גנץ: "לתגבר שוטרים בהפגנות, האלימות יכולה להגיע לרצח"

שר הביטחון שוחח עם השר לביטחון הפנים וממלא מקום המפכ"ל על רקע המחאות הצפויות בשבת והתקיפות האחרונות. "יש להתמקד במניעת אלימות לצד אכיפת הסגר - קיים חשש אמיתי לחיי אדם"

זמן צפייה: 02:27

שר הביטחון בני גנץ פנה היום (שישי) לשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה ומ"מ המפכ"ל מוטי כהן ודרש מהם לתגבר את נוכחות השוטרים בהפגנות נגד ראש הממשלה, על מנת להגן על המוחים מפני האלימות שמופנית כלפיהם, על רקע מקרי התקיפה האחרונים.

"אנחנו רואים אלימות נגד המפגינים", אמר גנץ. "קיים חשש אמיתי לחיי אדם. האלימות המופנית כלפי המפגינים יכולה להגיע עד כדי רצח במתח הנוכחי". בשל כך, הבהיר יו"ר כחול לבן כי לצד האכיפה יש להתמקד בהגנה על המפגינים.

הפגנה נגד נתניהו בבלפור בצאת ראש השנה | צילום: רויטרס

אמש, כזכור, נודע לחדשות 13 כי בכוונת המשטרה להגביר באופן משמעותי את האכיפה במוצאי השבת, זאת על מנת למנוע התקהלויות והפרות של מפגינים ושל חרדים. מחר בערב ייפרסו מחסומים ברוב הכניסות והיציאות לתל אביב, ובנוסף שוטרים יערכו סיורים רכובים על אופנועים, זאת במטרה למנוע חיכוכים בין מפגינים. כיכר הבימה, שם התקיימו לאחרונה רוב הפגנות נגד ראש הממשלה, צפויה להישאר ריקה ברובה משום שהמשטרה תנסה למנוע, כאמור, מהמפגינים להתקהל באזור זה עוד בצמתים.

במקביל, המשטרה תשים דגש על החגיגות בציבור החרדי, שם מתכננים - למרות הקורונה, לקיים הקפות שניות. המשטרה תעלה מסוקים לאוויר מעל הריכוזיים החרדיים, זאת בניסיון לראות מלמעלה את החגיגות ולהפעיל את הכוחות בשטח שיפזרו את ההתקהלויות. כמו כן, המשטרה תנסה לפנות אל ההנהגה החרדית ולהדגיש את החשיבות בשמירת המרחק - אפילו שחלקים מהם טענו כי יש להמשיך ולהתנהג כרגיל.

עימותים עם המשטרה במודיעין עילית
עימותים עם המשטרה במודיעין עילית | צילום: חדשות 13

הלילה, 20 בני אדם נעצרו בעימותים שפרצו בין שוטרים למתפללים חרדים, זאת לאחר שהמשטרה הגיעה לפנות בית כנסת בעיר מודיעין עילית שבו התפללו מאות אנשים בצפיפות - כשהם אינם עוטים מסכות על פניהם.  בסרטונים שהגיעו מהאירוע ניתן לראות את המתפללים קוראים לעבר השוטרים "נאצים" ו"רוצחים", ואומרים להם כי רק ברוסיה ובגרמניה פינו בתי כנסת בצורה כזו.

אחד העצורים הינו נער כבן 15, שלטענת השוטרים הפריע לעבודתם ואף קילל אותם. במהלך העימותים, הנוער המתמודד הצית מספר מוקדים בעיר. המשטרה סיפרה כי "התושבים שרפו פחים והבעירו שטחים פתוחים שגרמו לשרפות גדולות".