בצל החשש בצה"ל: נתניהו קיים "שיחת הרגעה" עם הרמטכ"ל

פרסום ראשון: רה"מ המיועד שוחח עם רא"ל כוכבי בעקבות השינויים שדרשו סמוטריץ' ובן גביר בהסכמים הקואליציוניים, לפיהם מג"ב איו"ש יועבר לאחריות המשרד לביטחון לאומי והמנהל האזרחי יוכפף ליו"ר הציונות הדתית. הרמטכ"ל ביקש שעמדת הצבא תשמע לפני כל קבלת החלטה

זמן צפייה: 03:11

פרסום ראשון: בצל החשש בצה"ל בעקבות השינויים שדרשו יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' ויו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר בהסכמים הקואליציוניים מול הליכוד, ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו קיים בסוף השבוע האחרון "שיחת הרגעה" עם הרמטכ"ל אביב כוכבי, כך נודע הערב (שני) לחדשות 13.

הרמטכ"ל כוכבי הביע בשיחה עם נתניהו את דאגתו מהעברת סמכויות מצה"ל לגורמים חיצוניים, וביקש ממנו שינתן לצה"ל להביע עמדתו המקצועית לפני החלטה או חקיקה, ושעמדת הצבא תשמע לפני כל קבלת החלטה. כוכבי גם הביע דאגה עמוקה מההשתלחות בצה"ל ופגיעה באנשיו.

גורמים בכירים בצה"ל כי זו היתה שיחה לא נעימה, וכי הרמטכ"ל כוכבי היה עצבני ואמר לנתניהו: ״למה אתה לא מביע תמיכה בצה"ל? אני מבקש שכל החלטה וחקיקה לגבי צה"ל וסמכויותיו לא תילקח לפני שישמעו את העמדה המקצועית של צה"ל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה״ל לא יזם את פרסום השיחה ולא עומד מאחורי ציטוטים שקריים שיוחסו לה. הרמטכ"ל אכן שוחח בימים האחרונים עם ראש הממשלה המיועד בעקבות הפרסומים על אפשרויות החקיקה הקשורות בצה"ל. בשיחה סוכם שהחלטות הקשורות לצה"ל יתקבלו לאחר שצה"ל יציג את ההשלכות והמשמעויות הנובעות מהחלטות אלו. יש לשמור את צה"ל מחוץ לשיח הפוליטי".

מלשכת נתניהו נמסר בתגובה: "לא מתייחסים לשיחות בין ראש הממשלה המיועד לבין בכירי המערכת הביטחונית".

חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר
חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

כזכור, בהסכמים הקואליציוניים נקבע כי מג"ב איו"ש יועבר לאחריות המשרד לביטחון לאומי, אליו אמור להיכנס השר המיועד בן גביר, ואילו המנהל האזרחי, האחראי על תיאום פעולות הממשלה בשטחים (המתפ"ש), יוכפף לשר האוצר המיועד סמוטריץ'.

בהכנת הידיעה השתתפו אלון בן דוד, אור הלר ורביב דרוקר