התנדנדו בסקרים ולקחו הימורים: כך הגיע לסיומו קמפיין העבודה

המפלגה שהייתה עד לפני עשור מהגדולות במערכת הפוליטית, הביעה עד הרגע האחרון חשש מוחשי מנפילה מתחת לאחוז החסימה. "אי אפשר לישון טוב בלילה עם המחשבה שהבית ייחרב במשמרת שלנו"

זמן צפייה: 05:06
במטה מפלגת העבודה-גשר, החשש מפני אחוז החסימה היה אתמול (שלישי) מוחשי ממש עד רגע סגירת הקלפיות ופרסום המדגם. המפלגה, שהייתה עד 2009 משתי המפלגות הגדולות בכנסת, התנדנדה בסקרים האחרונים על סף אחוז החסימה. לאחר שלקח את המפלגה מידיי אבי גבאי, לקח עמיר פרץ כמה הימורים במערכת הבחירות הזאת: מהחבירה לאורלי לוי-אבקסיס, דרך הנפת הדגל החברתי ועד הפנייה לימין הרך. זה היה גם ההימור של אורלי לוי-אבקסיס, שלא הצליחה להכניס את מפלגת גשר לכנסת ה-21. מי שתפס במערכת הבחירות הזו מקום הרבה פחות מרכזי הוא המועמד השלישי ברשימה, איציק שמולי, שאמנם הופיע על שלטי החוצות אך קולו נשמע הרבה פחות. "עצם המחשבה שהמפלגה של רבין ובן גוריון ופרס, במשמרת שלנו, חלילה תימחק והבית שלנו ייחרב זו מחשבה שאתה לא ישן איתה טוב בלילה". עוד בחדשות 13: עמיר פרץ: "לא נשב בממשלת נתניהו – נמליץ על גנץ לנשיא" נתניהו: "יש שתי אפשרויות – ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת" טראמפ על הבחירות: "התוצאות צמודות – לא שוחחתי עם נתניהו"
ראשי מפלגת העבודה - גשר אורלי לוי אבקסיס ועמיר פרץ
ראשי מפלגת העבודה-גשר אורלי לוי אבקסיס ועמיר פרץ | צילום: חדשות 13
מוקדם יותר הערב נאם פרץ לראשונה מאז פרסום תוצאות המדגמים ותוצאות האמת, ופנה לראש הממשלה נתניהו: "תחסוך את הזמן שלך בטלפונים אליי. אני כיהנתי כרה"מ, כשר ביטחון וכראש עיר – אני לא מחפש תפקיד. שאיש לא ינסה לפתות אותנו, אין לכם במה. אנחנו התחייבנו ואנחנו נקיים – לא נשב עם נתניהו". "ההסתה של נתניהו היא כרסום יסוד הדמוקרטיה הישראלית", אמר פרץ. "ההסתה נגד האזרחים הערבים היא בלתי נסבלת. כל מי שרוצה להיות ראש ממשלה בישראל צריך להוקיע אותה, לגנות אותה ולגרש את השפה הגזענית מהשיח הפוליטי בישראל". "אמש שוחחתי עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, ובימים הקרובים אנחנו ניפגש", המשיך יו"ר העבודה. "אנחנו אמנם לא מפלגה גדולה, אבל אנחנו תנועה גדולה, ויש לנו מחויבות לא להדיר אף אוכלוסייה ואף מפלגה מהסיכוי לעשות שינוי היסטורי בישראל. אומר את זה חד וברור: גם הרשימה המשותפת צריכה להיות מוזמנת אל שולחן המו"מ. אין שינוי היסטורי בלי תיקון היסטורי".
עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס במסיבת עיתונאים
עמיר פרץ ואורלי לוי אבקסיס במסיבת עיתונאים | צילום: חדשות 3
"ישראל צריכה מהלך של ריפוי מהקוטביות, מהשנאת חינם ששררה לה בארץ, ואני אומר – אין חרמות. כפי שאסור להחרים את איימן עודה, אסור להחרים את החרדים ואת נציגיהם בכנסת. הדיון חייב להיות סביב קווי היסוד שיקבעו את עתידה של מדינת ישראל. ללא פסילות של אוכלוסיות ומגזרים", הוסיף פרץ. לפני כן, שותפתו של פרץ, אורלי לוי-אבקסיס, נאמה: "מיום החיבור בינינו, ספגנו לא מעט צקצוקים, ביקורות, לא חסכו בנו והחמירו איתנו יותר מאחרים. וגם כשבאנו ואמרנו דברים ברורים היינו צריכים להוכיח את זה במקום שאנשים גמגמו". לוי-אבקסיס המשיכה: "בתוך המסע המטורף הזה רצינו להביא סיפור אחר שהוא מעבר לפוליטיקה ולאינטרסים האישיים, שהוא יותר מקום של חזון, אמונה ושל בשורה חדשה בשמי הפוליטיקה הישראלית. אני חושבת שעמדנו במשימה". "אני לא אומר לכם שלא רצינו יותר, בהחלט רצינו יותר, אבל בסופה הזאת – כפי שעמיר הגדיר את הימים האחרונים ואת יום הבחירות עצמו, כולם רצו לשתות אותנו. שלא תטעו, אף אחד לא ריחם עלינו. בכל רגע נתון פמפמו את העניין של המפלגה הגדולה, גם אם זה היה עולה להם ביוקר ובשלטון".