תלונה: עובדות ניקיון בבית רה"מ נדרשות לעבוד בשעות לא חוקיות

פרסום ראשון: חשב משרד רה"מ והיועצת המשפטית פנו למ"מ מנכ"ל המשרד בטענות חריפות על פגיעה בזכויות העובדות במעון הפרטי של נתניהו בקיסריה. לדבריהם, הן מחויבות לעבוד עד 2 בלילה ואף בשבת

זמן צפייה: 02:06
עובדות הניקיון במעונו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקיסריה נדרשות לעבוד עד השעות הקטנות של הלילה ואף בשבת - בניגוד לחוק. כך פורסם לראשונה הערב (שני) בחדשות 13. חשב משרד רה"מ והיועצת המשפטית פנו לממלא מקום מנכ"ל המשרד רונן פרץ, בתלונה חריפה על פגיעה בזכויות העובדות. במכתבם טענו כי העובדות נדרשות לעבוד עד שעות הלילה המאוחרות, וכן סמוך לכניסת השבת ואף אחרי כניסתה - זאת בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה. בנוסף נטען כי בבית בקיסריה מפרים את הנוהל בנוגע להשתתפות המדנה בהוצאות של ראש ממשלה מכהן. עוד בחדשות 13: רה"מ טוען שהוצאות ביתו נועדו למילוי תפקידו – ואין לחייבו במס חרף חוות דעת שליליות: אשת מזכיר הממשלה מועמדת לקידום למחוזי
ביתו הפרטי של ראש הממשלה נתניהו בקיסריה
ביתו הפרטי של ראש הממשלה נתניהו בקיסריה | צילום: חדשות 13
תשובתו של פרץ למכתב צפויה להתקבל בימים הקרובים, ומניסיון העבר - ייתכן שגם היועץ המשפטי לממשלה יידרש לסוגיה. מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה לפרסום: "עוד היטפלות מכוונת וקטנונית נגד ראש הממשלה ורעייתו שמכבדים את השבת. רה"מ נתניהו מקבל בדיוק את אותם תנאים שקיבל כל ראש ממשלה אחר - לא פחות ולא יותר. מדובר במקרה נקודתי של עובדת שעבדה 6 דקות לתוך השבת ואין להסיק מכך על הכלל. לגבי העבודה בשעות הלילה - ראש הממשלה עובד מסביב לשעון, גם בשעות מאוחרות, ולעיתים רחוקות נדרש לעזרה שהיא מקובלת לפי חוזה ההעסקה. משרד רה"מ עומד בתנאי העסקה של העובדות לפי המכרז".
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: חדשות 13
בשבת פורסם לראשונה בחדשות 13 כי ראש הממשלה מתעקש שהוצאות ביתו הפרטי בקיסריה נועדו למילוי תפקידו - ולכן אין לחייבו בתשלום מס עליהן. לפי המנגנון, שעליו הודיעה המדינה לבג"ץ לפני שלוש שנים, אם ההוצאות בבית הפרטי של נתניהו הן לטובת מילוי תפקידו – המדינה היא שתשלם את המס בגינן, ואם הן לטובתו הפרטית – הוא עצמו צריך לשלם. מדובר בהוצאות שהמדינה משלמת, הכוללות בין היתר תיקון תריסים, חשמל ומזון. רשות המסים פנתה בשבועות האחרונים לחשב משרד ראש הממשלה, וביקשה לדעת אילו הוצאות הן לטובת מילוי תפקידו, ואילו לטובת הוצאות פרטיות. החשב הכללי פנה לראש הסגל אשר חיון, שענה שכל ההוצאות הפרטיות בקיסריה – כולן משמשות אך ורק למילוי תפקידו של נתניהו.
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו
מלשכת רה"מ נמסר אז: "כשראש ממשלה עובר ממעון למעון הוא לא מפסיק להיות ראש ממשלה. לכן נקבע נוהל שמגדיר במדויק את ההוצאות שהמדינה משלמת למילוי תפקידו ולא פרוטה יותר. המדינה לא משלמת עבור ההוצאות הפרטיות של רהמ במעון בקיסריה. כל התשלומים עבור המעון מאושרים ע"י החשב והיועצת המשפטית של משרד רה"מ".