הנתיב האחרון למניעת בחירות: המדריך המלא ל-21 הימים הקרובים

לראשונה יוכל הנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על כל ח"כ, בתנאי שיהיה לו רוב של 61 ממליצים. המועמד יקבל שבועיים להרכיב ממשלה – ואם לא יצליח, ייערכו הבחירות תוך 90 יום

זמן צפייה: 10:57

הפלונטר הפוליטי: לראשונה בישראל, אף מועמד לא הצליח להרכיב ממשלה, והמנדט הושב אתמול (רביעי) לנשיא ריבלין בפעם השנייה מאז הבחירות בספטמבר. האפשרות האחרונה למנוע סבב שלישי תהיה להטיל את הרכבת הממשלה על חבר כנסת שלישי – לאו דווקא ראש מפלגה.

מאוחר יותר היום צפוי הנשיא ריבלין להודיע רשמית ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה – ואז ייחל השעון לרוץ לאחור. לחברי הכנסת יוקצבו 21 ימים, שבהם יוכלו להמליץ על כל חבר כנסת למשימת הרכבת הממשלה. אם ימצא מועמד שלו 61 ממליצים לפחות, יוכל ריבלין להטיל עליו את המטלה. אין איסור להמליץ שוב על נתניהו או גנץ – כל עוד יהיה להם רוב של ממליצים.

מהרגע שתתקבל לידי הנשיא בקשה כזאת, החתומה על ידי 61 לפחות חברי כנסת, בצירוף אישורו של אותו מועמד – יהיו לריבלין 48 שעות להטיל עליו את המנדט. מרגע הטלת המנדט, יוקצו למועמד 14 יום בלבד להרכיב את ממשלתו.

עוד בחדשות 13:

אי האמון והצעת ליברמן: אחורי הקלעים של הכישלון להרכבת ממשלה

גנץ החזיר את המנדט: "הבלוק התעקש על טובת אדם אחד"

נתניהו לגנץ: "תשתחרר מהווטו של לפיד – בוא לממשלת אחדות"

ראשי מפלגות הכנסת ה22
ראשי מפלגות הכנסת ה22 | צילום: חדשות 13

במקרה ולא ימצא מועמד שלו 61 ממליצים, יודיע ריבלין על כך ליו"ר הכנסת, ובכך ייחתם גורלה של הכנסת ה-22. תוך 90 יום מהכרזת הנשיא – תלך ישראל שוב לבחירות.

מוקדם יותר הערב, ארבע שעות לפני פקיעת המנדט שלו, הודיע יו"ר כחול לבן בני גנץ לנשיא המדינה כי כשל במלאכת הרכבת הממשלה - והחזיר את המנדט. בעוד זמן קצר ייתן הצהרה לתקשורת בגני התערוכה בתל אביב. בשיחתם הודה גנץ לנשיא על הסיוע בתהליך וביקש להמשיך ולהיעזר בו גם בהמשך הדרך. עוד הצהיר כי הוא "מחויב גם ב-21 הימים שנותרו להמשיך ולעשות כל מאמץ בכדי להרכיב ממשלה טובה לאזרחי ישראל".

"בשבועות האחרונים עשינו מאמצים כבירים להקמת ממשלת אחדות רחבה וליברלית", אמר בפתח דבריו. "הקמת ממשלה אינה רק משימה טכנית של חיבור אצבעות לרוב, היא שליחות ערכית מוסרית והיסטורית. מהיום שנכנסתי לחיים הציבורים התחייבתי לא להפנות גב ולא ראיתי בשליחות זו כלי להגשמת צרכים אישיים".

בני גנץ מחזיר את המנדט לנשיא
בני גנץ מחזיר את המנדט לנשיא | צילום: חדשות 13

"מאז שנכנסתי לחיים הציבוריים נוכחתי שאינני מתקפל מול איומים מכל סוג שהוא: לא בחירות ולא איומים בממשלות אלטרנטיביות, שום פיתוי לא קונה אותי", הוסיף. "דרשתי מראש המפלגה שהפסיד בבחירות לנהל מו"מ ישיר בכבוד ובאופן ענייני ותואם לתוצאות הבחירות - בתמורה קיבלתי ממנו וממקורביו גידופים וקריאות נאצה".

"אלו חלק ממנת רעל יומית המוזרקת לחברה הישראלית יום יום מפלגת ומרעילה. זה חלק מקמפיין שנאה והסתה שמטרתו להצדיק התבצרות בשלטון מעבר. נתניהו, קמפיין השנאה שאתה מלבה כבר גרם לאסון בעבר", אמר יו"ר כחול לבן. "נתניהו צריך לזכור – בישראל עדיין יש דמוקרטיה גם היא פחות מדברת אליו. לא מוכן לשתף פעולה עם ניסיון להפוך את רוב העם לבן ערובה של קומץ קיצונים".

יו''ר הליכוד בנימין נתניהו
יו''ר הליכוד בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13

בשעות הצהריים נאם נתניהו בישיבת כינוס סיעות המחנה הלאומי. ראש הממשלה פנה לגנץ פעם נוספת וקרא לו להקים ממשלת אחדות - עוד היום: "אני רוצה להודות לאביגדור ליברמן על שהסיר את הרעיון ההזוי של ממשלת מיעוט, ממשלה שנשענת על תומכי טרור. אני רוצה לשאול את גנץ ואשכנזי - איך יכולתם ללכת אחרי לפיד לרעיון המטורף הזה?".

"עשיתם מעשה שלא ייעשה. בני גנץ, עדיין לא מאוחר. בוא נשב ביחד ונודיע עוד הערב שאנחנו מקימים ממשלת אחדות לאומית", המשיך. "זה מה שישראל זקוקה לו. אסור לדרדר את המדינה לבחירות נוספות. גנץ, תשתחרר מהווטו של לפיד. מה הוא מהלך קסמים עליך? תעשה את הדבר הנכון ובוא לממשלת אחדות". לפיד ענה לנתניהו בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "תפנים, אין שום וטו. כחול לבן מבוססת על דברים שאתה פשוט כבר לא זוכר איך הם נראים - עקרונות, ערכים, חברות, שיתוף פעולה, כבוד הדדי".