רה"מ הפלסטיני מאיים: אם ישראל תספח - נכריז על מדינה פלסטינית

מוחמד אשתייה התייחס לכוונות הסיפוח של ממשלת ישראל, והודיע כי במקרה כזה הרשות הפלסטינית תכריז על מדינה בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים

זמן צפייה: 02:12

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, אמר היום (שלישי) כי אם ישראל תבצע סיפוח, הרשות הפלסטינית תכריז על מדינה פלסטינית בגבולות 1967, שבירתה מזרח ירושלים.

לפני כשלושה שבועות הכריז יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל. אבו מאזן אמר כי "על ישראל החל מרגע זה לקחת אחריות ככוח כובש על השטחים הפלסטינים בהתאם לחוק הבין-לאומי. המשמעות של סעיף הסיפוח בהסכם הקואליציוני ונאום נתניהו בטקס השבעת הממשלה הינה ביטול הסכם אוסלו וביטול כל שאר ההסכמים ביננו לבין ישראל".

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה
ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה | צילום: רויטרס

עוד אמר כי "נחדש את המאבק מול ישראל על בסיס פיתרון שתי המדינות, תוך פיקוח ותיווך בין-לאומי הגון, ולא אמריקני. לא נקבל את ארה"ב כמתווכת. נניף את דגל פלסטין מעל מסגד אל-אקצא ומעל כנסיית המולד".

בתוך כך, היום צפויה להתקיים פגישה בין גנץ לראשי המתנחלים כדי להבין מה מתכננת הממשלה. זאת לאחר שנפגשו אתמול עם נתניהו, ולא קיבלו תשובות ברורות לגבי הפרטים שמאחורי התוכנית. המתנחלים לא קיבלו פרטים ברורים לגבי תוכנית הסיפוח, וינסו להבין זאת מגנץ.

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

כאמור, נתניהו נפגש ביום ראשון עם ראשי המועצות בגדה המערבית, במטרה לשוחח עמם על התוכנית לספח חלקים מהשטחים הכבושים. יו"ר הכנסת יריב לוין, שנכח בפגישה, אמר להם כי תהיה התקדמות לקראת סיפוח "תוך שבועות" - כך לפי גורם שהשתתף בפגישה. זאת, ברקע המחלוקת שניצתה בין מנהיגי המתנחלים, שמא לקבל או לדחות את תוכנית טראמפ.

לפי הגורם, נתניהו אמר לראשי הרשויות מההתנחלויות כי הוא פועל בלוחות זמנים צפופים כדי לספח "את המקסימום האפשרי". נתניהו הוסיף: "הדברים עוד לא מסוכמים עם האמריקנים וגם המפות עוד לא מסוכמות. צריך לנצל את ההזדמנות שיש שם את הנשיא הזה בבית הלבן. אסור לגרום לטראמפ לחשוב שאנחנו לא מעוניינים".

אבו מאזן
אבו מאזן | צילום: רויטרס

עוד אמר נתניהו לראשי הרשויות כי האמריקנים מדברים בתכנית טראמפ על מדינה פלסטינית, אך ישראל לא קוראת לזה כך. הוא ציין כי ההחלטה שתובא לממשלה בנוגע לסיפוח לא תכלול כל התייחסות למדינה פלסטינית.

ראשי הרשויות: אלה המסרים שנתניהו העביר לנו בפגישה

1. נתניהו סיפר שהיה נחוש להחיל את החוק הישראלי עוד קודם ל- 1.7 אבל משיקולים של מו"מ קואליציוני החליט לדחות ליולי.

2. המובלעות - במסגרת התוכנית יורחבו הישובים המבודדים וייצרו צירים לכיוון הגושים.

3. לא יחול שינוי בסטווס קוו של ה-30 אחוז שעליהם לא תחול הריבונות (אלו שלכאורה עתידים להיות חלק מהמדינה הפלסטינית). ותתאפשר נסיעה חופשית בצירים כמו היום, גם לאחר שתקום מדינה פלסטינית. נתניהו אומר שהוא מוכן להיכנס למו"מ על 30 אחוז האלו אבל לא מוסר את את אותו השטח.

4. אין הקפאת בניה.

יו''ר כחול לבן בני גנץ עם השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט
יו''ר כחול לבן בני גנץ עם השגריר האמריקאי דיוויד פרידמן והשליח המיוחד למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט | צילום: מתי שטרן, שגרירות ארה''ב ירושלים

ראשי הרשויות שנפגשו עם נתניהו הם ניר ברטל ראש מועצת אורנית, שי רוזנצווייג ראש מועצת אלפי מנשה, אלי שבירו ראש העיר אריאל. אסף מינצר ראש המועצה באלקנה. חיים מנדל שקד ראש המועצה הר אדר, אריה כהן ראש המועצה מגילות, יוסי אברהמי ראש מועצת גבעת זאב עודד רביבי ראש המועצה המקומית אפרת. יגאל להב ראש מועצה מקומית קרני שומרון. אליהו גפני ראש מועצה מקומית עמנואל וראש העיר מודיעין עילית יעקב אשר גוטרמן.