מפגיני הדגלים השחורים נגד אוחנה: "נחשפה המזימה לסיכול המחאה"

לאחר פרסום ההקלטות בכאן 11, בהן נשמע השר פועל לדיכוי ההפגנות בבלפור, תנועת המחאה הודיעה כי תפגין מול ביתו. "הנאשם לא עוצר ודוהר לעבר הפיכת ישראל לדיקטטורת נתניהו"

זמן צפייה: 02:58

תנועת המחאה "הדגלים השחורים" התייחסה היום (שני) לפרסום בכאן 11, שבו נשמע השר לביטחון הפנים פועל לדיכוי ההפגנות מול מעון ראש הממשלה: "נחשפה המזימה של שר המשטרה לבית משפחת נתניהו לסכל את המחאה האזרחית". עוד נמסר כי מחר בערב תיערך הפגנה מול ביתו של אוחנה בתל אביב.

עוד מסרה התנועה כי בכוונתה לפנות ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לבטל את כל הקנסות שניתנו למפגינים בירושלים, שלדברי התנועה "ניתנו ע"י ממ"ז ירושלים מתוך רצון לרצות את שליח נתניהו בדרך לתפקיד המפכ"ל".

מתנועת הדגלים השחורים נמסר: "הנאשם דרך שלוחיו מנסים כל דרך לעצור את המחאה: הדקירות, התקיפות האלימות, שיסוי המשטרה במפגינים, הקנסות וההסתה - כולם חלק ממכונה שתפקידה להטיל פחד ומורא על אזרחי המדינה. הנאשם לא עוצר ודוהר לעבר הפיכת ישראל לדיקטטורת נתניהו".

עוד בחדשות 13:

המתח בין ארה"ב לסין מחריף: האמריקנים פינו קונסוליה בסצ'ואן

במשך שנים: כך עקב השב"כ אחרי ישראלים – עוד לפני עידן הקורונה

דיווח פלסטיני: מסגד הוצת סמוך לרמאללה – כתובות נאצה רוססו

המחאה מול מעון רה''מ, השר אמיר אוחנה
המחאה מול מעון רה''מ, השר אמיר אוחנה | צילום: חדשות 13

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, התייחס לדברי אוחנה: "בחוק הקורונה עמדנו על כך שזכות ההפגנה לא תיפגע. כך פועלת דמוקרטיה חזקה בשעת חירום. כל ניסיון לעקם את ההחלטה הזו הוא ניסיון לעקם את זכויות האזרח. יש לוודא שלא מופעל שיטור יתר כלפי מפגינים ואין קנסות חריגים. שמרו על מרחק חברתי ועל עטיית מסכה. אנחנו נדאג לשמור על זכותכם להפגין".

בשבוע שעבר התעמת השר לביטחון הפנים עם מ"מ מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן ועם מפקד מחוז ירושלים דורון ידיד בפגישה שערך עם צמרת המשטרה. הפגישה התקיימה בעקבות עתירה לבג"ץ של השכנים למעון ראש הממשלה, שדרשו לא לאפשר את תכיפות ההפגנות והרכש עד שעות מאוחרות בלילה.

בעת הפגישה, השר אוחנה טען שהמשטרה נוקטת במדיניות מפלה - עדינה מול המפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו וקשוחה מול מפגינים חרדים, ערבים ויוצאי אתיופיה. אוחנה תהה: "אם היה מדובר במגזרים אלו - הייתם פועלים אותו הדבר?". השיחה הגיעה לטונים גבוהים, מ"מ המפכ"ל זעם והשיב לו כי "אתה לא יכול להגיד דברים כאלה".

הפגנה מול מעון רה''מ בירושלים
הפגנה מול מעון רה''מ בירושלים | צילום: חדשות 13

האווירה המתוחה בפגישה נמשכה גם סביב דיון בבג"ץ שקשור להר הבית, אז אמר ידיד שהמשטרה פועלת בהתאם להנחיות היועצת המשפטית של המשטרה. אוחנה השיב כי "אתם פועלים לפי הנחיות של השר הממונה ולא לפי הנחיות היועצת המשפטית - אני זה שמוסמך בחוק". ידיד הגיב: "אני פועל על פי הנחיות היועצת המשפטית בהיבטים המשפטיים".

יש לציין כי לשר לביטחון הפנים אין סמכות חוקית להחלטות הקשורות במשטרה, אלא רק בקביעת מדיניות. מעבר לכך, גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק מסרו לחדשות 13 כי "אוחנה מטיל אימה על הקצונה הבכירה בשליחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. לשר אין שום סמכות להתערב בענייני הפגנות הקשורות לבלפור. מי שועסקת במגבלות היא היועצת המשפטית למשטרה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "איננו מתייחסים לתוכנם של ישיבות ופגישות עבודה. המשטרה תמשיך לפעול גם בנושא זה בשיוויוניות וללא משוא פנים, בהתאם לחוק ולפסיקות בית המשפט".