המנצחים והמפסידים של הכנסת הקצרה בתולדות ישראל • פרשנות

נתניהו ניזוק כי יתקשה לבצר עצמו משפטית עד להחלטה על כתב אישום. כמוהו נפגע גם ליברמן, שהתמיכה בו צפויה להישחק עד לבחירות. המרוויחים: בנט ושקד, שקיבלו הזדמנות לחזור לפוליטיקה

זמן צפייה: 01:17

הכנסת ה-21 הגיעה שלשום לסיומה – חמישה שבועות לאחר שחבריה הושבעו אמונים, ועוד בטרם הספיקו חלק מהמצטרפים הטריים לשאת את נאום הפתיחה שלהם. קל לזהות את המפסידים בדרמה הפוליטית של היממה האחרונה – ובנימין נתניהו ניצב מעל כולם. גם אם ינצח שוב, הוא יתקשה להספיק להקים את חומת ההגנה המשפטית שלו לפני ההחלטה על כתב אישום בעניינו, והוא גם איבד חלק חשוב בגוש שלו – אביגדור ליברמן.

גם משה כחלון איבד את ישותו העצמאית, לאחר שהצהיר כי יחבור לנתניהו בבחירות, אך בכלל לא בטוח שיוכל לקבל את השיריון שהובטח לו בליכוד. יו"ר העבודה אבי גבאי איבד את מעט הנכסים הציבוריים שנותרו לו והוא עומד להיפלט מבויש מהזירה הפוליטית. בצלאל סמוטריץ', שכבר ראה את עצמו הופך לאיש החשוב בממשלת נתניהו, צריך עכשיו להיאבק שוב על כניסה לכנסת.

עוד בחדשות 13:

העלות למשק של יום השבתון בבחירות החוזרות: שני מיליארד שקלים

נתניהו: "ליברמן הוא 'המפיל הלאומי' של ממשלות הימין"

ניתוק מיקרופון וכיסא טבעוני: הרגעים הבלתי נשכחים בכנסת ה-21

חברי הכנסת ה21 נשבעים אמונים למדינת ישראל
חברי הכנסת ה21 נשבעים אמונים למדינת ישראל | צילום: החדשות 13

ליברמן כנראה ימצא את עצמו אף הוא בצד המפסיד, התמיכה שהוא מקבל נכון לשעה זו צפויה להישחק עד הבחירות. החרדים ינהלו נגדו קמפיין מאסיבי וגם אם יצליח להיכנס לכנסת, הוא יתקשה למצוא קואליציה להיכנס אליה.

בצד של המרוויחים נמצאת כחול לבן, שניצלה משנות אופוזיציה מתישות. בנט ושקד, להם חסרו מאות בודדים של קולות כדי לעבור את אחוז החסימה. כעת השניים קיבלו הזדמנות שנייה וסיכוי לא רע לחזור לגלגל הפוליטי.

מוקדם יותר אמש כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים בירושלים. "היום היינו אמורים להציג לאזרחי ישראל ממשלת ימין חזקה ויציבה. שניים וחצי מיליון אזרחים בחרו בי להנהיג את המדינה. אני רוצה להודות לכם שהצבעתם למפלגות שהתחייבו להקים ממשלה בראשותי, ואכן הליכוד הצליח להשיג הסכמים קואליציוניים עם 60 מתוך 65 המנדטים", תקף נתניהו את יריבו החדש. "רק מפלגה אחת, רק אדם אחד, ליברמן סרב לקיים את הבטחתו לבוחר ושוב הפיל ממשלת ימין – בפעם השנייה בתוך שמונה חודשים. הוא קיבל כל מה שהוא רצה, פנסיות, הוסטלים, תקנים, ועדות, תפקידים. והוא קיבל גם את חוק הגיוס".

נתניהו מציג מפה שהביא לו קושנר שכוללת את ההכרה של ארה''ב ברמת הגולן
נתניהו מציג מפה שהביא לו קושנר שכוללת את ההכרה של ארה''ב ברמת הגולן | צילום: חדשות 13

"ליברמן הוא מפיל סדרתי של ממשלות ימין. ברור שאם לשותפים שלנו היו ביחד איתנו 61 מנדטים היינו מקימים בלעדיו ממשלה. זה בדיוק מה שקרה בבחירות 2015. היו לנו 61 מנדטים, גם אז ליברמן סרב להצטרף – והקמנו ממשלה בלעדיו", הוסיף. "גם אז ניסיתי להכניס אותו בכל דרך והוא לא רצה. הוא קיווה שאם יישאר בחוץ, ממשלת הימין שהקמתי תיפול מעצמה. אחרי שראה שהממשלה לא נופלת – הוא נכנס. זו הפעם השלישית שהאיש הזה פועל להפיל ממשלת ימין".

שלשום בלילה בעבר החוק לפיזור הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. 74 חברי כנסת, שהושבעו רק לפני חודש וחצי, הצביעו בעד סיומה של הכנסת ה-21 ותחילת מערכת הבחירות לכנסת ה-22, שייערכו ב-17 בספטמבר. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה של המדינה שנערכות בחירות חוזרות לאחר שחבר הכנסת שניתן לו המנדט להרכיב את הממשלה כשל במשימתו.

הליכוד, ש"ס, יהדות התורה, ישראל ביתנו, כולנו, איחוד מפלגות הימין, רע"ם-בל"ד וחד"ש-תע"ל הצביעו בעד ההצעה. ואילו, כחול לבן, העבודה ומרצ התנגדו. רק ח"כ רועי פולקמן (כולנו) לא נכח בהצבעה.

ישיבת סיעת הליכוד בראשות בנימין נתניהו בכנסת
ישיבת סיעת הליכוד בראשות בנימין נתניהו בכנסת | צילום: החדשות 13

בתום ההצבעה לפיזור הכנסת, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "לא חסכתי כול מאמץ כדי למנוע בחירות מיותרות. העם אמר את דברו, הוא קבע שאני אהיה ראש הממשלה, אבל ליברמן רצה להפיל את הממשלה - והוא גורר מדינה שלמה לבחירות, בפעם השנייה בשמונה חודשים".

"60 מתוך 65 מנדטים שניתנו לימין עשו בדיוק את מה שהבטיחו לעשות - ומפלגה אחת עשתה את ההפך הגמור", הצהיר ראש הממשלה. "ליברמן הוליך שולל את מצביעיו. הוא הציב דרישה לאחר דרישה, ובכל פעם שהן נענו – עלתה דרישה חדשה. סגרנו עם כל המפלגות חוץ מאחת. ליברמן לא התכוון להגיע להסכמות. הוא רצה בצורה הכי ברורה להפיל את הממשלה הזאת, והוא עושה את זה משיקולים של לקושש עוד כמה קולות. בגלל גחמות אישיות הוא גורר מדינה שלמה לעוד חצי שנה של בחירות – אחרי שגרר אותנו כבר פעם אחת. ליברמן הוא עכשיו חלק מהשמאל".