פרישת זהות: היועמ"ש התנגד לשינוי רפורמת הקנביס לפני הבחירות

במהלך המשא ומתן דרש משה פייגלין מנתניהו לבטל סעיפים בתוכנית לקנביס רפואי עוד בזמן ממשלת המעבר, אך מנדלבליט חסם את המהלך ואמר כי זה יתאפשר רק בהסכמת משרד הבריאות – שסירב להצעה

זמן צפייה: 03:50

במהלך המשא ומתן לפרישת מפלגת זהות מהמרוץ לכנסת, ביקש יו"ר המפלגה משה פייגלין מראש הממשלה נתניהו להוכיח את מחויבותו להסכם על ידי ביטול סעיפים ברפורמת הקנביס הרפואי עוד בזמן ממשלת המעבר. ראש הממשלה פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שאמר כי אין לבצע שינויים ברפורמה – אלא בהסכמת משרד הבריאות. בעקבות סירוב נחרץ מצד אנשי המשרד, יאלץ פייגלין לסמוך על נתניהו כי יעמוד בהבטחותיו, ללא ערובה לכך. גורמים בסביבתו של היועץ המשפטי אמרו כי ההסכם שנחתם בין נתניהו לפייגלין בעייתי – אך הוא לא צפוי להתערב בו.

כאמור, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר זהות משה פייגלין סיכמו היום (חמישי) על פרישתה של האחרונה מהמרוץ לכנסת. בתמורה לפרישתו, יקבל פייגלין תפקיד שר ויהיה חבר ועדת שרים לחקיקה. זאת לצד קידום לגליזציה של הקנביס הרפואי. על ההסכם הודיעו השניים במסיבת עיתונאים בכפר המכבייה. בפתח דבריו התייחס ראש הממשלה נתניהו לפרסום פרטי פרויקט הטילים המדויקים של חזבאללה, אומר: "מטרת הפרסום היום היא להבהיר שלא נשב בצד ולא ניתן לאויבים שלנו להתחמש בנשק קטלני נגדנו. כבר אמרתי לאויבים שלנו השבוע: היזהרו במעשים, והיום אני אומר להם, דיר באלאק".

"אנחנו יוצאים היום לדרך משותפת כדי לקדם יחד ערכים של חירות אישית וכלכלה חופשית. זה לא סוד שהיחסים שלנו עברו עליות ומורדות, בעיקר מורדות. בשיחותינו בימים האחרונים גילינו ששנינו דוגלים באותן פעולות למען כלכלה חופשית, הורדת מיסים ועידוד תחרות", אמר נתניהו. "שנינו תומכים בחירויות הפרט והורדת הרגולציה. אתם יודעים כמה אני עובד קשה בעניין הזה כראש ועדת השרים לענייני רגולציה. שנינו מודעים לבעיות יוקר המחיה וכיצד לפתור אותן, ולמצוקות בעיות העולים".

עוד בחדשות 13:

נתניהו ופייגלין סיכמו שזהות תפרוש: "נקדם תחום הקנביס רפואי"

פייגלין נפגש עם נתניהו: יביא לאישור מפלגתו הצעת פרישה

נתניהו ופייגלין בהצהרה משותפת
נתניהו ופייגלין בהצהרה משותפת | צילום: חדשות 13

בלב ההסכם בין נתניהו לפייגלין עומדת רפורמת הקנביס, שגרמה למשבר בשוק הקנביס הרפואי והותירה את מטופלים רבים ללא גישה לתרופה. "אנחנו עדים למקרים קשים ביותר של עשרות אלפים חולים שזקוקים לתרופת הקנביס ואינם משיגים אותה", אמר. "זה לא מתקבל על הדעת. המצוקה שלהם מחייבת אותנו לפתור את הבעיה, והחלטנו ביחד לפתור אותה. נביא לאישור הכנסת חקיקה של לגליזציה לקנאביס רפואי כדי להקל על החולים ולמנוע מהם רגולציה מיותרת".

"שורש ההצעה שמשה הביא בפניי ואימצתי אותה בהסכמה מוחלטת, זה לפתוח את השוק לייבוא. כשהשוק לא פתוח לייבוא, מבוקר על ידי הרשויות הרלוונטיות, הוא בעצם נתון לחסידיו של קרטל", הוסיף נתניהו. "כשיש קרטל תמיד יש חוסרים, מחירים גבוהים, שירות לא טוב ומוצרים פגומים, לכן אנחנו רוצים ליצור תחרות על מנת לתת את השירות לאנשים שזקוקים לו, לפעמים ממש כדי לחיות. הסכמתי עם משה פייגלין שהנושא הזה ייכנס להסכמים הקואליציוניים של הממשלה הבאה שנקים, בעזרת השם".

לאחר הצהרת נתניהו, אמר פייגלין: "במועד א' של בחירות 2019 זרחה בשמי ישראל תקווה גדולה לחירות האדם, חירותו האישית והלאומית", אמר פייגלין בפתח דבריו. "כגודל התקווה כך הייתה גם עוצמת המכה כשהתברר שלא הצלחנו להגשים את הציפייה שנוצרה".

משה פייגלין
משה פייגלין | צילום: חדשות 13

"ראשון ההישגים שמוצג בהסכם היום אומר, ואני מצטט: 'במהלך המושב הראשון של הכנסת ה-22 יחוקק חוק לגליזציה לחולים שיתיר רכישת קנביס לצרכים רפואיים לפי קביעת הרופא המטפל מכל ספק מורשה בארץ ובחו"ל על פי בחירת המטופל', המשיך פייגלין. "זוהי מהפכה מצילת חיים".

"לא רק בנושא הכאוב הזה התחלנו להגשים את חזונה של זהות: בהסכם שלפניכם יש גם בשורה גדולה לשוק הפרטי ולשוק החופשי להורדת יוקר המחיה", הבטיח פייגלין. "זוהי בשורה בעיקר לעסקים הקטנים בישראל. במשך שנתיים כל עסק חדש עד לגובה מחזור של שני מיליון שקלים לא ישלם מס הכנסה עד שיתקזז על כל מלוא הוצאות ההקמה".

"ישראל תציב כיעד לאומי טיפוס לעשירייה הראשונה בעולם במדד קלות עשיית העסקים של הבנק העולמי. בהסכם הזה יש בשורה לשוק החופשי, והתחלה של הורדת יוקר המחייה, כי כל מוצר שיש לו תקן ממדינה מפותחת לא יצטרך יותר לעבור גם תקינה ישראלית", המשיך. "יש כאן בשורה נפלאה של שגשוג ושפע משרות שימתינו לעובדים. המשכורות יעלו כי העסקים הקטנים הם יחדיו המעסיק הגדול במשק, והביקוש הגובר לידיים עובדות מעלה את השכר".

"דרכינו לא תמיד הייתה שושנים, וראש הממשלה אמר בעיקר שידעה בעיקר ירידות", פנה שוב פייגלין לנתניהו. "אני רוצה לומר לך, אדוני: אני רוכב כל בוקר על אופניים בהרי השומרון. ירידה זה קל, כשקשה זה סימן שאתה בעלייה. עכשיו קשה זה סימן שאנחנו עולים".