לפיד: להקים ועדה שתבחן השינויים במערכת המשפט

לדברי ראש האופוזיציה, הנשיא הרצוג בוחן את הצעתו ל"הקמת ועדה נשיאותית בלתי-תלויה שתגבש הצעה אמיתית לתיקון ושיפור מערכת המשפט". בינתיים, שר המשפטים יריב לוין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נפגשו

הנשיא יצחק הרצוג וראש האופוזיציה יאיר לפיד
הנשיא יצחק הרצוג וראש האופוזיציה יאיר לפיד | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר היום (שני) בפתח ישיבת הסיעה כי הציע באחרונה לנשיא יצחק הרצוג "להקים ועדה נשיאותית בלתי תלויה, שתגבש הצעה אמיתית, מאוזנת ושקולה, לתיקון ושיפור מערכת המשפט, ולהסדרת היחסים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת". לדברי לפיד, "הנשיא בוחן בימים אלה את הרעיון. אני מאמין ומקווה שהוועדה הנשיאותית אכן תוקם ותמנע קרע נורא בעם ישראל ואת הרס הדמוקרטיה שלנו". במקביל, שר המשפטים יריב לוין ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות נפגשו בצהריים.

אסתר חיות ויריב לוין
נשיאת ביהמ''ש העליון אסתר חיות ושר המשפטים יריב לוין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפיד הוסיף: "פירוק ודריסת מערכת המשפט שאותה הממשלה דוחפת בכל הכוח קורעת לגזרים את החברה הישראלית. גם אנשים ששנים דיברו על רפורמה משפטית, מבינים שזו לא רפורמה. זה הרס הדמוקרטיה. אין חולק על כך שיש מה לתקן במערכת המשפט, אין מערכת שאין מה לתקן בה, אבל רפורמה שאותה מוביל ראש ממשלה שנאשם בפלילים, ושרים שהם עבריינים מורשעים, היא רפורמה שאי אפשר להאמין לה".

"אם רוצים לשפר ולתקן את ליבת מערכת שלטון החוק שלנו, מי שמתקן צריך להיות מעל לכל חשד. התיקון לא יכול להיעשות בידי נאשמים ומורשעים. הוא לא יכול להיעשות בידי מי שיש להם אינטרסים זרים. הוא לא יכול להיעשות בחופזה, בלי איזונים ובלי בלמים, כדי לפתור בעיות פוליטיות. שוחחתי על כך בשבוע שעבר ושוב השבוע עם נשיא המדינה יצחק הרצוג. הצעתי לנשיא הרצוג להקים ועדה נשיאותית בלתי תלויה, שתגבש הצעה אמיתית, מאוזנת ושקולה, לתיקון ושיפור מערכת המשפט, ולהסדרת היחסים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת.

רה''מ יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד
ראש האופוזיציה יאיר לפיד בישיבת סיעת יש עתיד (ארכיון) | צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

"ועדה נשיאותית תוכל לשמוע את כל הצדדים, את בית המשפט, את הממשלה, את האופוזיציה, את האקדמיה. במקום הדהירה הפרועה שאנחנו רואים היום, היא תקיים הליך סדור שבסופו תונח על השולחן הלאומי הצעה מאוזנת שתשפר במקום להרוס, תתקן במקום לשבור. הנשיא בוחן בימים אלה את הרעיון. אני מאמין ומקווה שהוועדה הנשיאותית אכן תוקם ותמנע קרע נורא בעם ישראל ואת הרס הדמוקרטיה שלנו", הוסיף ראש האופוזיציה.

מטעמו של הרצוג נמסר: "כחלק משיחות שמקיים נשיא המדינה בשבועות האחרונים במטרה למנוע משבר חוקתי היסטורי ולעצור את המשך הפילוג בעם, שוחח הנשיא גם עם ראש האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד. נשיא המדינה ממשיך במאמצים בלתי פוסקים עם כלל הגורמים הרלוונטיים, במטרה ליצור דיאלוג ושיח רחב-היקף, קשוב ומכבד, בתקווה להגיע להבנות רחבות ככל שניתן".