לאחר ביטול הפגישה עם גנץ: רה"מ יכנס היום את ראשי הימין

במקביל לשימוע, נתניהו ייפגש עם מנהיגי מפלגות בלוק הימין. כחול לבן: "בליכוד שוב מוכיחים שאין בכוונתם לקדם משא ומתן הגון בין שתי המפלגות הגדולות, אלא לגרור אותנו לבחירות נוספות"

זמן צפייה: 01:02

הפלונטר הפוליטי: ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס היום (רביעי) בשעה 10:30 את ראשי סיעות הימין לדיון על המגעים להקמת ממשלה, בצל ביטול פגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן, ופגישת נתניהו וגנץ.

בתגובה לפגישה הצפויה, מסרה כחול לבן: "נתניהו והליכוד שוב מוכיחים שאין בכוונתם לקדם משא ומתן הגון בין שתי המפלגות הגדולות, אלא לגרור אותנו לבחירות נוספות. לא נהיה תפאורה למשחקי הבחירות של הליכוד". "עד שבליכוד לא יסכימו לניהול משא ומתן שיוויוני עם כחול לבן, לא תוכל להיות התקדמות מהותית בסוגיות האמיתיות המטרידות את אזרחי ישראל. מצער לגלות שבליכוד החליטו - 'נתניהו תחילה'", לשון תגובת כחול לבן.

לכתבות נוספות בנושא >> 

ביטול הפגישה עם הליכוד – במטרה שהציבור יתמקד בשימוע • פרשנות

כחול לבן ביטלה המפגש בין גנץ לנתניהו; הליכוד: נדהמנו מההחלטה

עוד פגישה תמה ללא תוצאות: חילופי האשמות בין כחול לבן לליכוד

ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר קבלת המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא
ראש הממשלה בנימין נתניהו, לאחר קבלת המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא | צילום: חדשות 13

אמש, כאמור, ביטלה כחול לבן את המפגש שהיה אמור להתקיים היום בין ראשי המפלגות בניסיון להרכבת ממשלת אחדות. מהמפלגה נמסר כי "בשלב זה לא בשלו תנאי הסף לקיום מפגש יעיל נוסף של צוותי המו"מ, ולכן לא יתקיים מפגש כזה. בנסיבות אלה, אין מקום לקיים גם מפגש בין שני ראשי המפלגות". עוד נמסר מכחול לבן כי "לפי העניין והצורך יתקיים מפגש בהמשך השבוע או בשבוע הבא".

בליכוד אמרו בתגובה כי הם "נדהמו מהחלטת כחול לבן לפוצץ את המשא ומתן ולבטל את הפגישות". כמו כן, תקפו במפלגה את חבר הכנסת יאיר לפיד ואמרו כי "כחול לבן החליטה להפסיק את המשא ומתן לאחדות וללכת לבחירות - הכל בגלל שיאיר לפיד מחבל בממשלת האחדות משום שאינו מוכן להסכים לרוטציה בין נתניהו לגנץ, אלא רק לרוטציה בינו לבין גנץ".

הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ
הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ | צילום: עמוס בן גרשום/ לע''מ

כזכור, בתחילת השבוע התקיימה פגישת צוותי המשא ומתן של הליכוד וכחול לבן. בתום הפגישה שערכה כשעתיים כחול לבן תקפה את הליכוד ומסרה כי "בליכוד מתעקשים לדבוק בבלוק ה-55 ובהפרחת סיסמאות שכל מטרתן לצבור נקודות לקראת הבחירות הנוספות אליהן נתניהו מדרדר את ישראל". במקביל בליכוד הבהירו שלא ימסרו היום את המנדט לנשיא: "ראש הממשלה נתניהו יעשה מאמץ אחרון למיצוי האפשרות להקמת ממשלה בשלב זה, לפני החזרת המנדט לנשיא".

כאמור, בכחול לבן האשימו את הליכוד ואמרו כי "לצערנו בליכוד דבקים אך ורק ב'נתניהו תחילה'". מהליכוד נמסר: "אכזבה גדולה בליכוד הבוקר נוכח הסירוב המתמשך של כחול לבן לקבל את ממשלת האחדות של נשיא המדינה - ממשלה שיוויונית עם רוטציה בין נתניהו לגנץ. העובדה שכחול לבן דוחים את האפשרות היחידה לממשלת אחדות מוכיחה שבכחול לבן קיבלו החלטה אסטרטגית לטרוק את הדלת לממשלת אחדות ולגרור את המדינה לבחירות. גם במידה והמנדט יוחזר, הליכוד יפעל בכל דרך לקידום ממשלת אחדות על פי מתווה הנשיא".

יאיר לפיד
יאיר לפיד | צילום: חדשות 13

גורם בליכוד הוסיף כי "יאיר לפיד מטרפד ממשלת אחדות בגלל שהוא לא רוצה רוטציה בין נתניהו לגנץ, הוא רוצה רוטציה בינו לבין גנץ - ובשביל זה הוא מוכן לגרור את המדינה לבחירות". בעקבות המבוי הסתום, נתניהו שוחח עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, שנמצא בלונדון, וביקש להיפגש עמו ביום רביעי, לאחר פגישת צוותי המו"מ של המפלגות.

מטעם הליכוד נמסר כי: "בעקבות המבוי הסתום במשא ומתן, ראש הממשלה נתניהו עושה מאמץ אחרון להביא לפריצת דרך במו"מ לממשלת אחדות, לפני החזרת המנדט לנשיא".

מנגד, מכחול לבן מסרה כי "אנו קוראים שוב לקיום משא ומתן ישיר בין הליכוד לכחול לבן על קווי היסוד של ממשלת אחדות רחבה וליברלית. זוהי מטרתנו ונעשה הכול בכדי שבפרוס השנה החדשה נתקדם בנתיב זה. נקיים כל פגישה וכל מאמץ שיוכלו לקדם דרך זו. רק במשא ומתן ישיר בין כחול לבן לליכוד נוכל להגיע להסכמות שיביאו להקמת ממשלת אחדות ולהימנע ממערכת בחירות שלישית ומיותרת".