נתניהו לטראמפ: ההחלטה בנוגע להתנחלויות - תיקון עוול היסטורי

ראש הממשלה שוחח עם הנשיא האמריקני והודה לו על הכרזת מדינתו כי ההתנחלויות בגדה אינן נוגדות את החוק הבין-לאומי. "ההחלטה מקדמת את השלום - אי אפשר לבנות אותו על בסיס שקרים"

זמן צפייה: 01:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה (שלישי) עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, והודה לו על החלטת מדינתו לבטל את חוות הדעת המשפטית של משרד החוץ האמריקני, לפיה ההתנחלויות בגדה המערבית אינן הפרה של החוק הבין-לאומי. "טראמפ תיקן עוול היסטורי. מישהו היה צריך לומר את האמת הפשוטה, והוא עשה זאת כפי שעשה בהכרה בגולן ובהעברת השגרירות לירושלים", אמר נתניהו.

עוד אמר ראש הממשלה לנשיא כי "אנחנו לא בארץ זרה, זוהי המולדת שלנו למעלה מ-3000 שנה. הסיבה שאנו נקראים יהודים היא משום שבאנו מכאן, מיהודה. זה לא מונע משא ומתן, להיפך - זה מקדם את השלום כי אי אפשר לבנות שלום אמיתי על בסיס שקרים".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

גנץ על נאום נתניהו: "ההשתלחות בח"כים הערבים חייבת להיפסק"

"חיסול רעיון שתי המדינות": העולם הערבי נגד הצהרת ארה"ב

ארה"ב הודיעה: ההתנחלויות בגדה אינן נוגדות את החוק הבין-לאומי

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, הודיע מוקדם יותר הערב כי הוא מבטל את חוות הדעת המשפטית של משרד החוץ האמריקני, לפיה ההתנחלויות בגדה המערבית מהוות הפרה של החוק הבין-לאומי. ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ בירכו על ההחלטה. מנגד, בירדן, ברשות הפלסטינית ובעזה גינו את המהלך. לאחר ההודעה השגרירות האמריקנית בירושלים פרסמה אזהרת מסע לאזרחי ארצות הברית שמבקשים לטייל בעיר, ברצועת עזה ובגדה המערבית.

"אחרי למידה של כל הצדדים בסכסוך, ארצות הברית הופכת את ההחלטה שאומרת שההתנחלויות נוגדות את החוק הבין-לאומי", אמר פומפאו בנאומו. "זאת בעיה מורכבת שיכולה להיפתר רק בשיחות בין ישראל ולפלסטינים. הממשל האמריקני מעודד את ישראל והפלסטינים לפתור את הבעיה ולמצוא פתרון שיקדם את הביטחון והשלום בין הצדדים".

"אנחנו מאמינים שמה שעשינו היום זה להכיר במציאות כפי שהיא והגדלנו את הסיכוי למצוא פיתרון דיפלומטי בין ישראל לפלסטין", הסביר שר החוץ האמריקני. "ההודעה שלנו לא באה במטרה לעזור פוליטית לאף אחד". על "עסקת המאה" אמר פומפאו כי "על ישראל קודם להרכיב ממשלה, אנחנו מקווים שהם יצליחו, וכשיגיע הזמן - נפרסם".

מייק פומפאו בהצהרה לתקשורת
מייק פומפאו בהצהרה לתקשורת | צילום: חדשות 13

יו"ר כחול לבן בני גנץ הגיב על החלטת ארצות הברית ואמר כי "אני מברך את הממשל האמריקני על ההצהרה החשובה, המצביעה שוב על עמידתו האיתנה לצד ישראל ומחויבותו לביטחון ועתיד המזרח התיכון. גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום, שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

שר החוץ הירדני, איימן א-ספדי, הזהיר בציוץ בטוויטר מפני תוצאות ההכרזה של פומפאו, וכתב כי "ההכרה בהתנחלויות מסכנות את פתרון שתי המדינות. עמדתה של ירדן, המגנה את ההתנחלויות, יציבה".

בכיר הרשות הפלסטינית סאיב עריקאת גינה אף הוא את המהלך ואמר כי "ממשל טראמפ הוכיח שוב שהוא מאיים על המערכת הבין-לאומית ומחליף את החוק הבין-לאומי בחוקי הג'ונגל".

שר החוץ ישראל כץ אמר בתגובה להחלטה כי "אני מקבל בברכה את הודעת שר החוץ האמריקני בדבר חוקיות ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. אין עוררין על זכותו של עם ישראל בארץ ישראל. אני רוצה להודות על תמיכתו העקבית והאיתנה של ממשל טראמפ בישראל ואת מחויבותו להמשך קידום היחסים בין העמים וליצירת מזרח תיכון של שגשוג ויציבות. הודעה חשובה זו היא מענה הולם להחלטת בית הדין האירופי נגד ההתיישבות היהודית וניסיונות החרם נגד מדינת ישראל".

מנגד, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בתגובה כי "אף שר חוץ לא ישנה את העובדה שההתנחלויות נבנו על אדמה כבושה שעליה תוקם מדינה פלסטינית עצמאית לצד מדינת ישראל".