לאחר שנאסרה כניסתה לישראל: טליב הגישה בקשה לביקור הומניטרי

חברת הקונגרס האמריקנית הגישה למשרד הפנים בקשה רשמית לבקר את משפחתה שמתגוררת בגדה המערבית, והיא תיבחן בשעות הקרובות. אתמול, כתב רה"מ שבקשה כזו תישקל אם תתחייב שלא לקדם חרם נגד ישראל

זמן צפייה: 00:36

חברת הקונגרס האמריקנית ממוצא פלסטיני, רשידה טליב, הגישה היום (שישי) למשרד הפנים בקשה רשמית לביקור את סבתה בת ה-90 שמתגוררת שגרה בביר אל-פוקא שבגדה המערבית. ממשרד הפנים נמסר כי בקשתה תיבחן בשעות הקרובות. זאת, לאחר שאתמול נאסרה כניסתה, אך ראש הממשלה נתניהו כתב כי אם תבקש להיכנס מסיבות המוניטריות, הבקשה תישקל כפוף להתחייבות שלא לפעול לקידום חרם נגד ישראל.

הלילה, התייחסה טליב להחלטה ואמרה: "אני אמשיך להילחם ולדרוש שיספקו לי, ולכל אחד מהקולגות שלי, אפשרות להגיע לישראל ולאזורים הפלסטיניים, להיות קשובים ולשמוע אנשים. זה שירות גרוע לכל מי שרוצה לראות שם שלום".

לעוד כתבות בנושא:

המניע האמיתי לאיסור כניסת חברות הקונגרס – לחץ טראמפ • פרשנות

נתניהו החליט: חברות הקונגרס הדמוקרטיות לא יורשו להיכנס לארץ

טראמפ ביקר החלטת רה"מ להכניס לארץ חברות קונגרס התומכות ב-BDS
חברת הקונגרס האמריקנית רשידה טליב
חברת הקונגרס האמריקנית רשידה טליב | צילום: רויטרס

אתמול, תקפו טליב ואילהאן עומאר את החלטת ראש הממשלה למנוע את כניסתן לארץ. "החלטתה של ישראל היא עלבון לערכים הדמוקרטים, ותגובה מצמררת לביקור של גורמי ממשל של בעלת ברית", הצהירה עומאר.

"מעליב שראש הממשלה נתניהו, תחת לחצי הנשיא טראמפ, מונע כניסה של נציגי ממשל ארה"ב", טענה. "ישראל מיישמת את מדיניות טראמפ כלפי מוסלמים, נגד שתי חברות קונגרס שנבחרו כדין. שלילת כניסתנו לישראל לא רק מגבילה את יכולתנו ללמוד מהישראלים, אלא גם את כניסתנו לשטחים הפלסטיניים. למרבה הצער, זו אינה הפתעה בהתחשב בעמדותיו הציבוריות של נתניהו, שבאופן קבוע התנגד למאמצי השלום והגביל את חופש התנועה של הפלסטינים".

טליב התייחסה אף היא להחלטה, ואמרה כי "החלטת ישראל למנוע את כניסתי, חברת קונגרס אמריקנית, היא סימן לחולשה - מכיוון שהאמת אודות מה שקורה עם הפלסטינים היא מצמררת".

ראשידה טליב ואילהאן עומאר
ראשידה טליב ואילהאן עומאר | צילום: רויטרס

מוקדם יותר אתמול, כאמור, ראש הממשלה נתניהו ושר הפנים דרעי החליטו למנוע את כניסתן לישראל של השתיים. זאת, לדבריהם, נוכח תמיכתן בפעילות החרם נגד ישראל ובהתאם להוראות חוק הכניסה לארץ. "אין מדינה בעולם שמכבדת את ארה"ב ואת הקונגרס האמריקני יותר ממדינת ישראל", מסר נתניהו.

"כדמוקרטיה תוססת וחופשית, ישראל פתוחה לכל מבקר ולכל ביקורת, עם יוצא מן הכלל אחד: החוק בישראל אוסר על כניסת אנשים הקוראים והפועלים להטלת חרם על ישראל, כפי שמקובל גם בדמוקרטיות אחרות שמונעות כניסה של אנשים שלתפיסתן פוגעים במדינה. כך נהגה גם ארה"ב כלפי חבר כנסת ישראלי וכלפי אישי ציבור אחרים בעולם", כתב רה"מ.

ההחלטה לאסור על כניסתן של חברות הקונגרס זכתה לגינויים רבים מגורמים שונים. ארגון איפא"ק הצהיר כי "אנחנו לא מסכימים עם חברות הקונגרס עומאר וטליב ותמיכתן בתנועת ה-BDS, ובתמיכת טאליב בפתרון מדינה אחת. עם זאת, אנו מאמינים כי כל חבר קונגרס רשאי לבקר ולחוות בעצמו את ישראל". שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, התייחס גם כן להכרעה: "מכבדים את החלטת ממשלת ישראל. ישראל היא מדינת חוק ואנו תומכים בהחלטה ליישם את החוק במקרה הזה".

מנהיג הדמוקרטים בסנאט, צ'אק שומר, הגיב להחלטת רה"מ: "מניעת כניסתן של חברות הקונגרס היא סימן לחולשה ולא לחוסן. החלטה זו תפגע במערכת היחסים בין המדינות ובתמיכה של ישראל בתוך ארצות הברית". ננסי פלוסי, יושבת ראש בית הנבחרים של ארצות הברית, מסרה: "כאוהבת ישראל, ציער אותי לשמוע כי המדינה תמנע מחברות קונגרס להיכנס למדינה. זהו סימן לחולשה וזה מתחת לכבודה של ישראל. אני מתפללת שממשלת ישראל תשנה את החלטתה".