עודה: "כחול לבן ביקשו מאיתנו להסיר את תמיכת בל"ד בגנץ"

יו"ר הרשימה המשותפת סיפר בסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כי כחול לבן פנתה למפלגתו והודיעה כי היא מעוניינת שהתפקיד יוענק לרה"מ. זאת, במטרה שייכשל בהקמת הממשלה - ואז גנץ יצליח במשימה

זמן צפייה: 00:44

יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, הצהיר הלילה (חמישי) כי "כחול לבן פנו אלינו ואלי באופן אישי, ואמרו: 'אנא - היו עשרה חברי כנסת שתומכים בגנץ, ולא 13. אנחנו מעוניינים שהמנדט יוענק ראשית לנתניהו ורק לאחר מכן עלינו'". לדברי עודה, "הם מאמינים שנתניהו לא יצליח בהקמת ממשלה, ולאחר שזה יקרה - יתר המפלגות לא ירצו בחירות חדשות בפעם השלישית, יהיה לחץ ציבורי - ואז גנץ יצליח להקים ממשלה".

אמש הודיע הנשיא ריבלין על הטלת הרכבת הממשלה על רה"מ נתניהו, ומהיום יינתנו לו 28 ימים לביצוע המלאכה. זאת, בתום פגישה שנערכה בין השניים עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שהסתיימה ללא הסכם בין הצדדים.

עוד בחדשות 13:

ממלא מקום ראש הממשלה: מה משמעות הצעת הפשרה של ריבלין?

גנץ אחרי הטלת המנדט על נתניהו: "לא נשב עם ר"מ תחת אישום"

סקר חדשות 13: מי לדעת הציבור צריך להיות ראשון ברוטציה?

בנימין נתניהו מקבל את המנדט מידי נשיא המדינה ראובן ריבלין
בנימין נתניהו מקבל את המנדט מידי נשיא המדינה ראובן ריבלין | צילום: חדשות 13

ראש הממשלה נתניהו: "אני עושה זאת מתוך ידיעה לא שיש לי סיכויים גבוהים יותר להרכיב ממשלה, אלא שאי היכולת שלי קצת קטנה מזו של אי היכולת של גנץ, משום ששנינו לא נוכל להקים ממשלה אלא יחד. צו השעה זו ממשלת אחדות לאומית, רחבה ומהירה".

"אנו צריכים את האחדות והפיוס הלאומי – קודם כל כדי להשיג פיוס לאומי, וחיוני בעת הזאת במיוחד. עברנו מערכת בחירות קשה מכל הצדדים ולכל הצדדים, ואנחנו צריכים לאחד את העם ולאחות את הקרעים", המשיך נתניהו.

"אבל אנחנו עומדים מול שלושה אתגרים כבירים: הראשון הוא ביטחוני, וכולנו רואים את התעוזה והחוצפה של איראן. זו לא גחמה וזה לא ספין – זה אתגר ביטחוני כביר והוא מתקרב במהירות עצומה. כדי להתמודד עם אתגר כזה אנחנו צריכים לשלב כוחות כי העם צריך להיות מאוחד ומוכן".

הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ
הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ | צילום: עמוס בן גרשום/ לע''מ

בתגובה, יו"ר כחול לבן גנץ אמר: "כחול לבן בראשותי לא מסכימה לשבת בממשלה שכנגד מי שנמצא בראשה עומד כתב אישום חמור. נושא זה, לצד מרכיבי מהות נוספים, חשוב עבורנו יותר מכל דיון בנושא חלוקת תיקים או רוטציה".

"כחול לבן מחויבת לרעיון האחדות, אך מבחינתנו סדר הדברים הנכון הוא מו"מ בין שתי המפלגות הגדולות, וביניהן בלבד. זאת, על מנת להגיע להסכמה על נושאי התוכן והמהות של הממשלה הבאה", הסביר גנץ.

עוד אמר גנץ כי בלוק הימין שהרכיב הליכוד מקשה על הקמת ממשלת אחדות. הוא אמר: "לצערנו, כבר בראשית הפגישה בין צוותי המו"מ של הליכוד וכחול לבן הודיע שר התיירות יריב לוין, כי הוא מייצג את הבלוק שבנה הליכוד עם שלוש מפלגות נוספות, מפלגות הימין והמפלגות החרדיות. הרכב זה לא מאפשר, מבחינת תוכן הנושאים, מו"מ להקמת ממשלה רחבה בראשותי שתפעל למען כלל אזרחי ישראל. בפרט, הרכב זה לא מאפשר להקים ממשלה שתייצג את אלה שבחרו יחד בשתי המפלגות הגדולות, אשר יקבעו מה יהיו קווי היסוד של הממשלה הבאה".