האוזר הציע פשרה במטה המרכזי; גורמים בליכוד: רה"מ נוטה לקבלה

יו"ר ועדת החוץ והביטחון הציע כי יש לדחות את אישור התקציב ב-100 ימים, ולהקפיא את מינויי הבכירים: "אפשר להגיע לפשרה". גורמים בליכוד: "ראש הממשלה שוקל את הצעתו של האוזר"

זמן צפייה: 09:37

חבר הכנסת צבי האוזר הציג הצעת פשרה למשבר החריף בקואליציה הערב (שבת) במטה המרכזי בחדשות 13. הוא ציין כי "אנחנו על סף תהום, זה טירוף הדעת ללכת לבחירות. אפשר להגיע לפשרה. יש לדחות את פיזור הכנסת ב-100 יום, ולהסכים במהלך אותם ימים על תקציב. יש פה פיתרון, ראש ממשלה צריך להבין שהוא לא יכול לגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות נוספת בעת הזו".

גורמים בליכוד התייחסו לדבריו של האוזר ואמרו כי "ראש הממשלה שוקל את הצעת הפשרה של האוזר במטה המרכזי ונוטה לקבלה". עוד התייחס חבר הכנסת לעניין מינוי הבכירים ואמר: "אני פונה לראש הממשלה להיצמד למה שהוסכם במאי. ישנה ועדה, צריכה להתכנס אותה ועדה, תתכנס הוועדה, תדון במהלך אותה תקופה – אפשר להגיע גם בזה להבנות. עד אז לא ייעשו מינויים. אם יצאו מחר לבחירות ממילא לא יהיו מינויים כך שאין פה וויתור של אף צד".

לכתבות נוספות בנושא >> 

הליכוד: ניסנקורן סגר עסקה סודית עם מנדלבליט; השר: עלובי נפש

גנץ: "נכונות לפשרות – רק על בסיס ההסכם שנחתם עם הליכוד"

ח''כ צבי האוזר
ח''כ צבי האוזר | צילום: חדשות 13

[brightcove_iframe video_id='programs-hamate-hamerkazi-articles-part-2008221920' autoplay='0' credit='' desc='יו"ר הקואליציה מיקי זוהר' kid='0_76lb8zyn' duration=''']

מוקדם יותר, יו"ר הקואליציה מיקי זוהר התראיין אף הוא בחדשות 13 והתייחס לאפשרות של יציאה לבחירות ברקע המשבר בקואליציה: "אנחנו לא רוצים בחירות – אבל לאור ההתנהלות של כחול לבן, ולאור ההתבצרות שלהם, אני חושב שיהיה מאוד קשה למנוע בחירות אלא אם יחול איזשהו שינוי מצדם, משהו שאני לא כל כך אופטימי לגביו".

עוד ציין כי "בסוף היום מי שהכשיל את הסיפוח הלכה למעשה זה כחול לבן. גנץ ואשכנזי עשו עבודה אינטנסיבית יחד עם חבריהם בתוך הממשל האמריקני והביאו למצב שבו הממשל נסוג מהרצון שלו בעת הזו לקדם את הריבונות".

זוהר המשיך לתקוף את כחול לבן ואמר כי "בממשלה שיש לנו היום עם כחול לבן, זה לא בדיק שהליכוד בשלטון. נכון נתניהו הוא ראש ממשלה, אבל כחול לבן כל היום מפריעים. מונעים ממנו לקדם פעולות שיטיבו עם הציבור, גם כלכלית, גם חברתית וביטחונית".

"אני מבקש מכחול לבן להראות לי איך הם עומדים בהסכם? אם זה בחוק הנורווגי המדלג שהם רצו להביא, הם לא עומדים במאה ימים שהם הבטיחו לא לעסוק במינויים. ניסנקורן אפשר למנדלבליט למנות את עצמו לפרקליט המדינה בניגוד למה שכתוב בינינו לבינם, וגם התמיכה בחוק נגד טיפולי המרה. עם כל הכבוד, אנחנו לא מסתדרים איתם והם לא איתנו, והאידאולוגיות שלנו שונות לחלוטין".

[brightcove_iframe video_id='programs-hamate-hamerkazi-articles-part-2008221955' autoplay='0' credit='' desc='יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד' kid='0_8cuizjob' duration=''']

גם יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד התראיין ותקף בחריפות את נתניהו: "לשלוח את נתניהו הבייתה זו האופציה הכי טובה למדינת ישראל, כי הוא נכשל באופן טוטאלי בניהול המשבר. אם הכנסת תתעשת ותגיד אנחנו מזיזים את נתניהו וממשיכים – אז מדינת ישראל תימצא במצב טוב יותר לטפל בבריאות ובכלכלה".

"הדבר האחרון שנתניהו רצה זה שאני אעמוד מולו. הוא רואה סקרים. הוא נכשל, ובסוף הוא מסתכל ואומר אוקיי לפיד הוא זה שמאיים עלי מול הכישלון הזה, הוא היריב. "עובדתית הדבר האחרון שהוא רצה זה שאני אהיה זה שמתמודד מולו. אני מסתכל עליו, הוא בפאניקה ובצדק. אי אפשר לשכנע אנשים שאין להם כסף – שיש להם כסף. אפילו גדול המשווקים, לא יכול לעמוד במסיבות עיתונאים ולשכנע אנשים חולים שהם בריאים. הוא יודע שהוא נכשל הוא בפאניקה ורואים עליו. כל מי שמסתובב בכנסת כל מי שראה את העימותים בינינו ראה את הזיעה על המצח".

לפיד התייחס גם לאפשרות שהרמטכ"ל לשעבר גדי אייזנקוט ייכנס לפוליטיקה והאם יסכים לוותר על הובלת המחנה: "למדנו בדרך הקשה והמבאסת שאני והחברוה שסביבי יכולים לסמוך רק עצמנו. אני מאוד סומך על גדי אייזנקוט הוא איש מצוין, ואני מקווה שהוא ייכנס לפוליטיקה. אני לא אוותר על הבכורה כי אני סומך רק על עצמי ועל האנשים סביבי שאנחנו לא נתבלבל. גדי איש מאוד אינטיליגנט – אנחנו סומכים רק על עצמנו".