נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מתפקידיי כשר עד אחד בינואר

רה"מ הודיע לביהמ"ש כי בתחילת השנה, יעזוב את תפקידיו במשרדי הבריאות, הרווחה, התפוצות והחקלאות ויישאר רק כר"מ. זאת לאחר שהיועמ"ש הבהיר לו כי אינו יכול להמשיך לשמש כשר תחת כתבי אישום

זמן צפייה: 10:53

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (חמישי) לבג"ץ כי עד האחד בינואר הוא יעזוב את תפקידו כשר הבריאות, שר הרווחה, שר החקלאות ושר התפוצות - ויישאר רק בתפקיד ראש ממשלה. זאת לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הבהיר לי כי אינו יכול להמשיך לכהן כשר תחת כתבי אישום.

לכתבות נוספות בחדשות 13 >> 

מימיו בארה"ב ועד כהונתו כראש ממשלה: תיעוד מיוחד מחיי נתניהו

כך הידרדרה ישראל למערכת בחירות שלישית בתוך שנה • צפו

גנץ בקריאה לנתניהו: "ותר על החסינות"; רה"מ: "תחדול מהספינים"

בנימין נתניהו בסרטון לפני סיום המנדט
בנימין נתניהו בסרטון לפני סיום המנדט | צילום: חדשות 13

ההחלטה הגיעה לאחר שמאז הגשת כתבי האישום הוגשו מספר עתירות בדרישה להורות לנתניהו להתפטר מתפקידו כשר וכראש ממשלה. יממה לאחר הודעתו של מנדלבליט בדבר כתבי האישום, כחול לבן פנתה לעיומ"ש ונתניהו עצמו בדרישה שיתפטר. זאת, לטענתה, בהתאם להחלטת העליון לפיה שר אינו יכול לכהן בתפקידו תחת כתב אישום.  "לפיכך, חלה עליך חובה לסיים לאלתר את תפקידיך השונים כשר בממשלת ישראל", כתבה כחול לבן לנתניהו.

גם התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ וכתבה: "נוכח חומרת המעשים המיוחסים לראש הממשלה בכתב האישום ונוכח הפגיעה הקשה שהיוותרותו של נתניהו בתפקידיו המיניסטריאליים צפויה לגרום לאמון הציבור ברשויות השלטון, בתקינות פעולתו ובטוהר המידות בו - מבקש התנועה כי ביהמ"ש יורה לנתניהו להתפטר מתפקידו".

בג"ץ דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון, "הן בשל אי-מיצוי הליכים כנדרש, הן בשל כך שעניינן בסוגיות שאינן מצריכות הכרעה שיפוטית לעת הזו". עוד הוסיפו כי בשל היציאה לבחירות שלישיות, "בנסיבות אלה, לנוכח עריכתן של בחירות חדשות במועד קרוב, שתוצאתן אינה ידועה, מתייתר הצורך כי בית המשפט יכריע כעת בסוגיות שמעוררות העתירות".

כזכור, לפני כשלושה שבועות הודיע היועץ המשפטי לממשלה על החלטתו להגיש כתבי אישום נגד ראש הממשלה בשלושת התיקים שבהם הוא מעורב. "ההחלטה התקבלה בלב כבד - אך בלב שלם", אמר מנדלבליט בהצהרתו אמש. "ההחלטה התקבלה אך ורק משיקולים ראייתיים - שום שיקול אחר לא השפיע עליי". בנוסף קרא מנדלבליט לפוליטיקאים "להתנער מהשיח האלים והמתלהם נגד אנשי מערכת אכיפת החוק".

Israel's Prime Minister Netanyahu Speaks With Cabinet Secretary Mandelblit During The Weekly Cabinet Meeting In Jerusalem
ראש הממשלה בנימין נתניהו ויועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט | צילום: רויטרס

לפי החלטת היועמ"ש, בתיק 1000 יואשם רה"מ במרמה והפרת אמונים וכך גם בתיק 2000. בתיק 4000 הוא יואשם בשוחד ומרמה והפרת אמוניםלמעשה, נתניהו יואשם באותם הסעיפים שעליהם הכריז מנדלבליט בפברואר האחרון, חרף השימוע שנערך לפני כחודש וחצי ובו השמיעו עורכי דינו של ראש הממשלה טענות שנועדו לשנות את ההחלטה. עותק מכתב האישום הוגש ליו"ר הכנסת, על מנת שיתאפשר לראש הממשלה להודיע לכנסת אם הוא מעוניין לבקש שתעמיד לו חסינות מפני העמדתו לדין פלילי.