נתניהו בשיחות סגורות: המטרה - פחות מ-20% תמיכה בסער

ראש הממשלה אומנם משתמש בטקטיקת ה"געוואלד" כדי להוציא מצביעים, אך הוא בטוח בניצחונו: "מבקש להצביע עבורי כדי שאנצח בגדול". מנגד, בקרב מחנה סער מקווים להגיע ל-30%

זמן צפייה: 07:54

הקרב על הליכוד:  ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמע הערב (חמישי) בשיחות סגורות אומר שהמטרה היא להוריד את יריבו במועמדות לראשות המפלגה, ח"כ גדעון סער, לקידומת 1, להביאו למצב של פחות מ-20% תמיכה בו. על אף שראש הממשלה בטוח בנצחונו הערב, הוא משתמש במקביל בטכניקת ה"געוואלד" על מנת להביא את המצביעים אל הקלפיות.

בכנס תמיכה הערב אמר נתניהו: "אנשים בטוחים שאנצח, ולא באים להצביע. אני מבקש להצביע עבורי כדי שאנצח בגדול ואקים ממשלה. נוכל לממש את ההזדמנויות ההיסטוריות - אם תצביעו עבורי".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

סער: בחירה בי תפוצץ את בלון כחול לבן; רה"מ: הרבה מונח על הכף

נתניהו: "הם לא יחליטו בשבילנו"; סער: "יום גורלי למדינה"

נתניהו או סער? נפתחו הקלפיות בפריימריז לראשות הליכוד

בנימין נתניהו וגדעון סער
בנימין נתניהו וגדעון סער | צילום: רויטרס

כעת עולה השאלה, אם יצליח סער להפוך את תנופת הפריימריז למחנה, אם כשתתכנס ישיבת סיעה, יתכנס מחנה סער לפני או אחרי המפגש - ויתאם מהלכים. צעד זה הוא קריטי לעתידו הפוליטי של נתניהו.

ברקע מזג האוויר הסוער, עד לשעה 22:00 נרשמו כ-46% אחוזי הצבעה בלבד. ראש הממשלה נתניהו החל, כאמור, בקמפיין ה"געוואלד", קרא למתפקדי מפלגתו לצאת לקלפיות ואמר כי "אם תצאו להצביע, ננצח. הרבה מונח על הכף, הכול בהישג יד, אך רק אם תצאו להצביע. אחוזי ההצבעה הנמוכים פוגעים בנו".

בד בבד, יריבו לראשות הליכוד, חבר הכנסת גדעון סער, אמר בריאיון ל"שש – אמנון לוי" כי "כולם מבינים שכחול לבן היא יצירה מלאכותית שכולה אנטי-ביבי. אני מבקש מחברי הליכוד, תנו לי סיכה, אני מכניס אותה בבלון - ואין כחול לבן. אני לוקח 7-6 מנדטים מהגוש השני".

גדעון סער ובנימין נתניהו מצביעים בפריימריז
גדעון סער ובנימין נתניהו מצביעים בפריימריז | צילום: חדשות 13, מתוך עמוד הפייסבוקגדעון סער | Gideon Saar

"השאלה היא לא אם ניקח מנדט מבנט או מש"ס, אלא אם נגדיל את המחנה או נמשיך להצטמצם", הוסיף סער. "אני מביא מיריבנו הפוליטים קולות, אני מגדיל את גוש הימין ומאפשר הקמת ממשלה בראשותנו. אם אני מנציח היום, אנחנו ניצחנו גם בשניים במארס".

יריבו של נתניהו התייחס גם לקמפיין ה"געוואלד", ואמר כי "אני לא מכיר מערכת בחירות שראש הממשלה לא נקט בטקטיקה הזו". "יותר ויותר חברי ליכוד מבינים שרק אני יוכל לשנות את התיקו הקיים במערכת הפוליטית", הוסיף. "בהתחלה אמרו שאין קרב, ועכשיו יש קולות אחרים".

הבוקר, הצביע סער בקלפי בתל אביב. בחשבון הטוויטר שלו כתב: "היום הזה הוא יום גורלי לליכוד ולמדינה. היום בכוחנו לחולל יחד שינוי ולהביא תקווה חדשה לאזרחי ישראל; להבטיח את המשך שלטון המחנה הלאומי ואת נצחון דרכו. אני מבקש את אמונכם ואת קולכם כדי להביא את הבשורה שעם ישראל כולו מצפה לה".

גדעון סער בכנס השקת קמפיין לפריימריז
גדעון סער בכנס השקת קמפיין לפריימריז | צילום: חדשות 13

נתניהו ורעייתו הצביעו בקלפי בירושלים. נתניהו התייחס להודעות המופצות למתפקדים במהלך היום, והדגיש: "אל תתנו לתקשורת, לפייק סקרים ולפייק הדועות שמציפות את הרשת להשפיע עליכם. רק בגלל הרוח שלכם אנחנו נתגבר על הרוח, ותבואו להצביע עבורי בקלפי. אני הולך להצביע ומבקש שתצביעו עבורי. נראה לתקשורת ולשמאל שהם לא יחליטו בשבילנו".

מוקדם יותר כתב נתניהו בחשבון הטוויטר שלו: "כוחות אדירים, ולא רק מזג האוויר, מנסים להשפיע עליכם להישאר בבית. בואו היום להצביע עבורי לראשות הליכוד. שנים אני פועל בשליחותכם למען המדינה האהובה שלנו. עכשיו אני מבקש את תמיכתכם. צאו היום להצביע עבורי כדי לתת תשובה מוחצת לשמאל ולתקשורת".

בשעה 09:00 נפתחו הקלפיות - 106 ברחבי הארץ - והן יישארו פתוחות עד 23:00. חבר הכנסת יואב קיש, התומך בסער, כתב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו כי "הייתה פתיחה אסורה להצבעות של חלק מהקלפיות לפני השעה 9. מה שמדאיג הוא שיחד עם כך, מנעו באותן הקלפיות ממשקיפי גדעון סער להיכנס. שוחחתי עם מנכ"ל הליכוד, שהעביר הנחייה מיידית להכניס את כל המשקיפים".