הממשלה אישרה: לא יוטלו בחנוכה סגר לילי ומגבלות נוספות

אחרי שהשרים דנו בשורת צעדים, הוחלט כי בשלב זה לא יוטלו הגבלות בימי החג. עוד אושר כי ב-2,500 נדבקים ביום יחל "ריסון מהודק" ואם מקדם ההדבקה לא יירד ל-1 בתוך 3 שבועות - יהיה סגר שלישי

זמן צפייה: 06:09

בעקבות פשרה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, הממשלה אישרה היום (חמישי) כי אפשרות הסגר הלילי ירדה מהפרק, ולא יוטלו מגבלות במהלך חג החנוכה. זאת אחרי שבישיבת הממשלה דנו הבוקר בהטלת מגבלה לפיה יהיה במהלך חג החנוכה איסור שהייה בביתו של אדם אחר בין השעות 17:30 לחצות בתקופת החג וקנס של 500 שקלים למי שיפר זאת.

הוחלט כי רף המעבר לשלב הריסון המהודק יירד ל-2,500 נדבקים ביום ומקדם הדבקה R של 1.32. בנוסף, אם הריסון המהודק לא יוריד את מקדם ההדבקה ל-1 בתוך שלושה שבועות - ישראל תיכנס לסגר כללי. המטרה הכללית היא להביא לבלימה והורדה ל-R קטן מ-1, ומספר נדבקים קטן מ-1,000.

אחרי ההחלטה הצהיר נתניהו: "רצינו סגר מלא בכל המדינה, אבל הדבר לא התאפשר בגלל סיבות משפטיות. ההחלטות שלנו מבקשות מהציבור לשמור על מדדי תחלואה נמוכים, אם הדבר לא יתאפשר נלך לריסון מהודק - ואם לא, לסגר כללי".

ישראל נכנסה לסגר שני
ישראל נכנסה לסגר שני | צילום: חדשות 13

לעוד כתבות בנושא >>

ההגבלה המסתמנת לחנוכה: איסור שהייה בבתים של אחרים בשעות הערב

1,828 נדבקים חדשים אובחנו אתמול; קריית ביאליק הפכה לאדומה

בקניונים ובשווקים מאיימים: אם יוטלו הגבלות חדשות – לא נציית

בתוך כך, בפגישה שנערכה היום בין נתניהו למנכ"לי קופות החולים, נאמר כי ייתכן שחיסוני הקורונה יועברו כבר שבוע הבא לבתי החולים, על מנת לחסן את צוותי הרפואה ולהגביר את אמון הציבור בבטיחות החיסונים. עוד דובר על התחסנות פומבית של ראש הממשלה ובכירי מערכת הבריאות: מנהלי בתי חולים, קופות חולים ורופאים בכירים.

פניית הפרסה הזו של הממשלה מגיעה אחרי שבבוקר דנו השרים מגבלות בחג, כמו איסור שהייה בביתו של אדם אחר בין השעות 17:30 לחצות בתקופת החג וקנס של 500 שקלים למי שיפר זאת, הגבלת התקהלות חדשה בשטחים פתוחים ל-10 בני אדם בלבד כולל עבור תפילות, וסגירה מוחלטת של הקניונים והשווקים לאורך החג. אך כאמור, הצדדים החליטו שלא להטיל מגבלות.

שר האוצר ישראל כ"ץ יצא נגד דרישת משרד הבריאות. "משמעות סגירת הקניונים בחנוכה היא שמאות אלפים יחזרו למעגל האבטלה".

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

לצד ההצעות שירדו מסדר היום, השרים הספיקו לאשר את מתווה חזרת פעילות ילדים ונוער בתנועות הנוער, במסגרת החינוך הבלתי פורמלי. עקרונות המתווה: 1. שמירה על קפסולות בית ספריות במהלך פעילויות אחר הצהריים בתנועות ובארגוני הנוער. באחריות כל ממונה קורונה סניפי למפות את את בתי הספר המזינים את הסניף ולוודא חלוקה לפי אותן קפסולות כיתתיות שהיו בבתי הספר. 2. לא תותר חזרה גורפת של תנועה או ארגון. רק גוף אשר יחתום על מסמך התחייבות למתווה מול מנהל חברה ונוער במשרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה יורשה לחזור. 3. בהתאם למתווה בין הצדדים, משרד ההשכלה הגבוהה והמשלימה יסגור פעילות של גוף במידה ויתגלו הפרות. 4. תיבנה שרשרת הכשרה להטמעת כללי ההתנהלות תחת הנחיות משרד הבריאות. 5. כל תנועה או ארגון ידרשו למנות ממונה קורונה ארצי וממונה קורונה סניפי. 6. עידוד מסיבי לבדיקות בשכבות הבוגרות ואצל המדריכים ורכזי המטה. 7. יוקם כוח משימה לאומי של הנוער אשר יסייע בכל נושא ההסברה הלאומי תחת משרד הבריאות.

כזכור, שלשום הממשלה הייתה אמורה להצביע על החלטת הקבינט להטיל סגר לילי - אך בעקבות קשיים משפטיים שעלו בעניין, הוחלט לסגת מהתוכנית ולכנס את ישיבת הממשלה לדון באפשרויות נוספות.

הכוונה ב"קשיים משפטיים" הייתה להתנגדות של משרד הבריאות לספק מסמך, שבו הם מצהירים כי סגר לילי יביא בהכרח להורדת התחלואה - והרי כאשר בג"ץ ידון בבקשה לסגר לילי, הוא יצטרך ודאות לפני שיקבל את ההחלטה. "אי אפשר לסגור את הציבור בבית אם משרד הבריאות לא חושב שזה יוריד את התחלואה", הסביר גורם משפטי בכיר, "השרים שמעו - אבל התעלמו".