מזימות וניחושים: כך נראו הרגעים שלפני הצבעת הכנסת הגורלית

חברי הכנסת שנכחו במשכן ביום רביעי לא ידעו עד הרגע האחרון מה יהיו תוצאות הערב הדרמטי - שהסתיים, כזכור, בהחלטה ללכת לבחירות פעם נוספת. "כל הכדורים עדיין באוויר" • תיעוד מיוחד

זמן צפייה: 11:47
ביום רביעי בשעות אחר הצהריים, כשסוף המעשה עוד טרם נכתב, הכנסת הייתה אחוזת שיתוק, חרדה – וניחושי סרק. "כל הכדורים עדיין באוויר", סיכם ח"כ יואב קיש (הליכוד), שעות לפני ההצבעה הגורלית. כולם ניסו להשפיע על ליברמן, אפילו המתווך שאול חייק שהגיע במיוחד מלונדון. השליחים יצאו מהפגישות איתו בהרגשה שעוד רגע תהיה התקדמות במשא ומתן – אבל איכשהו, משהו לא עבד שם. בכל הטלטלה של ליל פיזור הכנסת, בשוך תרועת הקרנבלים, דבר אחד היה ברור וחד: נשף המסכות שליווה את היחסים המוזרים בין ליברמן לנתניהו, שידעו עליות ומורדות – הסתיים.
בנימין נתניהו לפני ההצבעה לפיזור הכנסת
בנימין נתניהו לפני ההצבעה לפיזור הכנסת
"אני מתנצל שגרמתי לכזאת מהומה", אמר ליברמן באותו יום גורלי. "יש משהו שאף אחד לא מבין אצל ליברמן – מי מפעיל אותו להפיל את נתניהו", הצהיר אז ישראל אייכלר (יהדות התורה). "ביום מן הימים נדע מה גרם לדבר הזה". נתניהו ואנשיו כשלו במציאת חבר כנסת נוסף שיאפשר הקמת ממשלת 61, ואילו חברי כחול לבן לא הצליחו לגייס מורדים מסיעת הליכוד שיצביעו נגד פיזור הכנסת, או לפחות ייעדרו מההצבעה. "אני כבר שנים בכנסת, עברתי כמה וכמה שרים", סיפר ברק סרי, יועץ התקשורת של ש"ס. "מצב כמו שנקלענו אליו עכשיו אני לא זוכר. יש כאן חברי כנסת שהסדרנים עוד לא יודעים לזהות אותם. אני מעריך ש-20 חברי כנסת מאלה הקיימים לא יחזרו לכנסת הבאה".