הממשלה הצביעה בעד מינוי אקוניס לשר משפטים; היועמ"ש: לא חוקי

בתום דיון ממושך, גנץ סירב להצעת נתניהו לדון בנושא ב-48 שעות והעלה להצבעה את מינויו שלו - אך ההצעה נדחתה. מיד לאחר מכן, רה"מ הציע מועמד מטעמו. מנדלבליט: אסור היה לקיים את ההצבעה

זמן צפייה: 06:45

דרמה בישיבת הממשלה: השרים הצביעו היום (שלישי) על מינוי של אופיר אקוניס לשר משפטים, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שאמר כי "ההצבעה אינה חוקית - ואסור היה לקיים אותה".

בתום ישיבה ממושכת יו"ר כחול בני גנץ סירב להצעת נתניהו לדון בנושא הבאת עצירים לבתי משפט ב-48 השעות הקרובות והעלה להצעה את מינויו שלו, אלא שההצעה נדחתה ברוב של 17 נגד 10. מיד לאחר מכן, דרש ראש הממשלה להעלות להצבעה את מינוי אופיר אקוניס לתפקיד.

הדיון התקיים בהתאם להתחייבות נתניהו בפני בג"ץ בתחילת השבוע. כזכור, שופטי העליון הודיעו כי אם הממשלה לא תמנה שר חדש היום, הם יתכנסו מיד כדי לדון בנושא. דיון באחת העתירות העוסקות בעניין יתקיים ב-17:00. רגע לפני תחילה הדיון בבג"ץ, ביקש נתניהו מהיועמ"ש שיבקש מבית המשפט לדחות את הדיון ב-48 שעות, והדגיש כי "ההחלטה על מינוין של אקוניס התקבלה בממשלה כדין וברוב קולות".

לכתבות נוספות בחדשות 13:

הממשלה תדון במינוי שר משפטים: גנץ מתנגד להעברת הסמכויות

משרד התיירות יעביר כסף לחברות תעופה זרות שיביאו תיירים לאילת

חשד: ביצע בתשלום עבירות מין בבת משפחתו הקטינה – במשך עשור

בנימין נתניהו ובני גנץ
בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: רויטרס

יו"ר ימינה נפתלי בנט התייחס לדרמה בישיבה, ומסר: "מדינת ישראל מתקרבת לסף תהום של אנרכיה. אין לנו מדינה אחרת. אני קורא לכולם להבין את גודל הרגע, להתעשת ולגלות אחריות לאומית.
מדינת ישראל חייבת בדחיפות ממשלה מתפקדת ויציבה".

גם יו"ר תקווה חדשה גדעון סער צייץ בחשבון הטוויטר שלו על המהומה, וכתב כי "הסאגה סביב (אי) מינוי שר המשפטים שהגיעה לשיאה עכשיו בישיבת הממשלה ההזויה היא עדות נוספת לצורך החיוני בהחלפת השלטון".

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד הגיב לאירועים, ומסר: "אם היה מי שעוד חשב שנתניהו צריך לשבת ליד שולחן הממשלה - היום הוא קיבל תזכורת שהוא חייב כבר ללכת. הזלזול הבוטה בשלטון החוק, בכל הסכם שהוא חתם עליו, השקרים כדרך חיים - כל זה פרץ היום סביב מינוי שר המשפטים. הוא פשוט לא מסוגל לא לרמות".

שר המדע והטכנולוגיה אופיר אקוניס
אופיר אקוניס | צילום: חדשות 13

בפתח הישיבה אמר נתניהו כי "מינוי שר המשפטים ראוי שייקבע על ידי הממשלה שסביר להניח, וכך אני מקווה, תקום בימים הקרובים. לכן, למנות שר משפטים קבוע ברגע זה - זה דבר מלאכותי ולא מדרך הפעולה הרגילה שהיינו רוצים לעשות". נתניהו הציע להגיע לפתרון מוסכם על סוגיית העצורים.

"הייתי רוצה להגיע לפתרון מוסכם, לקחת נשימה עמוקה ושאני ושר הביטחון ננסה להגיע לפשרה תוך 48 שעות". נתניהו פנה לגנץ ואמר לו: "בוא ניקח את היומיים הקרובים ואני ואתה נדון בזה עד שנגיע להבנות בנינו, למרות חוסר ההסכמות".

בני גנץ

גנץ דחה את דבריו של נתניהו ואמר כי "יש פה היתממות מוחלטת". "הפתרון המוסכם הוא למנות אותי", הוסיף גנץ. "אני המועמד היחיד לתפקיד. זו עמדתי, אם תרצה לדון בזה עוד יומיים אין בעיה - אבל לא תהיה החלטה אחרת".

"בין אם זה נוח לך או לא, משרד המשפטים הוא משרד חיוני", הוסיף יו"ר כחול לבן. "העובדה שחודש אין שר משפטים זו תקלה ומי שנושא באחריות הוא אתה - שלא נתת למנות שר. כל דבר אחר זו היתממות, לא תהיה שום עמדה אחרת. אני אומר בצורה חד משמעית - יש פתרון אחד והוא למנות אותי ולשמור על החוק והדמוקרטיה במדינת ישראל".

הממשלה דנה במינוי קבע לתיק המשפטים. נתניהו: "ראוי שהשר ימונה ע"י הממשלה שתקום, למצוא פתרון לסוגיית העצירים". גנץ: "היתממות מוחלטת, הפתרון היחיד הוא למנות אותי - לא תהיה עמדה אחרת"