בצל החזרת הארוחות: הוקם צוות מו"מ לניהול שביתת אסירי חמאס

קציני מודיעין ידברו עם נציגי הנהגת הארגון בכמה בתי סוהר, בניסיון לסיים את המחאה. בלב הדיונים: מיסוך המכשירים הסלולריים והחזרת ביקורי המשפחות

זמן צפייה: 02:13

בצל הכרזתם של אסירי חמאס בבתי הסוהר הישראלים על שביתת רעב, והחזרת הארוחות הבוקר (ראשון) הוקם בשירות בתי הסוהר צוות משא ומתן להפסקת המחאה. בלב הדיונים מול נציגי חמאס יעמדו הדרישות להסיר את מיסוך המכשירים הסלולריים והחזרת ביקורי המשפחות. הכלואים פנו למנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, והוא העביר לישראל מסר כי סוגיית האסירים הפלסטינים היא אחד התנאים להסדרה.

גופים המייצגים את האסירים הפלסטינים בבתי הסוהר מסרו לתקשורת הפלסטינית כי בשעות אלו מושקע מאמץ כביר על מנת להימנע משביתת הרעב, וכי ייתכן ומאמץ זה יישא פרי. לדבריהם, עד השעה 17:00 תתקבל ההחלטה אם לפתוח בשביתת הרעב או לא.

כזכור, בשבוע שעבר הכחישו בתנועת חמאס את הידיעות בתקשורת הפלסטינית על עסקת אסירים הנרקמת במסגרת ההבנות המתגבשות עם ישראל. בכיר הארגון, אסמאעיל רדואן אמר כי המשא ומתן עוסק בהקלת תנאיהם של האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל, ובסטטוס של מסגד אל-אקצא. רדואן הכחיש כי מתנהלים מגעים להפסקת אש ארוכת טווח, וכי כעת פועלים לייצב את הפסקת האש שהוכרזה בסיום מבצע "צוק איתן". מאוחר יותר באותו יום, ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה אמר בפגישה עם אנשי רוח בעזה כי המשלחת הביטחונית המצרית העבירה אתמול את דרישותיה של התנועה לגבי תנאי האסירים בבתי הכלא בישראל: הפסקת המיסוך הסלולרי בבתי הכלא, הפסקת הענישה של האסירים הביטחוניים על ידי שב"ס וחידוש ביקורי המשפחות.

שביתת האסירים צפויה להתחיל בשעות הצהריים. האסירים הביטחוניים מאיימים ללוות את הבחירות במה שעלול להפוך למעשה לאינתיפאדה של ממש - בתוך בתי הכלא. בשב"ס מתגברים כוחות, גם רפואיים, למקרה ויתמוטטו אסירים, ונערכים לכל תרחיש - כולל ניסיונות פיגוע בתוך הכלא. עד כה השיבו מספר אסירים את ארוחותיהם, אך האירוע יוגדר כשביתת רעב רק לאחר שיוחזרו שלוש ארוחות ברצף.

עוד בחדשות 13:

לקראת שביתת רעב: כמה אסירי חמאס החלו להחזיר ארוחות

בצל המגעים עם חמאס: חשש בשב"ס מפיגוע מידי כלפי סוהרים

חמאס: "מכחישים את הידיעה על עסקה להחלפת אסירים עם ישראל"

איסמאעיל הנייה
איסמאעיל הנייה | צילום: ללא

מובילי השביתה הם מחבלי האינתיפאדה השנייה, שאחראים לכמה מהפיגועים האיומים ביותר של התקופה. כך למשל על פי מידע מודיעיני, מפקדי המחאה הם ערמאן מחאמד שמרצה 36 מאסרי עולם על מעורבותו בפיגוע בקפה מומנט, חסאן סלאמה שמרצה 84 מאסרי עולם על הפיגוע בקו 18 בירושלים ומעמר אבו שייח שמרצה 29 מאסרי עולם בגין מעורבותו בפיגוע במלון פארק.

השביתה צפויה, כאמור, להתחיל בשעות הצהריים, כשכמה אסירים בודדים יחזירו את ארוחותיהם. על פי נהלי שב"ס, רק לאחר החזרת שלוש ארוחות מדובר בשביתה. לאחר כמה ימים צפויים להצטרף אסירים נוספים - מחמאס ומהג'יהאד האסלאמי.

אתמול דווח ברשות הפלסטינית על התקדמות במשא ומתן עם ישראל. על פי הדיווחים, בתמורה לביטול שביתת הרעב, יתקיים משא ומתן על פרויקט מיסוך הטלפונים הסלולרים אותו מוביל השר לביטחון פנים גלעד ארדן. ארדן, מנגד, אמר היום כי "אנו נערכים לתגבר צוותים רפואיים בתוך הכלא כדי שלא יהיה צורך לפנות אותם, שכמה שפחות הם יציפו בתי חולים אזרחיים. אנחנו מקווים שהם יישברו לפני כן". את הדברים אמר באירוע "שבת תרבות" בכפר סבא.

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן
השר לביטחון פנים, גלעד ארדן | צילום: חדשות 13

"השביתה תהיה מדורגת", הסביר השר. "מחר אמורים להתחיל אותה ראשי ארגון החמאס ולאחר כמה ימים מאות מחבלים. זה נכון שלאסירים הפלסטיניים יש מעמד, אבל כמו לפני שנתיים כשברגותי הוביל שביתת רעב המונית והכי ארוכה אי פעם, הם לא הצליחו להדליק את השטח  ולגרום להפגנות המוניות".

עוד הוסיף ארדן אמר כי לא יתמוך בעסקה לשחרור אסירים בעתיד: "שחרור האסירים בעסקת שליט היה טעות, הצבעתי בעד אבל אני לא אצביע שוב בעד עסקה דומה. חייבים להפיק לקחים, כי גם בעסקות לפני כן מדינת ישראל עברה תהליך לא טוב, אם אנחנו יודעים שלמעלה מ-50 אחוז חוזרים לטרור".