מועמדי הקואליציה לתפקיד המבקר: מנכ"ל המל"ג ויועצת משפטית

מתניהו אנגלמן שעומד בראש המועצה להשכלה גבוהה ועו"ד מיכל רוזנבוים שכיהנה במגוון תפקידים בכירים במגזר הציבורי - הם המועמדים לתפקיד. בכחול לבן הכריזו על גיורא רום כמועמד אפשרי מטעמם

מתניהו אנגלמן, מנכ"ל המועצה להשכלה גבוהה, ועו"ד מיכל רוזנבוים, יועצת משפטית לאיגוד התאגידים העירוניים, הם מועמדי הקואליציה לתפקיד מבקר המדינה - כך נודע היום (שני). כמו כן, יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר כי "נוציא החוצה את אלוף במילואים גיורא רום כמועמד אפשרי לתפקיד". אחד מהם צפוי להחליף את יוסף שפירא שיסיים את תפקידו בחודש יולי.

אנגלמן כיהן משנת 2010 כמשנה למנכ"ל הטכניון ובתחילת 2014 מונה לתפקיד המנכ"ל. קודם לכן, שימש כמנכ"ל "מ.מ. שהם", סמנכ"ל המכללה האקדמית להנדסה בירושלים ומנהל סניף ירושלים במשרד רואי החשבון "פאהן, קנה ושות'".

לכתבות נוספות בחדשות 13: 

רוצח מוכר שהורשע בשנות ה-90 חשוד שהונה אזרחים במצוקה כספית

שב"כ חשף: זכריא זביידי אחראי לפיגועי ירי באזור בית אל

נתניהו מגיב לוועדת ההיתרים: "מטרת האישום - להפיל ראש ממשלה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: רויטרס

רוזנבוים כיהנה בעבר בתפקידים בכירים במגזר הציבורי ובהם מנהלת היחידה לחיוב אישי במשרד הפנים ומנהלת מחלקת פירוקים ברשם העמותות. בשוק הפרטי כיהנה כשותפה בכירה במשרד עורכי דין העוסק בכלל תחומי המשפט הציבורי והמסחרי.

יו"ר כחול לבן אמר בישיבת סיעת מפלגתו: "נוציא החוצה את גיורא רום כמועמד אפשרי למבקר המדינה, יש גם שמות נוספים". בתוך כך, גנץ פנה במהלך הישיבה במסר לראש הממשלה ואמר כי "לביבי אני אומר - תהיה גבר, פשוט תעצור את זה. אתה הולך רחוק מדי - וזה לא יילך".

יו''ר כחול לבן, בני גנץ | צילום: החדשות 13
גיורא רום
גיורא רום | צילום: חדשות 13

כאמור, בחודש יולי יסיים שפירא את תפקידו ובכנסת טרם מצאו מועמד שיחליפו, כשהיום הוא המועד האחרון להגשת מועמדים לתפקיד. הליכוד הציע תחילה את מועמדותו של פרופסור אברהם דיסקין, אך סיכוייו נחלשו בשל התנגדות החרדים. גם לאופוזיציה לא היה מועמד עד עתה, והיא התעקשה כי יש למנות לתפקיד שופט לשעבר – על אף התנגדות נתניהו למהלך.

בשל כך, ברקע החיפושים הקדחתניים של שני הצדדים למועמד מתאים, ייתכן כי דווקא אנשים שכלל לא היו ברשימה - יקבלו את התפקיד. בין אלה שאולי יזכו מההפקר ניתן לציין את האלוף המיל' גיורא רום ואת היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון, שמעוניינים בתפקיד.

בשבוע שעבר הודיע יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לח"כים כי מליאת הכנסת תבחר את מבקר המדינה הבא ב-3 ביוני. הבחירות יתקיימו בהצבעה חשאית, והצעת מועמד לתפקיד מבקר המדינה תוגש ליו"ר הכנסת על ידי עשרה ח"כים לפחות, בצירוף הסכמת המועמד בכתב. אדלשטיין הוסיף במכתבו לח"כים כי "את הגשת המועמדות יש להעביר באמצעות מזכירות הכנסת, עד ליום ה-14 שלפני יום הבחירה, כלומר יום שני הבא, ה-20 במאי".

בחודש שעבר פורסם בחדשות 13 כי בעוד יוסף שפירא, מבקר המדינה היוצא, טוען כי המבקר הבא מוכרח להיות שופט, ראש הממשלה בנימין נתניהו אינו מעוניין למנות שופט בדימוס לתפקיד - בפעם הראשונה זה 30 שנה. ואכן שלושת השמות שהליכוד ונתניהו העלו כמועמדים לתפקיד אינם שופטים בדימוס. יעקוב בורובסקי הוא עורך דין ויועץ בכיר במשרד מבקר המדינה, פרופ' אבי דיסקין הוא מרצה בתחום מדע המדינה, ואייל ינון מכהן כיועץ משפטי לכנסת כבר תשע שנים. יש לציין כי הליך מינוי המבקר נעשה על ידי הצבעה חשאית בכנסת.