מתיחות שיא במערכת הפוליטית: פחות מיממה לפקיעת מנדט גנץ

לאחר השיחה הלילית עם יו"ר כחול לבן, אמר נתניהו כי "גנץ סירב לקבל את התנאי שהציב ליברמן - קבלת מתווה הנשיא לפיו אני אכהן ראשון ברוטציה כרה"מ". הליכוד הודיע על מהלך לביטול הפריימריז

זמן צפייה: 01:12

הפלונטר הפוליטי: המנדט של יו"ר כחול לבן בני גנץ יפקע הלילה (רביעי) בחצות, המערכת הפוליטית במתיחות שיא והמגעים עם הליכוד לא הבשילו לידי הסכם. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר כי "אמש בשיחתנו סירב בני גנץ לקבל את התנאי שהציב אביגדור ליברמן - קבלת מתווה הנשיא לפיו אני כראש ממשלה מכהן אהיה ראשון ברוטציה. עכשיו נותר רק לראות אם אביגדור ליברמן יעמוד בהתחייבותו".

קודם לכן, הכריזה הליכוד כי "לאור החשש שהמדינה תדרדר לבחירות מיותרות", יו"ר מרכז התנועה חיים כץ ונתניהו סיכמו להביא הצעה משותפת, לפיה לא יתקיימו פריימריז לרשימת הליכוד לכנסת.

בשעה 13:00 יערוך אביגדור ליברמן ישיבת סיעה של מפלגתו ישראל ביתנו בכנסת, במסגרתה הוא צפוי לעדכן על המצב שבו נמצאים המגעים הפוליטיים.


כאמור, אמש נפגש גנץ עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במשרד ראשי הממשלה שבירושלים, במשך כשעה וחצי. בין השניים לא הושגה כל הסכמה ובתום הדיונים הטיחו זה בזה האשמות. נתניהו האשים את גנץ בניסיון להקים ממשלת מיעוט: "לצערי הבנתי היום בפגישה עם גנץ שהוא דוחה את מתווה הנשיא ומתעלם מרצון רוב העם שנקים יחד ממשלת אחדות לאומית רחבה. גנץ מתכוון להקים ממשלת מיעוט שנשענת על הימנעותם של הרשימה הערבית המשותפת".

פגישתם של יו״ר כחול לבן, בני גנץ ויו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן
פגישתם של יו״ר כחול לבן, בני גנץ ויו״ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן | צילום: אלעד מלכה

כמו כן, מלשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו "יעשה מחר מאמצים נוספים עם אביגדור ליברמן להקים ממשלת אחדות לאומית, במטרה למנוע בחירות מיותרות או ממשלת מיעוט מסוכנת למדינת ישראל".

גנץ אמר בתום הפגישה: "בפתח הפגישה היום חזרתי ואמרתי, כפי שאמרתי מאז כניסתי לשדה הפוליטי, כי לישראל דרושה ממשלת אחדות רחבה וליברלית שתורכב בראש ובראשונה משתי המפלגות הגדולות בהובלת כחול לבן שניצחה בבחירות. ממשלת אחדות שלצד הדאגה לביטחון ולכלכלה תדאג לאיחוי השסעים והקרעים שנפערו בחברה הישראלית בשנים האחרונות. ממשלה שקווי היסוד שלה יקבעו על בסיס המפלגות הגדולות ולכן לא ניתן לבנות אותה על בסיס בלוק סקטוריאלי כזה או אחר".

עוד אמר גנץ כי "בחירות בפעם השלישית הן דבר רע, אבל לא ניתן לוותר על עקרונות יסוד וערכים בסיסיים. נמשיך לעשות כל מאמץ ולהפוך כל אבן על מנת לנסות ולהגיע להבנות ולהקים ממשלה גם בתקופה שנותרה, בכדי למנוע בחירות יקרות ומיותרות המנוגדות לרצון אזרחי ישראל".

הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ
הפגישה המשולשת בין נשיא המדינה יו''ר הליכוד וראש הממשלה נתניהו ויו''ר כחול לבן בני גנץ | צילום: עמוס בן גרשום/ לע''מ

כמה שעות לפני כן נפגש נתניהו עם נשיא המדינה ראובן ריבלין. לאחר הפגישה נתניהו קרא לבני גנץ וליו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן להקים "ממשלת אחדות רחבה, שתשמור על ביטחון ישראל ותספח את בקעת הירדן". לדבריו, ביומה הראשון של ממשלה זו היא תעסוק בדרך לסיפוח בקעת הירדן.