"תחקיר הקנגורו": נזיפה חמורה לח"כ רוזנטל

בעקבות התחקיר, ועדת האתיקה החליטה לתקוף את ח"כ מיקי רוזנטל ונמנעו מהטלת ביקורת על שאר הח"כים שתכננו לנסוע לכנס

כשבוע לאחר פרסום "תחקיר הקנגורו" של חדשות 2, ועדת האתיקה פרסמה היום (רביעי) את ממצאיה ותקפה בחריפות את התנהלותו של חבר הכנסת מיקי רוזנטל. לדברי חברי הוועדה, רוזנטל הטעה אותם בכך שהגיש ביודעין את בקשת האישור לנסיעה המפוברקת לאוסטרליה. בעקבות הממצאים, קיבל הח"כ מהמחנה הציוני נזיפה חמורה מהוועדה, אך לא הושעה מתפקידו. שאר חברי הכנסת שהביעו עניין בכנס כלל לא הוזכרו בהחלטה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחקיר נחשף כי לא פחות מ-12 חברי כנסת הסכימו לנסוע לכנס על חיות כיס באוסטרליה בשבוע העמוס ביותר במשכן - למרות שההזמנה הגיעה מארגון פיקטיבי. במהלך התחקיר נצפה ח"כ רוזנטל מסכים לבקשת כתבתנו בכנסת דפנה ליאל להגיש לוועדת האתיקה את בקשת אישור הנסיעה. לאחר שרוזנטל קיבל את האישור, עדכן הח"כ את שאר הח"כים כי הנסיעה אושרה, ובכך גרם להם למבוכה רבה כאשר הכנס התברר לבסוף כשקרי.

''חולק על מסקנות הוועדה''. ח''כ רוזנטל
''חולק על מסקנות הוועדה". ח''כ רוזנטל

"מעשיו של רוזנטל ראויים לכל גנאי"

"ועדת האתיקה רואה במעשיו של חבר הכנסת רוזנטל ראויים לכל גנאי", כך כתב יו"ר ועדת האתיקה, חבר הכנסת יצחק וקנין. "ח"כ רוזנטל, שרואה בנושא האתיקה וטוהר המידות של חברי הכנסת את אחד מדגליו, פגע במו ידיו בגוף שאוכף את כללי האתיקה בכנסת, תוך שימוש באמצעים בלתי חוקיים".

ח"כ וקנין טען כי מאחר שחברי הוועדה אינם נוהגים להתערב בשיקול הדעת של חברי הכנסת בבחירת הכנסים שבהם הם משתתפים, הם סברו כי אין מקום לדחות את הבקשה, על אף הבעייתיות עליה הצביע היועץ המשפטי. "העובדה שח"כ רוזנטל אינו מרבה בבקשות לנסוע לחו"ל, הוועדה סברה כי מדובר בעניין שהוא רואה בו חשיבות", הוסיף ח"כ וקנין. עם זאת, הוא הבהיר כי האישור לנסיעה הוענק לח"כ רוזנטל בלבד, וכי לא הוגשו בקשות נסיעה לכנס על ידי חברי כנסת נוספים.

בתגובה להחלטת ועדת האתיקה, מסר ח"כ מיקי רוזנטל כי "אני חולק על מסקנות ועדת האתיקה בעניין אישור נסיעות חברי הכנסת לחו"ל. ברם, מכבד את הוועדה ומקבל את מרותה והחלטתה".