חוזר לממשלה: יעקב ליצמן ימונה מחדש לשר הבינוי והשיכון

בתום דיון שנערך אצל רה"מ, נקבע כי יו"ר יהדות התורה ישוב לתפקידו, לאחר שהתפטר במחאה בעקבות הטלת הסגר השני במהלך החגים

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן | צילום: רויטרס

בתום דיון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הוחלט הערב (שני) כי יו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן ישוב לתפקידו כשר הבינוי והשיכון. זאת, לאחר שהתפטר במחאה בעקבות הטלת הסגר השני במהלך חגי תשרי.

חזרתו של ליצמן מתאפשרת, כזכור, בעקבות הודעת התפטרותו בשבוע שעבר של שר השיכון יצחק כהן (ש"ס), וזאת לאחר חודש בלבד לאחר שמונה. במכתב ההתפטרות, כתב השר היוצא: "בשל האתגרים הכלכליים עימם מתמודדת מדינת ישראל בימים אלה אשר צפויים ללוותאותנו בתקופת הקורונה, ביניהם תקציב המדינה, משבור הקורונה ועוד, אני סבור כי ראוי שאקדיש את כל מרצי ונסיוני לפעילותי במשרד האוצר".

לכתבות נוספות בחדשות 13 >>

מסתמן: יאושרו חידוש הלימודים בכיתות ה'-ו' ופתיחת מתחמי הביג

החשד להתעללות בתינוק בדרום: נקבע מוות מוחי לבן הארבעה חודשים

שבוע אחרי פייזר: מודרנה הודיעה – החיסון שלנו יעיל ב-95%

במכתב ההתפטרות שכתב ליצמן לפני כחודשיים, נאמר: "במשך חודש ימים אני שומע על התוכניות לסגור את המדינה בחגים והתרעתי לאורך כל הדרך שזהו עוול וזלזול במאות אלפי אזרחים, חרדים, דתיים ומסורתיים", כתב השר במכתב ההתפטרותו לפני כחודשיים. "אם צריך לעשות סגר מלא, איפה הייתם עד עכשיו?".

השר הוסיף במכתבו: "אני רואה כפגיעה ערכית מהותית את העובדה שחגי ישראל הפכו למשהו שניתן לפגוע בהם, בתכנון מראש, לעומת תחומים אחרים כהפגנות המוניות, עונת החופש ביולי-אוגוסט וכדומה. מצערת העובדה שהסגר בחגים תוכנן וסומן מראש בידי פרויקטור הקורונה וזאת מחוסר הערכה לחגי ומועדי ישראל".

"מזה כחודש ימים, בעוד אנו מתמודדים עם נתוני התחלואה בישראל, אני שב ומתריע נוכח הכוונה שסומנה מראש בידי פרויקטור הקורונה להטיל סגר מלא בחגי ראש השנה ויום הכיפורים הקרובים, מה שימנע ממאות אלפי יהודים, מכל האוכלוסיות והמגזרים, להתפלל בבתי הכנסת. מדובר בהחלטה קשה שתדלל ותקטין משמעותית את כמות הבאים לבתי הכנסת בראש השנה ויום כיפור, בייחוד רבבות אלפי יהודים, ממגוון אוכלוסיות שונות, חלקם כאלה שזו בשבילם פעם יחידה בשנה שהם נוהגים להגיע לתפילה בבית כנסת".

"חזרתי על התרעתי זו והתנגדתי להטלת סגר מלא דווקא בחגים בתקיפות בכל פורום שהוא, בקבינט הקורונה, בדיוני הממשלה, בשיחות עם נתניהו ועם חברים נוספים בקבינט, וגם בכלי התקשורת". ליצמן הזכיר כי במשך תקופה הדגיש שאם אכן יש צורך בסגר מלא, "אין להמתין עם עליית נתוני התחלואה בקצב הזה, וכי יש להחליט עליו אז, מלפני חודש, מלפני שבועיים ולא בחגים".