רה"מ הפלס': "לא התייעצו איתנו לגבי הוועידה הכלכלית בבחריין"

מוחמד אשתייה התייחס להודעת הבית הלבן בנוגע לקיום הוועידה במדינה מהמפרץ, ואמר כי "המשבר הכלכלי ממנו סובלת הרשות הפלסטינית נובע ממלחמה נגדנו, שמטרתה לסחוט מאיתנו עמדה מדינית"

זמן צפייה: 01:21

ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אשתייה, התייחס היום (שני) להודעת הבית הלבן על קיום הוועידה הכלכלית בבחריין בחודש יוני, ואמר כי "לא התייעצו איתנו בנושא הוועידה המתוכננת". לדבריו, "המשבר הכלכלי ממנו סובלת הרשות הפלסטינית נובע ממלחמה כלכלית נגדנו, שמטרתה לסחוט מאיתנו עמדה מדינית. פתרון הסכסוך צריך להיות מדיני - והוא צריך לסיים את הכיבוש ולהקים מדינה פלסטינית".

כזכור, אמש הודיע הבית הלבן כי ב-25 ביוני תתקיים ועידה בת יומיים בבחריין, לעידוד השקעה כלכלית בעזה ובגדה המערבית. לראשונה צפויה להגיע למדינה משלחת של אנשי עסקים ועיתונאים ישראלים. הוועידה תהיה חלק מתוכנית השלום של טראמפ, שחלקה הכלכלי יתפרסם באמצע חודש יוני. הפרק המדיני בתוכנית יפורסם במועד מאוחר יותר.

שר האוצר האמריקני מנוצ'ין יוביל את המשלחת האמריקנית לוועידה בבחריין יחד עם ראש צוות השלום של הבית הלבן ג'ארד קושנר. לוועידה יוזמנו שרי אוצר ממדינות ערב וממדינות המערב וכן אנשי עסקים וראשי חברות כלכליות גדולות מרחבי העולם.

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

תוכנית השלום יוצאת לדרך: ועידה כלכלית תתקיים בבחריין ביוני

קושנר על תוכנית השלום: "שני הצדדים יצטרכו לבצע פשרות קשות"

ראש הממשלה הפלסטיני: "תוכנית השלום של טראמפ נולדה מתה"

דונלד טראמפ
דונלד טראמפ. | צילום: רויטרס

ישראל תוזמן גם כן לוועידה בבחריין ושר האוצר בממשלה החדשה (מסתמן כי זה יהיה משה כחלון בשלב זה) צפוי לעמוד בראש המשלחת. הבחריינים יאפשרו גם לאנשי עסקים ועיתונאים ישראלים להגיע לוועידה. בין ישראל לבחריין אין יחסים דיפלומטים רשמיים וזו תהיה קפיצת מדרגה בנורמליזציה בין המדינות.

הפלסטינים גם הם מוזמנים, אך לאור החרם של הרשות הפלסטינית על הבית הלבן לא צפויים להגיע שר האוצר הפלסטיני או גורמים פלסטינים רשמיים אחרים. בכיר בבית הלבן אמר שאנשי עסקים פלסטינים רבים הוזמנו וככל הנראה לפחות כמה מהם ישתתפו.

ג'ארד קושנר
ג'ארד קושנר | צילום: רויטרס

בכיר בממשל טראמפ אמר לאחר הצהרת הבית הלבן: "נפרסם בהמשך את החלק המדיני של תכנית השלום שיעסוק בכל סוגיות הליבה. החלק הכלכלי והחלק המדיני משלימים זה את זה ואינם באים אחד על חשבון השני. אנחנו לא מנסים לקדם שלום כלכלי בלבד. החלטנו לפצל את השקת תכנית השלום לשני חלקים כדי שיהיה לאנשים יותר קל להבין את הרעיונות שלנו ולהתעמק בהם".