נכתב עוד בעמדת המדינה. "ייתכן שתישקל תקופה נוספת של שימוש במיכל האמוניה".

ביום שני השבוע התערב לראשונה ראש הממשלה בנימין נתניהו במאבק על מיכל האמוניה. הוא כינס את בכירי משרדו ואנשי המשרד להגנת הסביבה, והורה להם לבחון דחייה של לפחות שנתיים בריקון המיכל - שאמור להתרוקן עד סוף החודש הבא לפי הנחיית בית המשפט. נתניהו ביקש לעכב את ההחלטה עד שתימצא חלופה לתעשיית הדשנים.

ראש הממשלה הסביר כי הוא חושש שריקון המיכל יוביל לסגירת תעשיית הדשנים בישראל ולגל פיטורים נרחב: מסיבה זו ביקש מאנשיו למצוא חלופות להנחיית בית המשפט, בהם גם דחיית ביצוע ההנחיה שניתנה. בעיריית חיפה זעמו ודרשו לבצע את החלטת בית המשפט בדיוק כפי שנקבעה.

מדובר בפעם הראשונה בה נתניהו עצמו עוסק בנושא: עד כה אנשי משרדו הם שניהלו את המאבק - שכן נתניהו מכיר אישית את בעלי המפעל, ג'ולס טראמפ (שאינו קשור לנשיא ארצות הברית). טראמפ, מיליארדר יהודי-אמריקני, נטש את שאר עיסוקיו בחודשיים האחרונים ונמצא בישראל כדי להפעיל לחצים סביב הנושא. עם זאת, בלשכתו טוענים כי חרף ההיכרות בין השניים, אין קשר בין עמדתו של נתניהו בנושא לבין ההיכרות.

מבקר המדינה יוסף שפירא, ארכיון
מבקר המדינה יוסף שפירא, ארכיון | צילום: פלאש 90

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לכך: "ראש הממשלה נתניהו דוחה על הסף את ניסיון הסרק להטיל דופי בשיקוליו בנושא מיכל האמוניה. נתניהו לא שוחח עם ג'ולס טראמפ למעלה משנה, ולא שוחח עמו בנושא המיכל בכלל. הדחייה שנדונה היום היא למספר שבועות בלבד ולא לשנתיים, וזאת כדי למצוא דרך למנוע פיטורים של אלפי עובדים".

נתניהו ציין בנוסף כי בפגישה נכחו השר להגנת הסביבה זאב אלקין, שר הכלכלה אלי כהן, מנכ"ל משרד רה"מ, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה, מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

משרד מבקר המדינה בודק את עמדת הממשלה

בתוך כך, אתמול נחשף כי מבקר המדינה עוסק בחודש האחרון בבדיקת עמדת הממשלה בעניין העיכוב בריקון המכל. הבכיר עוסק בשינוי עמדת הממשלה, מהנקודה ההתחלתית - עד לדחייה הנוכחית.

חוקרים של משרד המבקר אספו ואוספים מסמכים ממשרדי הממשלה השונים - גם מהפרקליטות ומעריית חיפה. כל עוד הממשלה ממשיכה לדחות את סגירת המכל באופן סופי, ולא לקיים את החלטת בית המשפט, סביר להניח שלאותו מבקר תהיה הרבה עבודה וגם לעובדיו.