התנערות בתוך כחול לבן מסרטון לפיד נגד החרדים: לא הסגנון שלנו

יו"ר סיעת "תלם", משה יעלון, יצא בריאיון בגל"צ נגד הקמפיין שבו הוצגו ליצמן ודרעי כרודפי בצע: "נפלט פה משהו שנצטרך לברר בינינו". ח"כ הנדל לחדשות 13: "יש לנו ויכוח ענייני עם החרדים"

זמן צפייה: 02:42

ישראל בוחרת: לאחר שהמפלגות החרדיות תקפו את הקמפיין שפרסם נגדן חבר הכנסת יאיר לפיד, גם במפלגתו של האחרון, כחול לבן, מתנערים מהסרטון. בכיר הסיעה, משה יעלון, אמר כי "זה לא הסגנון שלי או של גנץ. אנחנו מדברים על אחדות. נפלט פה משהו שנצטרך לברר בינינו. אנחנו לא בעד שיח של שנאה. עוד לא דיברתי עם לפיד על העניין, אנחנו נלבן את זה – כי זה לא הסגנון שלנו".

גם חבר הכנסת יועז הנדל הסתייג גם הוא מהנכתב ממקפיין ואמר לחדשות 13 כי "אני לא אוהב את הסרטון. השפה שלי אחרת. יש לנו ויכוח ענייני עם החרדים בענייני דת ומדינה".

חבר הכנסת צבי האוזר, גם הוא מסיעת "תלם", אמר לחדשות 13: "איני רואה כל תוחלת בשיח המעורר ריב ומדון בין חלקי החברה הישראלית. כפי שאני מדגיש בכל הזדמנות האתגרים העומדים בפני מדינת ישראל מחייבים אחדות ולכידות חברתית שהם מרכיבי ליבה בחוסן הלאומי שלנו . ככלל, יש להתרחק משיח שנאה וזה נכון הן לאישים פוליטיים הן למנהיגי ציבור ורבנים והן לאנשי תקשורת".

לכתבות נוספות בנושא >>

החרדים נגד קמפיין כחול לבן: "אנטישמיות וחציית קו אדום"

חברי הליכוד התחייבו לתמוך רק בנתניהו לראשות הממשלה

נתניהו: "לפיד, ליברמן וכמה פוליטיקאים בימין מתכננים קומבינה"

יאיר לפיד ומשה יעלון, חברי כנסת מטעם מפלגת ''יש עתיד''
יאיר לפיד ומשה יעלון, חברי כנסת מטעם מפלגת ''יש עתיד'' | צילום: רויטרס, gettyimages

מוקדם יותר חברי כנסת מהמפלגות החרדיות תקפו את תוכן הסרטון ואת לפיד, כאשר סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר שהדבר "מזכיר תקופות אפלות שבהן יהודים הוצגו כרודפי בצע", ושר הפנים אריה דרעי התייחס לסרטון בחשבון הטוויטר שלו וכתב: "אנטישמיות, אין מילה אחרת".

בסרטון, נראית הדמייה של שיחת ווטסאפ מפוברקת בין ראשי גוש הימין, ובה ח"כ דוד ביטן מבקש מהם לחתום על הצהרה בה נכתב "אני מתחייב בזאת לתמוך לנצח בבנימין נתניהו ולתמוך לנצח בחסינותו לא משנה במה יואשם ומתי". בתגובות, המפוברקות גם הן, דרעי כתב "רוצים שאני אחתום? תביאו טריליון שקל לישיבות", וליצמן כתב "אני רוצה את כל הכסף שיש לישראל".

כאמור, ליצמן טען שהסרטון הוא אנטישמי, ובתגובתו תקף גם את יאיר לפיד שפרסם את הסרטון בעמוד הטוויטר שלו ואמר כי "קמפיין השנאה וההסתה של יאיר לפיד מהווה שיא חדש של אנטישמיות. לפיד שגדל כילד שמנת, המשיך לגרוף הון ציבורי כפרזנטור בבנק ושדרן באולפני חדשות, לא רעדו ידיו כשעשק את ילדי ישראל כשר אוצר כושל, עד שהצלחנו להיפטר ממנו אחרי שנתיים ובכך הצלנו את המשק מקריסה אפשרית".

"כשניערתי את בגדיי מעל דוכן הכנסת אחרי שלפיד נגע בי, היו שאמרו לי שזה מוגזם", המשיך ליצמן, "היום כולם מבינים שלפיד נותר אותו לפיד שכל עיסוקו בהפצת רעל של שנאה ושטנה בין האוכלוסיות והמגזרים".

יעקב ליצמן, יאיר לפיד ואריה דרעי
יעקב ליצמן, יאיר לפיד ואריה דרעי | צילום: רויטרס, חיים צח

עוד הוסיף וקרא ליו"ר כחול לבן בני גנץ להתנער מהסרטון שמהווה לטענתו פשע שנאה: "כל עוד לא תתנער פומבית מקמפיין ההסתה הבוטה הזה, אתה שותף מלא ואחראי ישיר לפשע השנאה שמתבצע כלפי מגזר שלם בישראל, הנאבק על זכויותיו וצרכיו, ונאמן לערכיו ועקרונותיו".

בתגובה לדבריו של ליצמן, לפיד תקף אותו ואמר כי "אני לא מוכן לקבל הטפות מוסר על אנטישמיות מאדון ליצמן שמגן על פדופילים. אני גם לא מתרשם מזה שהם מתחילים לצרוח 'שנאה' בכל פעם שלמישהו יש עליהם מילת בקורת. יש אנטישמיות אמיתית בעולם. יורים ביהודים בבתי כנסת. יש אזורים באירופה שבהם יהודים לא יכולים להסתובב עם כיפה על הראש. זאת אנטישמיות. סרטוני בחירות מצחיקים שמדברים על זה שביבי מוכן למכור את הכל תמורת החסינות שלו, זו לא אנטישמיות".

יו"ר סיעת ש"ס ח"כ יואב בן צור הגיב גם הוא לסרטון ואמר כי "מפלגת כחול לבן מוכיחה שהיא לא אחרת מאשר יש עתיד עם מיתוג חדש, בניסיונות נואשים לקושש מנדטים היא מוכנה לפגוע בעולם התורה, בבני הישיבות ובאחדות עם ישראל. סרטון זה רק מוכיח שמדובר בעוד מפלגה אשר מתמודדת לאופוזיציה ולא לממשלה".