המבקר: אבחן השימוש באמצעי האיכון של השב"כ לאיתור חולי קורונה

אנגלמן הודיע כי מלבד האיכונים, יבחן גם את הסיוע הכלכלי שהעניקה הממשלה ואת מערך הבדיקות לאיתור חולים. "אפעל לגבש ממצאים שיהיו רלוונטיים לגלי תחלואה נוספים שעלולים לפרוץ"

זמן צפייה: 01:16

משבר הקורונה: מבקר המדינה מתנהיו אנגלמן הודיע היום (שני) כי בכוונתו לבחון שלושה נושאים הקשורים למשבר: השימוש באמצעי האיכון של השב"כ לאיתור חולים, הסיוע הכלכלי שהעניקה הממשלה וכן את מערך הבדיקות שקם.

לדבריו, משרד המבקר יפעל לגבש ממצאים ראשוניים בחודשים הקרובים, כדי שיהיה אפשר להשתמש בהם כחלק מהיערכות לגל תחלואה נוסף שעלול לפרוץ. עובדי המשרדים כבר החלו בתהליך.

לעוד כתבות בנושא:

החל מהיום: השימוש באמצעי האיכון של השב"כ למאבק בקורונה יופסק

עקב הסתייגות ארגמן: יוקפא החוק המתיר לשב"כ לעקוב אחר חולים

השימוש באמצעי השב"כ למעקב אחרי חולי קורונה הוארך ב-3 שבועות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן | צילום: ערוץ הכנסת

כזכור, ביום רביעי ועדת המשנה למודיעין הודיעה כי השימוש באיכוני טלפונים מטעם השב"כ למאבק בנגיף הקורונה הופסק. כמו כן, הוקפא גם החוק שמתיר לארגון הביטחון לעקוב אחר נדבקים.

יו"ר הוועדה, צבי האוזר, מסר כי "המאבק בנגיף הוא ארוך וחריג אך גם הסתייעות ביכולות שירות הביטחון הכללי הינן חריגות ביותר. ראינו לנכון לקיים דיון פתוח בנושא מהותי זה שעיקרו איזון בין הזכות לפרטיות לזכות הבסיסית לחיים. ועדת המשנה לשירותים חשאיים ראתה לאורך כל הדיון שנמשך כשלושה חודשים את הצורך בבחינת חלופות אפקטיביות לשימוש בכלי השב"כ".

רישום תוצאות בדיקת קורונה
רישום תוצאות בדיקת קורונה | צילום: Shutterstock

"העובדה שהממשלה החליטה שלא להתקדם בשלב זה עם הליך חקיקה שיסדיר שימוש בכלי השב"כ מוכיחה כי התעקשות הועדה על חלופות נפלה על אזניים קשובות", המשיך האוזר. "תקוותי שהממשלה תפעל באמצעים אחרים לתת מענה אפקטיבי לשמירת שלום הציבור בנושא הקורונה ותפנה להמשך הליך חקיקה רק במקרה בו יהיה קיים צורך ממשי ולא יינתן מענה משמעותי בכלים אזרחיים אחרים".

מוקדם יותר בשבוע שעבר החליטו השרים בתום ישיבת "קבינט הקורונה" לעצור את השימוש באיכון טלפונים לאיתור חולים, וכן להקפיא את החוק המתיר לשב"כ לעקוב אחר נדבקים. "הייתה תחושת אי נוחות כללית מהחוק הזה", אמר אחד השרים.

שרים שהשתתפו בישיבה סיפרו כי ראש השב"כ נדב ארגמן הסתייג מהמשך השימוש באיכון הטלפוני, וטען כי למרות העלייה בתחלואה - בשבועות האחרונים, ממילא לא נעשה איכון לאיתור חולים. ארגמן הציע להקפיא את החקיקה בנושא, להכין את התשתיות לחוק שיסדיר זאת והדגיש כי יש לשים דגש על פיתוח יכולות טכנולוגיות אזרחיות במקום. רוב השרים קיבלו את עמדתו.